Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Apritējis gads: ES un Kanādas tirdzniecības nolīgums sniedz pozitīvus rezultātus

Briselē, 2018. gada 20. septembrī

Piektdien, 21. septembrī, apritēs pirmā gadadiena, kopš provizoriski stājās spēkā Visaptverošais ekonomikas un tirdzniecības nolīgums ( CETA) starp ES un Kanādu.

Pirmās pazīmes liecina, ka nolīgums jau sāk dot rezultātus ES eksportētājiem. Komisāre Sesīlija Malmstrēma 26. un 27. septembrī apmeklēs Kanādu, lai izvērtētu sasniegto.

Atrodoties Monreālā, komisāre tiksies ar starptautiskās tirdzniecības dažādošanas ministru Džeimsu Gordonu Karru. Viņa 26. septembrī piedalīsies pirmajā sanāksmē, kurā tiksies ES un Kanādas Apvienotā komiteja, kas ir augstākā struktūra, kurā abi partneri var apspriest ar nolīgumu saistītus interesējošos jautājumus. Viņa arī apmeklēs vairākus Eiropas un Kanādas uzņēmumus, apspriedīsies ar uzņēmumu pārstāvjiem, kuri jau izmanto nolīgumu, un 27. septembrī uzstāsies Monreālas universitātē.

Tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma sacīja: “ES un Kanādas tirdzniecības nolīgums tagad ir bijis spēkā jau gadu, un es esmu apmierināta ar līdz šim panākto progresu. Sākotnējie dati liecina, ka pat šajā posmā ir daudz apsveicamu lietu. Eksports kopumā ir palielinājies, un daudzās nozarēs ir vērojams iespaidīgs pieaugums. Tās ir labas ziņas Eiropas uzņēmumiem – kā lieliem, tā maziem. Kā tas vienmēr ir šādu nolīgumu gadījumos, ir konkrētas jomas, kurās mums ir jānodrošina, ka pilnīgi īstenojam to, par ko esam vienojušies, gādājot par to, ka iedzīvotāji un uzņēmumi var pilnā apmērā izmantot jaunās iespējas. Tas ir jautājums, ko es nākamnedēļ plānoju apspriest ar saviem Kanādas kolēģiem Apvienotajā komitejā. Varu ar prieku teikt, ka mūsu partnerība ar Kanādu ir stiprāka nekā jebkad agrāk – gan stratēģiski, gan ekonomiski. Kopā mēs iestājamies par atvērtu un uz noteikumiem balstītu starptautisko tirdzniecības kārtību. CETA tam ir skaidrs apliecinājums.”

Pats sākums, bet jau vērojamas pozitīvas tendences

Papildus tam, ka ir atcelti gandrīz visi muitas nodokļi, CETA ir stimulējusi uzņēmējdarbības vidi starp ES un Kanādu, piedāvājot vērtīgu juridisko noteiktību ES uzņēmumiem, kuri vēlas eksportēt. Kaut arī ir pāragri izdarīt jebkādus stingrus secinājumus, sākotnējie tirdzniecības rādītāji norāda, ka virziens ir pareizs. Visā ES jaunākā pieejamā statistika, kas aptver laikposmu no 2017. gada oktobra līdz 2018. gada jūnijam, liecina, ka eksports gadu no gada palielinās par vairāk nekā 7 %.

Šajā ziņā dažas nozares gūst īpaši labus rezultātus. Mehānismu un mehānisko ierīču eksports, kas veido vienu piekto daļu no ES eksporta uz Kanādu, ir pieaudzis par vairāk nekā 8 %. Zāļu eksports, kas veido 10 % no ES eksporta uz Kanādu, ir pieaudzis par 10 %. Citi nozīmīgi ES eksporta apjomi arī pieaug: mēbeles eksportējam par 10 % vairāk, smaržas/kosmētiku par 11 %, apavus par 8 % un apģērbu par 11 %.

Arī lauksaimniecības produktu ziņā daži skaitļi ir iepriecinoši: augļu un riekstu eksports ir pieaudzis par 29 %, šokolādes eksports – par 34 %, dzirkstošā vīna eksports – par 11 %, bet viskija eksports – par 5 %.

To uzņēmumu skaitā, kuri jau dažādos veidos gūst labumu no CETA, ietilpst, piemēram:

  • Itālijas San Daniele šķiņķa ražotāju konsorcijs, kura pārdošanas apjoms uz Kanādu pieaudzis par 35 %. Itālijas lauksaimniecības produktu eksports uz Kanādu kopumā pieaudzis par 7,4 %;
  • Beļģijas šokolādes uzņēmums Smet Chocolaterie, kas tikko atvēris savu pirmo veikalu Ontārio, Kanādā, lai apmierinātu papildu pieprasījumu pēc saviem produktiem, – pateicoties 15 % ievedmuitas atcelšanai, šā uzņēmuma pārdošanas apjoms pieaudzis par vienu piekto daļu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Eiropas šokolādes eksports uz Kanādu kopumā ir pieaudzis par 34 %;
  • Spānijas uzņēmums Hiperbaric, kas izgatavo inovatīvas iekārtas pārtikas augstspiediena iekonservēšanai. Pateicoties CETA, šo uzņēmumu darbiniekiem ir vieglāk uz laiku ieceļot Kanādā, lai uzstādītu iekārtas un veiktu to apkopi.

Uzņēmumu piemēri no Beļģijas, Francijas, Igaunijas, Itālijas, Īrijas, Nīderlandes, Somijas, Spānijas un Zviedrijas ir pieejami šeit.

Konteksts

CETA paver jaunas iespējas visu lielumu ES uzņēmumiem eksportēt uz Kanādu. Ar nolīgumu ir likvidēti tarifi 98 % ražojumu, ar kuriem tirgojas ES un Kanāda. Tas nozīmē nodokļu ietaupījumus aptuveni 590 miljonu eiro apmērā gadā, tiklīdz darbojas visi tarifu samazinājumi. Turklāt tas nodrošina ES uzņēmumiem vislabāko piekļuvi Kanādas publiskā iepirkuma tirgum, kāda jelkad ir piedāvāta uzņēmumiem, kuri nav no Kanādas, ne tikai federālā līmenī, bet arī provinču un pašvaldību līmenī.

CETA rada jaunas iespējas Eiropas lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem, vienlaikus pilnībā aizsargājot ES jutīgās nozares. Nolīgums nozīmē, ka 143 ES augstas kvalitātes pārtikas un dzērienu produktus (“ģeogrāfiskās izcelsmes norādes”) tagad Kanādā var tirgot ar šo produktu nosaukumu un tie ir aizsargāti pret imitāciju.

Turklāt nolīgums piedāvā labākus nosacījumus pakalpojumu sniedzējiem, lielāku mobilitāti uzņēmumu darbiniekiem, kā arī regulējumu, kas ļauj savstarpēji atzīt profesionālās kvalifikācijas, sākot ar arhitektu un beidzot ar celtņa operatoru.

CETA provizoriski ir spēkā kopš 2017. gada 21. septembra pēc ES dalībvalstu apstiprinājuma, kas tika pausts Padomē, un pēc Eiropas Parlamenta apstiprinājuma. Tomēr pilnībā un galīgi tas stāsies spēkā tikai tad, kad visas ES dalībvalstis būs šo nolīgumu ratificējušas.

Eiropas Savienībai ir 39 spēkā esoši tirdzniecības nolīgumi ar 69 valstīm. Jaunākais ES noslēgtais nolīgums ir ar Japānu. Ir pierādījies, ka ES tirdzniecības nolīgumi veicina Eiropas izaugsmi un nodarbinātību. Viens no piemēriem ir ES un Dienvidkorejas tirdzniecības nolīgums. Kopš tā stāšanās spēkā 2011. gadā ES eksports uz Dienvidkoreju ir palielinājies par vairāk nekā 55 %, dažu lauksaimniecības produktu eksports ir pieaudzis par 70 %, ES vieglo automašīnu pārdošanas apjoms Dienvidkorejā ir trīskāršojies un tirdzniecības deficīts ir pārvērsts par pārpalikumu. No eksporta Eiropā ir atkarīgs 31 miljons darbvietu. Vidēji katrs eksporta vērtības miljards eiro atbalsta 14 000 darbvietas ES.

Papildu informācija

ES eksportētāju stāsti

Faktu lapas

Pilsētas, kas eksportē uz Kanādu

CETA teksts

Plašāka informācija par CETA

IP/18/5828

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar