Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia - Tlačová správa

Krajiny chcú cez OSN zastaviť celosvetový obchod s nástrojmi na mučenie

Brusel 25. september 2018

Činnosť OSN v prospech zastavenia celosvetového obchodu s nástrojmi na mučenie.

V pondelok 24. septembra sa Aliancia za obchod bez mučenia dohodla na tom, že zrýchli prípravy nástroja OSN, napríklad právne záväzného dohovoru o zastavení obchodu s nástrojmi na mučenie a na vykonávanie trestu smrti. Aliancia za obchod bez mučenia je iniciatívou Európskej únie, Argentíny a Mongolska. 

Nedávno ju podporilo ďalších päť krajín, čím sa celkový počet účastníkov vyšplhal na vyše 60. Pripojením sa k aliancii sa krajiny zaväzujú k tomu, že obmedzia vývoz takéhoto tovaru a uľahčia colným orgánom sledovanie zásielok a zisťovanie nových výrobkov.

Prvé zasadnutie ministrov aliancie, ktoré sa konalo popri zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku, spoluorganizovala komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová, ktorá v tejto súvislosti uviedla: „Systematické používanie mučenia je zločinom proti ľudskosti. Dnes sme na dôkaz našej oddanosti ľudským právam pristúpili ku konkrétnym krokom na odstránenie mučenia a trestu smrti. Mučenie je nástrojom strachu, ktorý nemá miesto v žiadnej spoločnosti. Stretli sme sa, aby sme spolu jednohlasne vyhlásili, že takýto obchod nebudeme tolerovať – ani v našich krajinách, ani nikde inde vo svete.“

Medzi päť nových krajín, ktoré sa pripojili k Aliancii za obchod bez mučenia na zasadnutí jej ministrov, patria Austrália, Kapverdy, Nový Zéland, Palau a Vanuatu.

Aliancia je presvedčená, že nástroje OSN ako Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES) a Zmluva o obchodovaní so zbraňami (ATT) predstavujú účinné medzinárodné dohody na zastavenie nechceného obchodovania. Dnešná dohoda vyzýva k opatreniam na úrovni OSN a posúva prípravu globálneho rámca na zastavenie obchodu s nástrojmi na mučenie ľudí či vykonávanie popráv o krok vpred.

Aliancia sa zameriava na tovar, ako sú obušky s kovovými hrotmi, elektrošokové pásy, nástroje slúžiace na spútanie pri poprave elektrickým prúdom, chemikálie používané na popravu, ako aj plynové komory a elektrické kreslá.

Na zasadnutí ministrov, ktoré otvorila Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová, vystúpili so svojimi príspevkami viacerí ministri a medzinárodní experti, medzi nimi aj generálny tajomník Amnesty International Kumi Naidoo. Podali svedectvo o každodenných hrôzach páchaných s využitím celej škály výrobkov, ktoré sa vyrábajú a následne nakupujú a predávajú v rámci lukratívneho medzinárodného obchodu.

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová vo svojom úvodnom prejave uviedla, že mučenie priamo zasiahlo jej rodinu. „Mučenie je vážnym útokom na ľudskú dôstojnosť,“ povedala. „Spôsobuje vážnu ujmu tak pre obete, ako aj pre spoločnosť.“

V posledných rokoch sa vďaka zákazu vývozu nástrojov na mučenie a vykonávanie trestu smrti – napríklad vďaka právnym predpisom EÚ – obchod s týmto tovarom skomplikoval. Ani tieto zákony ho však nezastavili. Priekupníci nachádzajú spôsoby, ako obísť zákazy a kontroly cez iné krajiny. Preto sa Aliancia za obchod bez mučenia teraz chce zamerať na rozšírenie činnosti a ďalšie kroky.

Úplný zoznam krajín v Aliancii za obchod bez mučenia

Albánsko, Argentína, Arménsko, Austrália, Rakúsko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Brazília, Bulharsko, Kanada, Kapverdy, Čile, Kolumbia, Kostarika, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Ekvádor, Salvádor, Estónsko, Fínsko, bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Francúzsko, Gruzínsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Island, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Litva, Luxembursko, Madagaskar, Malta, Mexiko, Moldavsko, Mongolsko, Čierna Hora, Holandsko, Nový Zéland, Nikaragua, Nórsko, Palau, Panama, Paraguaj, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Seychely, Slovinsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Ukrajina, Spojené kráľovstvo, Uruguaj, Vanuatu, Európska únia. 

Ďalšie informácie

Webové sídlo aliancie

Vyhlásenie zasadnutia ministrov

Fotografie a videá sú dostupné na stránke EbS

Fotografie zo zasadnutia ministrov

Video zo zasadnutia ministrov

Fotografie nástrojov na mučenie pre tlač

IP/18/5907

Kontaktné osoby pre médiá:

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky na čísle 00 800 67 89 10 11 alebo e-mailom


Side Bar