Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia - Tlačová správa

Mladí jazykoví nadšenci, pozor! Európska komisia otvára ďalší ročník prekladateľskej súťaže

Brusel 31. august 2018

Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad pozýva študentov z celej Európy, ktorých bavia jazyky, aby si vyskúšali svoje prekladateľské zručnosti v 12. ročníku súťaže Juvenes Translatores.

Keďže rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstva, nosnou témou textov na preklad bude práve kultúrne dedičstvo.

Súťažiaci majú na výber 552 možných jazykových kombinácií z 24 úradných jazykov EÚ. Minulý rok žiaci využili 144 jazykových kombinácií, medzi ktorými sa objavili aj preklady z poľštiny do fínčiny či z češtiny do gréčtiny.

Európsky komisár Günther H. Oettinger zodpovedný za rozpočet, ľudské zdroje a preklad vyhlásil: „Jazyky sú základom európskej rozmanitosti a cesta k pochopeniu našej identity. Mladí ľudia nám prostredníctvom tejto súťaže pripomínajú, akí sme rozmanití a že rozmanitosť je jednou z našich najsilnejších stránok. Týmto preto vyzývam všetkých jazykových nadšencov, aby sa zapojili a pomohli nám vyzdvihnúť naše jazykové kultúrne dedičstvo a ďalej ho budovať.“

Stredné školy, ktoré sa chcú zapojiť, čaká dvojfázová registrácia.

Prvým krokom je registrácia na stránke http://ec.europa.eu/translatores. Prihlasovanie začína 1. septembra 2018 a potrvá do 20. októbra 2018 do poludnia. Prihlášky sú k dispozícii vo všetkých úradných jazykoch EÚ.

Európska komisia potom náhodným výberom vyberie spolu 751 škôl, ktoré budú môcť prihlásiť dvoch až piatich súťažiacich. Mladí prekladatelia by mali byť narodení v roku 2001, ich národnosť však nehrá žiadnu úlohu.

Súťaž sa uskutoční 22. novembra a bude prebiehať v rovnakom čase vo všetkých vybraných školách.

Mená víťazov (jedného za každú krajinu) budú oznámené začiatkom februára budúceho roku a na jar budú víťazi pozvaní do Bruselu na slávnostné odovzdávanie cien.

Počas svojej návštevy Bruselu sa budú môcť stretnúť s profesionálnymi prekladateľmi Európskej komisie, ktorí hodnotili ich preklady, a porozprávať sa s nimi o tom, aké to je pracovať s jazykmi.

Súvislosti

Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad organizuje súťaž Juvenes Translatores (v latinčine „mladí prekladatelia“) každoročne už od roku 2007. Jej cieľom je podporovať jazykové vzdelávanie na školách a poskytnúť mladým ľuďom príležitosť vyskúšať si, aké je byť prekladateľom. Do súťaže sa môžu zapojiť 17-roční žiaci stredných škôl. Súťaž bola pre niektorých účastníkov inšpiráciou a povzbudením k tomu, aby pokračovali v štúdiu jazykov na vysokej škole a aby sa z nich stali profesionálni prekladatelia. Súťaž zároveň vyzdvihuje bohatú jazykovú rozmanitosť Európy.

Ďalšie informácie:

Internetová stránka Juvenes Translatores

Fotografie zo slávnostného odovzdania cien v roku 2018

Sledujte Generálne riaditeľstvo Komisie pre preklad na Twitteri: @translatores

IP/18/5281

Kontaktné osoby pre médiá:

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky na čísle 00 800 67 89 10 11 alebo e-mailom


Side Bar