Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Eiropas Savienība, reaģējot uz ASV tērauda un alumīnija tarifiem, pieņem līdzsvara atjaunošanas pasākumus

Briselē, 2018. gada 20. jūnijā

Eiropas Komisija šodien pieņēma regulu, ar kuru ievieš ES līdzsvara atjaunošanas pasākumus, tādējādi reaģējot uz ASV noteiktajiem tērauda un alumīnija tarifiem. Pasākumi nekavējoties tiks vērsti pret sarakstā iekļautiem ražojumiem 2,8 miljardu eiro vērtībā un stāsies spēkā piektdien, 22. jūnijā.

Saraksts ar importa precēm no ASV, kurāmm tagad pie ES robežas tiks piemērots papildu nodoklis, ietver tērauda un alumīnija ražojumus, lauksaimniecības preces un dažādus citus produktus. Ieviešot šos nodokļus, ES īsteno savas tiesības, kas noteiktas Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumos.

Tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma sacīja: “Mēs nevēlējāmies būt šajā situācijā. Tomēr vienpusējais un nepamatotais ASV lēmums noteikt Eiropas Savienībai tērauda un alumīnija tarifus nozīmē, ka mums nav citas izvēles. Mēs nedrīkstam nereaģēt uz to, ka tiek pārkāpti starptautiskās tirdzniecības noteikumi, kurus gadu gaitā esam veidojuši kopā ar mūsu ASV partneriem. Mūsu atbildes reakcija ir pārdomāta, samērīga un pilnībā atbilst PTO noteikumiem. Lieki piebilst, ka gadījumā, ja ASV atcels savus tarifus, arī mūsu pasākumi tiks atcelti.”

Šis paziņojums tiek sniegts pēc pilna saraksta paziņošanas PTO un tā apstiprināšanas 6. jūnija komisāru kolēģijā, reaģējot uz to, ka ASV sākušas piemērot pilnus tarifus ES tērauda un alumīnija ražojumiem. ES dalībvalstis ir paudušas vienprātīgu atbalstu šai pieejai.

ES atjaunos līdzsvaru divpusējā tirdzniecībā ar ASV, par pamatu ņemot ASV pasākumu skartā Savienības tērauda un alumīnija eksporta vērtību. Tā ir 6,4 miljardi eiro. No šīs summas ES nekavējoties atjaunos līdzsvaru eksportam 2,8 miljardu eiro vērtībā. Pārējie līdzsvara atjaunošanas pasākumi tirdzniecībai, kuras vērtība tiek lēsta 3,6 miljardu eiro apmērā, tiks piemēroti vēlāk — aptuveni pēc trim gadiem vai pēc PTO Strīdu izšķiršanas procedūrā gūta pozitīva atzinuma, ja tas tiks pieņemts agrāk.

Saskaņā ar PTO Nolīgumu par aizsardzības pasākumiem un ES tiesību aktiem ES līdzsvara atjaunošanas pasākumi saglabāsies spēkā tik ilgi, kamēr vien ASV piemēros savus pasākumus.

Īstenošanas regulā, kuru publicēs rīt un kura stāsies spēkā piektdien, ir norādīti ražojumi un to nodokļu līmenis, kas tiks piemēroti gan tagad, gan nākotnē, ja tas būs nepieciešams.

Ražojumu saraksts ir tāds pats kā 16. maija īstenošanas regulā, kas jau pieņemta iepriekš, un kā 18. maijā tika paziņots PTO.

Konteksts

Šodienas lēmums ir daļa no trejādas atbildes reakcijas, kuru Eiropas Komisija šogad jau iezīmējusi. Tā ietver arī tiesvedību, kas 1. jūnijā PTO tika ierosināta pret ASV, un aizsardzības pasākumus, kuru mērķis ir aizsargāt Eiropas tirgu no traucējumiem, ko rada tērauda novirzīšana no ASV tirgus. 26. martā tika sākta aizsardzības izmeklēšana. Komisijai ir deviņi mēneši, lai izlemtu, vai aizsardzības pasākumi būtu vajadzīgi. Ja izmeklēšana apstiprinās, ka vajadzīga ātra rīcība, šādu lēmumu varētu pieņemt līdz vasarai. Attiecībā uz alumīniju Komisija ir ieviesusi uzraudzības sistēmu alumīnija importam, lai tā būtu gatava rīkoties, ja minētajā nozarē tas būs vajadzīgs.

Sīkāka informācija

To ražojumu saraksts, uz kuriem attiecas līdzsvarošana

Komisijas reakcija 1. jūnijā pēc tam, kad ASV bija noteikušas tarifus

 

IP/18/4220

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar