Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Eiropas pilsoņu iniciatīva: Komisija reģistrē iniciatīvu “Pastāvīga Eiropas Savienības pilsonība”

Briselē, 2018. gada 18. jūlijā

Eiropas Komisija šodien nolēma reģistrēt Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Pastāvīga Eiropas Savienības pilsonība”.

Ierosinātās iniciatīvas galvenais mērķis ir panākt, ka iegūto Eiropas Savienības pilsonību un ar to saistītās tiesības vairs nevar zaudēt. Tās iniciatori īpaši norāda uz apstākļiem saistībā ar Apvienotās Karalistes izstāšanos un to, ka tās pilsoņi zaudēs ES pilsonību un ar to saistītās tiesības.

Komisijas lēmums reģistrēt šo iniciatīvu attiecas tikai uz priekšlikuma juridisko pieļaujamību. Komisija to vēl nav izvērtējusi pēc būtības.

Šīs iniciatīvas reģistrācija notiks 2018. gada 23. jūlijā, un līdz ar to tiks sākts vienu gadu ilgs process, kura gaitā tās iniciatori vāks parakstus iniciatīvas atbalstam. Ja viena gada laikā iniciatīvas atbalstam tiks savākts vismaz viens miljons parakstu no vismaz septiņām dalībvalstīm, Komisijai trīs mēnešu laikā būs uz to jāreaģē. Komisija var nolemt ņemt vērā (vai gluži pretēji – neņemt vērā) šo pieprasījumu, un abos gadījumos tai būtu jāsniedz savas rīcības pamatojums.

Konteksts

Eiropas pilsoņu iniciatīvas tika ieviestas ar Lisabonas līgumu; tās tika uzsāktas 2012. gada aprīlī kā pilsoņu rīcībā esošs dienaskārtības veidošanas instruments – pēc tam, kad spēkā stājās Eiropas pilsoņu iniciatīvas regula, ar ko ievieš Līguma noteikumus.

Eiropas pilsoņu iniciatīva pēc tās formālas reģistrēšanas dod iespēju vismaz vienam miljonam pilsoņu no vismaz ceturtdaļas ES dalībvalstu aicināt Eiropas Komisiju ierosināt tiesību akta pieņemšanu jomās, kurās Komisija ir pilnvarota to darīt.

Eiropas pilsoņu iniciatīvas regulā ir paredzēti šādi pieļaujamības nosacījumi: ierosinātais pasākums nedrīkst acīmredzami pārsniegt Komisijas pilnvaras iesniegt priekšlikumu par tiesību akta pieņemšanu, tas nedrīkst būt acīmredzami aizskarošs, nenozīmīgs vai maldinošs un tas arī nedrīkst būt acīmredzamā pretrunā Savienības vērtībām.

Papildu informācija

Pilns ierosinātās Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Pastāvīga Eiropas Savienības pilsonība” teksts

Citas Eiropas pilsoņu iniciatīvas, par kurām pašlaik notiek parakstu vākšana

Eiropas pilsoņu iniciatīvas tīmekļvietne

Eiropas pilsoņu iniciatīvas regula

Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

 

 

IP/18/4566

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar