Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos - pranešimas spaudai

Bendroji skaitmeninė rinka. Europietiškų filmų katalogas, palengvinantis prieigą prie turinio internete

Lyon, 2018 m. spalio 18 d.

Lione vykstant tarptautinei klasikinio kino mugei už skaitmeninę ekonomiką ir visuomenę atsakinga Komisijos narė Mariya Gabriel šiandien pristatys europietiškų filmų katalogo prototipą. Tai strategijos „Digital4Culture“ pavyzdinė iniciatyva, kuri taip pat yra 2018 m. Kultūros paveldo metų projektų dalis.

Naujasis katalogas, pradėtas kurti su Europos audivizualinės observatorijos pagalba, profesionalams, viešosioms institucijoms ir piliečiams leis gauti informacijos apie europietiškus filmus ir jų pasiekiamumą internete per užsakomųjų vaizdo paslaugų platformas visose Europos Sąjungos šalyse.

Komisijos narė Mariya Gabriel sakė: „Turime dėti pastangas, kad Europoje sukurti kūriniai pasiektų jų vertą auditoriją. Skaitmeninė transformacija turi lemiamą potencialą sustiprinti teigiamą poveikį kultūrai tiek socialiniu, tiek ekonominiu požiūriu.Būtent su tuo susijęs tikslas, kurio siekiama europietiškų filmų katalogu, ir, plačiau, strategija #Digital4Culture – išnaudoti šią vaisingą skaitmeninių technologijų ir kultūros jungtį.“

Už švietimą, kultūrą, jaunimo reikalus ir sportą atsakingas Komisijos narys Tiboras Navracsicsius pridūrė: „Europos kultūros paveldas yra ne tik paminklai, literatūra, tapyba ar įvairios tradicijos, jis taip apima stebėtinus mūsų kinematografo turtus. Džiaugiuosi šia iniciatyva, vykdoma Europos kultūros paveldo metais, kuri leis daugybei žmonių palengvinti prieigą prie praeities ir dabarties europietiškų filmų.“

Šiandien europietiški filmai internete sudaro tik apie 25 proc. filmų, kuriuos ES siūlo užsakomųjų vaizdo paslaugų teikėjai. Egzistuoja nacionalinės filmų duomenų bazės, tačiau Europos mastu nieko panašaus nėra. Tačiau Europa yra svarbi pasaulinės kino pramonės dalyvė, 2007–2016 m. joje sukurta daugiau kaip 18 000 filmų, o bendra gamybos apimtis padidėjo 47 proc. – nuo 1444 ilgametražių filmų 2007 m. iki 2124 2016 m.

Šiuo metu katalogas vis dar yra prototipo stadijoje; jame pateikiami duomenys iš 115 užsakomųjų vaizdo paslaugų teikėjų apie 35 000 europietiškų filmų. Beta versiją planuojama skelbti 2019 m. pavasarį, o galutinę katalogo versiją – ateinančių metų pabaigoje. 

Daugybė privalumų 

Ši naujoviška priemonė, kuri finansuojama pagal programą MEDIA, bus pasiekiama piliečiams, profesionalams ir viešosioms institucijoms. Šio katalogo idėja teikia daugybę privalumų.

  • Visuomenei: geresnis europietiško kino matomumas visoje ES, turint šią tikrą virtualią, turtingą ir įvairialypę filmų biblioteką.

  • Profesionalams: autoriai ir gamintojai žinos, kuriose šalyse ir per kokias paslaugų platformas jų filmai pasiekiami teikiant užsakomąsias vaizdo paslaugas. Platintojai, kurie norėtų geriau išnaudoti savo europietiškus filmus, galėtų nustatyti, kurie užsakomųjų vaizdo paslaugų teikėjai siūlo panašus kūrinius ir dėlto į savo pasiūlą galėtų įtraukti jų filmus; užsakomųjų vaizdo paslaugų teikėjai galėtų nustatyti, kokie jų auditoriją galintys sudominti europietiški filmai internetu pasiekiami kitose teritorijose.

  • Viešosioms institucijoms: teisėtos europietiškų filmų pasiūlos skaitmeninėje erdvėje kokybės rodiklis; konkrečiau, kino paramos fondai ir filmų platinimo agentūros žinos, ar jų remiami filmai yra faktiškai pasiekiami ir žiūrimi kitose valstybėse narėse. Galų gale, reguliavimo institucijoms katalogas bus priemonė, kuri joms gali padėti kontroliuoti, kaip įgyvendinama neseniai peržiūrėta Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyva, pagal kurią, siekiant padidinti ir pagerinti europietiškų filmų prieinamumą internete, nustatyta bent 30 proc. europietiškų kūrinių kvota.

Pagrindiniai faktai

Ši iniciatyva yra strategijos „Digital4Culture“ ir 2018 m. Europos kultūros paveldo metų projektų dalis. Skaitmeninė revoliucija sudaro galimybes atsirasti naujoms ir pažangioms meninės kūrybos formoms, platesnėms, demokratiškesnėms galimybėms naudotis kultūra ir paveldu ir naujiems būdams pasiekti, vartoti kultūros turinį ir gauti iš jo pajamų. Reaguojant į šiuos pokyčius, ES strategija dėl „Digital4Culture“ taip pat grindžiama pasiūlymais, kuriais siekiama modernizuoti autorių teisėms taikomas taisykles ir palengvinti tarpvalstybinę prieigą prie TV ir radijo programų internetu; dėl to vyksta Europos Parlamento ir ES Tarybos derybos. Šios pastangos susijusios su bendrosios skaitmeninės rinkos strategija.

Europos filmų katalogo iniciatyva remiama pagal programą „Kūrybiška Europa“ – MEDIA. Per 27 metus programa MEDIA padėjo sukurti ir išplatinti daugiau kaip 2000 meninių, dokumentinių filmų, TV serialų ir, pastaruoju metu, animacinių filmų. Komisija būsimu 2021–2027 m. biudžeto laikotarpiu programos MEDIA biudžetą siūlo padidinti 30 proc. (1,2 mlrd. EUR). Ateityje daugiau lėšų bus investuojama į Europoje sukurtų kūrinių ir naujoviškų pasakojimo būdų (įskaitant virtualiąją realybę) skatinimą bei platinimą tarptautiniu mastu.

Daugiau informacijos

Informacijos suvestinė. Europietiškų filmų katalogas internete

Strategija „Digital4Culture“

Europos kultūros paveldo metų interneto svetainė

Informacijos suvestinė. MEDIA / DFP

Informacijos suvestinė. Faktų suvestinė. Programa MEDIA, Meniniai ir dokumentiniai filmai

IP/18/6134

Žiniasklaidai:

Visuomenei: Europe Direct , tel. 00 800 67 89 10 11 e. paštas


Side Bar