Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon - Pressiteade

Väljakutse noortele keelehuvilistele: Euroopa Komisjon kuulutab välja iga-aastase koolide tõlkevõistluse

Brüssel, 31. august 2018

Euroopa Komisjoni kirjaliku tõlke peadirektoraat kutsub õpilasi kogu Euroopast panema oma tõlkeoskusi proovile noorte tõlkijate võistlusel „Juvenes Translatores“, mis leiab aset juba 12. korda.

Sel aastal tõlgivad noored keelehuvilised tekste kultuuripärandi teemal. See teema valiti, sest 2018. aasta on kuulutatud Euroopa kultuuripärandi aastaks.

Osalejatel on võimalik ELi 24 ametliku keele hulgast valida mis tahes kaks keelt, kusjuures võimalikke keelekombinatsioone on kokku 552. Möödunud aastal leidis tegelikku kasutust 144 keelekombinatsiooni, nende hulgas tõlgiti poola keelest soome keelde, tšehhi keelest kreeka keelde ja horvaadi keelest rootsi keelde.

Eelarve, personali ja tõlkimise eest vastutav Euroopa Komisjoni volinik Günther H. Oettinger ütles: „Keeled on Euroopa mitmekesisuse keskmes ja meie identiteedi oluline osa. Selle võistluse käigus tuletavad noored meile meelde, kui erinevad me tegelikult oleme ja et selline mitmekesisus on meie suurim vara. Seepärast kutsun kõiki noori keelehuvilisi võistlusel osalema, et aidata meie keelelist kultuuripärandit tutvustada ja edendada."

Võistlusel osalemiseks peavad osalevad koolid registreeruma, mis toimub kahes etapis.

Esmalt tuleb koolidel registreeruda veebisaidil http://ec.europa.eu/translatores. Registreeruda saab alates 1. septembrist 2018 kuni 20. oktoobri 2018 keskpäevani ükskõik millises ELi 24 ametlikust keelest.

Seejärel palub Euroopa Komisjon 751 koolil, mis valitakse välja juhuslikkuse alusel, esitada võistlusel osaleva 2–5 õpilase nimed. Õpilastel võib olla mis tahes riigi kodakondsus ja nad peaksid olema sündinud aastal 2001.

Võistlus toimub 22. novembril kõigis osalevates koolides samal ajal.

Võitjad – igast riigist üks – kuulutatakse välja 2019. aasta veebruari alguses. Nad saavad kätte oma auhinna 2019. aasta kevadel Brüsselis toimuval tseremoonial.

Samuti võimaldatakse neil kohtuda Euroopa Komisjoni kirjaliku tõlke peadirektoraadi tõlkijatega, st inimestega, kes nende tõlkeid hindasid, ja vahetada arvamusi tõlkimise kohta.

Taust

Euroopa Komisjoni kirjaliku tõlke peadirektoraat on alates 2007. aastast korraldanud igal aastal tõlkevõistlust „Juvenes Translatores“ (ladina keeles „noored tõlkijad“). Selle eesmärk on edendada keeleõpet koolides ja anda noortele aimu sellest, milline on tõlkija töö. Võistlusel võivad osaleda 17aastased gümnaasiumiastme õpilased. See on inspireerinud ja julgustanud nii mitutki osalejat jätkama keeleõpet ülikoolis ja saama hiljem kutseliseks tõlkijaks. Võistlusega juhitakse tähelepanu ka Euroopa keelelisele mitmekesisusele.

Lisateave:

Võistluse „Juvenes Translatores“ veebisait

Fotod 2018. aasta auhinnatseremoonialt

Euroopa Komisjoni tõlketeenistus Twitteris: @translatores

IP/18/5281

Kontaktandmed ajakirjanikele:

Kontaktandmed üldsuse jaoks: Europe Direct (tel 00 800 67 89 10 11 ; e-post)


Side Bar