Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos - pranešimas spaudai

2019 m. Europos kultūros sostinės – Plovdivas ir Matera

Briuselis, 2019 m. sausio 3 d.

Nuo 2019 m. sausio 1 d. Plovdivas (Bulgarija) ir Matera (Italija) vienus metus bus Europos kultūros sostinės.

Už švietimą, kultūrą, jaunimo reikalus ir sportą atsakingas Europos Komisijos narys Tiboras Navracsicsius sakė: „Iš Plovdivo ir Materos programų matyti, kaip šie miestai įsivaizduoja savo ir Europos ateitį, drauge šlovindami savo išskirtinį šimtmečių paveldą. Europos kultūros sostinių iniciatyva suvienija žmones ir pabrėžia kultūros vaidmenį kuriant Europos tapatybę.Abu miestai padės užtikrinti ilgalaikį 2018-ųjų – Europos kultūros paveldo metų – poveikį. Per šiuos metus pademonstruota, kaip kultūra gali padėti patobulinti mūsų miestus ir regionus. Plovdivui ir Materai kitąmet linkiu kuo didžiausios sėkmės.“

Plovdivas yra pirmasis Bulgarijos miestas, išrinktas Europos kultūros sostine. Visa programa, kurios šūkis „Drauge“ (angl. „Together“), 2019 m. padės suteikti regionui naujų galimybių, o miestui – matomumą tarptautiniu mastu. Plovdive, Bulgarijos pietų centriniame regione, taip pat Varnos, Sofijos ir Veliko Tirnovo miestuose organizuojama daugiau kaip 300 projektų, įskaitant festivalius ir bendruomenių lygmeniu įgyvendinamus projektus, kuriais daugiausia dėmesio bus skiriama temoms, susijusioms su Plovdivo ypatybėmis, jo istorija, kultūros paveldu ir iššūkiais. Be kita ko, įvairiose parodose bus galima atrasti kirilicos abėcėlę, bus surengta bendrų spektaklių su Vakarų Balkanų, romų ir turkų bendruomenėmis – lankytojai galės dalyvauti įvairioje veikloje. Sausio 11–13 d. tiek uždarose patalpose, tiek lauke vyks įvairūs metų pradžios šventiniai renginiai. Be kita ko, sausio 12 d. vakare bus surengtas muzikos, šviesos ir šokių renginys. Sausio 12 d. oficialioje atidarymo ceremonijoje dalyvaus už skaitmeninę ekonomiką ir visuomenės reikalus atsakinga Komisijos narė Mariya Gabriel.

Materos programa parengta vadovaujantis šūkiu „Atvira ateitis“ (angl. „Open Future“). Joje ypatingas dėmesys skiriamas socialinei ir kultūrinei įtraukčiai bei bendradarbiavimu grindžiamoms inovacijoms. Vieni svarbiausių renginių bus „Ars Excavandi“ – paroda, kurioje bus pristatytas šiuolaikinis požiūris į požeminės architektūros istoriją ir kultūrą; paroda „Naujas požiūris į Renesansą“ (angl. „Re-reading Renaissance“) – kurioje apžvelgiamas Bazilikatos ir Apulijos praeities menas, ir paroda „Pirminių skaičių poezija“ (angl. „Poetry of primes“) apie svarbų matematikos vaidmenį įvairių šimtmečių meno darbuose. Be to, Materoje bendradarbiaujant su „Teatro San Carlo“ pirmą kartą po atviru dangumi bus parodyta opera „Kaimo garbė“ (it. „Cavalleria Rusticana“). Su vietos kūrybinėmis bendruomenėmis ir partneriais visoje Europoje rengiami 27 projektai. Iškilmingas atidarymo renginys vyks sausio 19–20 d., jame dalyvaus 2 000 muzikantų iš visų Bazilikatos regiono kaimų ir daugelio kitų Europos vietų. Sausio 19 d. oficialioje atidarymo ceremonijoje dalyvaus Komisijos  narys T. Navracsicsius.

Pagrindiniai faktai

1985 m. Europos kultūros sostinės iniciatyvą pradėjo tuometinė Graikijos kultūros ministrė Melina Mercouri. Nuo to laiko tai viena iš svarbiausių Europos kultūrinių iniciatyvų. Parenkant miestus, atsižvelgiama į kultūrinę programą, kurioje privalo būti Europos matmuo ir aktyviai dalyvauti miesto gyventojai, be to, ji turi prisidėti prie ilgalaikės miesto ir aplinkinio regiono plėtros.

Tapę Europos kultūros sostine miestai taip pat turi puikią progą pakeisti savo įvaizdį, įsitvirtinti pasaulio žemėlapyje, pritraukti daugiau turistų ir permąstyti savo raidą kultūros kontekste. Šio vardo suteikimas daro ilgalaikį poveikį ne tik miesto ir regiono kultūrai, bet ir visuomenei bei ekonomikai.

2018 m. Europos kultūros sostinės buvo Valeta Maltoje ir Leuvardenas Nyderlanduose. Po 2019 m. Kultūros sostinių Plovdivo ir Materos 2020 m. šis vardas atiteks Rijekai (Kroatija) ir Golvėjui (Airija), 2021 m. – Timišoarai (Rumunija), Elefsinai (Graikiją) ir Novi Sadui (Serbija, šalis kandidatė), 2022 m. – Ešui (Liuksemburgas) ir Kaunui (Lietuva), o 2023 m. – Vesprėmui (Vengrija) (rekomendacija).

Daugiau informacijos

Plovdivas 2019 – Europos kultūros sostinė

#Plovdiv2019

Matera 2019 – Europos kultūros sostinė

#Matera2019

Europos kultūros sostinės. Informacijos suvestinė

Europos kultūros sostinės. Trisdešimties metų laimėjimų brošiūra.

IP/18/6888

Žiniasklaidai:

Visuomenei: Europe Direct , tel. 00 800 67 89 10 11 e. paštas


Side Bar