Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

Rozpočet EU na období 2021–2027: Komise vítá postoj členských států k Programu InvestEU

Brusel 21. února 2019

Evropská komise přivítala politickou dohodu členských států na Programu InvestEU, který byl navržen v rámci příštího dlouhodobého rozpočtu EU jakožto nástroj na podporu veřejných a soukromých investic v Evropě.

Díky této dohodě mohou Evropský parlament, Rada a Komise zahájit interinstitucionální debatu o přijetí programu. Program InvestEU zjednoduší přístup k evropskému financování investičních projektů. Zároveň má toto financování zefektivnit. Pod jedinou značkou v sobě zahrne všech čtrnáct finančních nástrojů EU, z nichž se v současnosti podpora investic financuje.

Jak prohlásil místopředseda Komise Jyrki Katainen, odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost: „Program InvestEU je odpovědí 21. století na investiční potřeby EU a tato dohoda členských států je klíčovým krokem k jeho vytvoření. Aktivací dalších investic v EU ve výši nejméně 650 miliard eur InvestEU posílí naši konkurenceschopnost v oblasti inteligentnějšího, oběhového hospodářství, soudržnější společnosti a neutrality klimatu.“

Poskytnutím rozpočtové záruky EU ve výši nejméně 38 miliard eur Fond InvestEU přiláká veřejné a soukromé zdroje na mobilizaci investic ve čtyřech hlavních oblastech, jimiž jsou: udržitelná infrastruktura, výzkum, inovace a digitalizace, malé a střední podniky a sociální investice a dovednosti.

Tvorba pracovních míst, podpora investic a udržitelný hospodářský růst byly hlavními prioritami předsedy Jeana-Clauda Junckera od okamžiku, kdy se stávající Komise ujala v listopadu 2014 funkce. Návrh Komise na vytvoření Programu InvestEU staví na úspěšném investičním plánu pro Evropu – tzv. Junckerově plánu –, který od svého zahájení již aktivoval investice ve výši téměř 380 miliard eur a zajistil podporu 842 000 malých a středních podniků v EU.

Rozpočtové aspekty Programu InvestEU závisejí na dosažení celkové dohody o příštím dlouhodobém rozpočtu EU, který Komise navrhla v květnu 2018.

Další informace

Tisková zpráva: Program InvestEU má podpořit tvorbu nových pracovních míst, hospodářský růst a inovace v Evropě

Zpráva: Program InvestEU: Otázky a odpovědi

Infopřehled: Co je Program InvestEU?

Infopřehled: InvestEU: Co bude financovat?

Návrh nařízení, kterým se zavádí Program InvestEU

Rozpočet EU pro budoucnost

Místopředseda Katainen na Twitteru: @ jyrkiakainen

#InvestEU

IP/19/1328

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar