Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

Evropská hlavní města kultury pro rok 2019: Plovdiv a Matera

Brusel 3. ledna 2019

Od 1. ledna 2019 bude držitelem titulu Evropské hlavní město kultury po dobu jednoho roku bulharský Plovdiv a italská Matera.

Evropský komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics při té příležitosti uvedl: „Programy v Plovdivu i Mateře ukazují, jak tato města vidí svou vlastní budoucnost i budoucnost Evropy, a zároveň jsou oslavou jejich mimořádného staletého dědictví. Iniciativa Evropské hlavní město kultury spojuje lidi a vyzdvihuje úlohu kultury při vytváření evropské identity. Obě města pomohou zajistit dlouhodobý dopad Evropského roku kulturního dědictví. Tato iniciativa se s úspěchem konala vloni a ukázala, jak může kultura naše města a regiony měnit k lepšímu. Přeji Plovdivu i Mateře, aby pro ně byl nadcházející rok úspěšný!“

Plovdiv je prvním bulharským městem, které bylo vybráno Evropským hlavním městem kultury. Prostřednictvím nabitého programem s názvem „Spolu“ přinese rok 2019 do regionu nové příležitosti a městu zajistí mezinárodní zviditelnění. V Plovdivu a v jižní centrální oblasti Bulharska, jakož i ve Varně, Sofii a Velikem Tarnovu bylo zorganizováno více než 300 projektů, včetně festivalů a projektů v rámci komunit. Projekty se zaměřují na témata související s charakteristickými rysy Plovdivu, jeho historií, kulturním dědictvím a výzvami, kterým město čelí. Návštěvníci se budou moci zúčastnit celé řady aktivit, od objevování cyrilice prostřednictvím různých výstav po divadelní představení připravená ve spolupráci s komunitami ze západního Balkánu a romskými a tureckými komunitami. Zahajovací oslavy se uskuteční ve dnech 11. až 13. ledna a jejich součástí budou různé vnitřní i venkovní akce. Dne 12. ledna večer se uskuteční show kombinující hudbu, světelné efekty a tanec. Slavnostních akcí konaných dne 12. ledna se zúčastní komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová.

Program města Matera je organizován pod názvem „Otevřená budoucnost“ a zaměří se zejména na sociální a kulturní začleňování a inovativní způsoby spolupráce. K nejvýznamnějším událostem patří „Ars Excavandi“, výstava přibližující historii a kulturu podzemních staveb ze soudobé perspektivy, „Nově čtená renesance“, výstava provázející uměleckou minulostí regionů Basilicata a Apulie, a výstava nazvaná „Poezie prvočísel“, jež přibližuje vliv matematiky v průběhu věků na práci umělců. Dále bude Matera místem, kde poprvé pod širým nebem zazní opera Cavalleria Rusticana nastudovaná ve spolupráci s Teatro San Carlo, a dějištěm 27 projektů připravených s místními uměleckými komunitami a partnery z Evropy. Zahajovací akce, kterých se zúčastní 2 000 hudebníků ze všech obcí regionu Basilicata a mnoha jiných částí Evropy, se uskuteční ve dnech 19. až 20. ledna. Slavnostního zahájení dne 19. ledna se zúčastní komisař Navracsics.

Souvislosti

S myšlenkou zahájit projekt Evropské hlavní město kultury přišla v roce 1985 bývalá řecká ministryně kultury Melina Mercouriová. Od té doby se projekt stal jednou z nejvýznamnějších kulturních iniciativ v Evropě. Města jsou vybírána na základě kulturního programu, který musí být silně proevropský, vybízet k účasti a aktivnímu zapojení obyvatel města a pomáhat dlouhodobému rozvoji města a okolního regionu.

Titul je pro města vynikající příležitostí, jak změnit svůj obraz, zapsat se do světového povědomí, přilákat více turistů a pomocí kultury přehodnotit svůj rozvoj. Má dlouhodobý dopad nejen z hlediska kulturního, ale i z hlediska společenského a ekonomického, a to jak pro samotné město, tak i pro region.

V roce 2018 byly Evropskými hlavními městy kultury maltská Valletta a nizozemský Leeuwarden. Po Plovdivu a Mateře v roce 2019 budou příštími Evropskými hlavními městy kultury Rijeka (Chorvatsko) a Galway (Irsko) v roce 2020, Temešvár (Rumunsko), Elefsina (Řecko) a Novi Sad (Srbsko, kandidátská země) v roce 2021, Esch (Lucembursko) a Kaunas (Litva) v roce 2022 a na rok 2023 je doporučen maďarský Veszprém.

Další informace

Plovdiv 2019 – Evropské hlavní město kultury

#Plovdiv2019

Matera 2019 – Evropské hlavní město kultury

#Matera2019

Evropská hlavní města kultury – informativní přehled

Evropská hlavní města kultury: Třicet let úspěchů – brožura

IP/18/6888

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar