Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

Zpátky ve škole: Díky programu EU dostávají žáci ve školách mléko, ovoce a zeleninu

Brusel 3. září 2018

S novým školním rokem započne v zúčastněných zemích znovu program EU zaměřený na dodávání ovoce, zeleniny a mléka do škol.

Součástí projektu EU, který má mezi dětmi propagovat zdravé stravovací návyky, jsou nejen distribuce ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, ale také zvláštní vzdělávací programy, jež by měly žáky naučit, jak je kvalitní výživa důležitá, a vysvětlit jim, jak se jídlo vyrábí.

Počet zúčastněných škol roste a iniciativa pro zdravé stravovací návyky se tak ve školním roce 2017/2018 dostala k více než 30 milionům dětí v celé Evropské unii.

Evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan k tomu uvedl: „Je důležité vědět, kde se naše potraviny berou, a seznámit se s tvrdou prací, která s tím souvisí. Pomocí projektů EU zaměřených na školy se děti nejenom obeznámí se zemědělstvím a produkcí potravin, ale také ochutnají kvalitní produkty, jejichž výživová hodnota jim prospívá. Na zdravé stravování není nikdy příliš brzy!

Každý školní rok se na ovoce a zeleninu vynakládá 150 milionů eur a na mléko a mléčné výrobky 100 milionů eur. Ačkoli je účast dobrovolná, zapojit se do celého programu nebo se připojit k jeho části se rozhodly všechny členské státy EU. Na školní rok 2018/19 schválila Evropská komise příděly pro všech 28 účastnících se členských států v březnu 2018. Členské státy mají také možnost v rámci financování režimu navýšit podporu EU prostřednictvím vnitrostátních finančních prostředků.

Při výběru dodávaných produktů hrají roli zdravotní a ekologická hlediska, sezónnost, rozmanitost a dostupnost. Členské státy mohou navíc podporovat lokální nebo regionální produkty, ekologickou produkci, krátké dodavatelské řetězce, přínos pro životní prostředí a jakostní produkty.

Distribuci ovoce, zeleniny a mléka doprovází řada nejrůznějších vzdělávacích aktivit pro děti školního věku. Téměř všechny země zřídily výbory za účasti orgánů a zúčastněných stran z řad zemědělců, zdravotníků i pedagogů. Mnohé z nich se v průběhu školního roku setkávaly a dohlížely na činnost.

Další informace

Program EU zaměřený na dodávání ovoce, zeleniny a mléka do škol

Výukové materiály pro děti týkající se potravin a farmaření v Evropě

IP/18/5382

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar