Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Valstis uzsāk ANO darbu spīdzināšanas rīku globālās tirdzniecības apturēšanai

Briselē, 2018. gada 25. septembrī

ANO darbs spīdzināšanas rīku globālās tirdzniecības apturēšanai.

Pirmdien, 24. septembrī, Alianse pret tādu preču tirdzniecību, kuras var izmantot spīdzināšanai, vienojās paātrināt tās centienus un darbu nolūkā izveidot Apvienoto Nāciju Organizācijas instrumentu, piemēram, saistošu konvenciju, lai apturētu tādu instrumentu tirdzniecību, kas paredzēti spīdzināšanai un nāvessoda izpildei. Alianse pret tādu preču tirdzniecību, kuras var izmantot spīdzināšanai, ir Eiropas Savienības, Argentīnas un Mongolijas iniciatīva. 

Vēl vairāk sekmējot alianses darbu, tai pievienojās vēl piecas valstis, tādējādi kopējais alianses dalībnieku skaits ir vairāk nekā 60. Pievienojoties aliansei, valstis apņemas ierobežot minēto preču eksportu un palīdzēt muitas dienestiem izsekot preču sūtījumus un identificēt jaunus produktus.

Tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma, kura kopīgi vadīja alianses pirmo ministru sanāksmi, kas notika Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās asamblejas (ANO ĢA) ietvaros Ņujorkā, sacīja: “Sistemātiska spīdzināšanas izmantošana ir noziegums pret cilvēci. Šodien mēs apliecinām savu apņemšanos iestāties par cilvēktiesībām un veikt konkrētus pasākumus, lai izskaustu spīdzināšanu un nāvessodu. Spīdzināšana ir baiļu instruments, un tai nav vietas nevienā sabiedrībā. Mēs esam apvienojušies, lai vienbalsīgi paziņotu, ka necietīsim šo tirdzniecību nedz mūsu valstīs, nedz arī kur citur pasaulē.”

Minētās piecas valstis, kuras ministru sanāksmes laikā pievienojās Aliansei pret tādu preču tirdzniecību, kuras var izmantot spīdzināšanai, bija Austrālija, Jaunzēlande, Kaboverde, Palau un Vanuatu.

Alianse uzskata, ka tādi ANO instrumenti kā Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES) un Ieroču tirdzniecības līgums (ITL) ir sekmīgi starptautiski nolīgumi nevēlamas tirdzniecības apturēšanai. Šodien panāktā vienošanās ANO rīcības veicināšanai, ir solis uz priekšu, lai izveidotu globālu regulējumu to preču tirdzniecības apturēšanai, kuras izmanto cilvēku spīdzināšanai vai nāvessoda izpildei.

Alianses uzmanības lokā ir tādas preces kā steki ar metāla dzelkšņiem, elektrošoka jostas, knaibles, ar kurām cilvēku sagrābj, raidot elektrotriecienu, ķīmiskās vielas, ko izmanto, lai izpildītu nāvessodu, kā arī gāzes kameras un elektriskie krēsli.

Ministru sanāksmē, kuru atklāja Apvienoto Nāciju Organizācijas augstā cilvēktiesību komisāre Michelle Bachelet, uzstājās vairāki ministri un virkne starptautisko ekspertu, tostarp Amnesty International ģenerālsekretārs Kumi Naidoo. Viņi liecināja par šausmu darbiem, kādi joprojām ik dienas tiek veikti ar šādiem rīkiem, kurus ražo un pēc tam starptautiskā mērogā pērk un pārdod ienesīgā tirdzniecībā.

Savā atklāšanas runā ANO augstā cilvēktiesību komisāre Michelle Bacelet teica, ka spīdzināšana ir tieši ietekmējusi viņas ģimeni. “Spīdzināšana ir smags uzbrukums cilvēka cieņai”, viņa teica. “Tā nodara nopietnu kaitējumu gan cietušajiem, gan sabiedrībai.”

Pēdējos gados spīdzināšanas un nāvessoda izpildes iekārtu eksporta aizliegumi, piemēram, ES spēkā esošie tiesību akti, ir apgrūtinājuši šo preču tirdzniecību. Tomēr minētie tiesību akti nav to izbeiguši; kontrabandisti atrod veidus, kā apiet aizliegumus un kontroli caur citām valstīm. Šā iemesla dēļ Alianse pret tādu preču tirdzniecību, kuras var izmantot spīdzināšanai, tagad cenšas izvērst darbību un veikt turpmākus pasākumus.

Pilnīgs to valstu saraksts, kuras ietilpst Aliansē pret tādu preču tirdzniecību, kuras var izmantot spīdzināšanai

Albānija, Apvienotā Karaliste, Argentīna, Armēnija, Austrālija, Austrija, Beļģija, bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika, Bosnija un Hercegovina, Brazīlija, Bulgārija, Čehija, Čīle, Dānija, Ekvadora, Francija, Grieķija, Gruzija, Horvātija, Igaunija, Islande, Itālija, Īrija, Jaunzēlande, Kaboverde, Kanāda, Kipra, Kolumbija, Kostarika, Latvija, Lietuva, Lihtenšteina, Luksemburga, Madagaskara, Malta, Meksika, Melnkalne, Moldova, Mongolija, Nikaragva, Nīderlande, Norvēģija, Palau, Panama, Paragvaja, Polija, Portugāle, Rumānija, Salvadora, Seišelas, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Šveice, Ukraina, Ungārija, Urugvaja, Vanuatu, Vācija, Zviedrija, Eiropas Savienība. 

Plašāka informācija

Alianses tīmekļa vietne

Deklarācija, par kuru valstis vienojās ministru sanāksmē

Fotoattēli un videomateriāli ir pieejami EbS

Ministru sanāksmes fotoattēli

Ministru sanāksmes videomateriāli

Preses fotoattēli ar spīdzināšanas instrumentiem

IP/18/5907

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar