Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Sākas Eiropas Kultūras mantojuma gads 2018

Briselē, 2017. gada 7. decembrī

Šodien Eiropas kultūras forumā Milānā sākas Eiropas Kultūras mantojuma gada 2018 svinības.

Eiropas Kultūras mantojuma gadā uzmanības centrā būs Eiropas bagātīgais kultūras mantojums, izceļot tā nozīmi kopīgas identitātes stiprināšanā un Eiropas nākotnes veidošanā.

Par izglītību, kultūru, jaunatni un sportu atbildīgais Komisijas loceklis Tibors Navračičs, kurš šodien oficiāli uzsāka Eiropas Kultūras mantojuma gadu, teica: “Kultūras mantojums ir Eiropas dzīvesveida centrā. Tas nosaka, kādi mēs esam, un rada mūsos piederības sajūtu. Kultūras mantojumu veido ne tikai literatūra, māksla un priekšmeti, bet arī mūsu apgūtie arodi, mūsu stāsti, ēdieni un filmas. Mums ir jācenšas saglabāt mūsu kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm. Šā gada pasākumi būs lieliska iespēja mudināt cilvēkus, jo īpaši jauniešus, atklāt Eiropas kultūras lielo daudzveidību un pārdomāt, cik lielu daļu no mūsu dzīves veido kultūras mantojums. Tas palīdz mums izprast pagātni un veidot nākotni.”

Svinīgajā notikumā piedalās Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni, Igaunijas kultūras ministrs Indreks Sārs, kurš pārstāv Eiropas Savienības Padomes prezidentvalsti, Itālijas kultūras ministrs Dario Frančeskīni, Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētāja Petra Kamerverta un 800 ES kultūras nozares un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji.

Eiropas Kultūras mantojuma gada nolūks ir veicināt izpratni par kultūras mantojuma sociālo un ekonomisko nozīmi. Visā Eiropā notiks tūkstošiem iniciatīvu un pasākumu, kas dos iespēju iesaistīt dažāda gājuma iedzīvotājus. Tā mērķis ir uzrunāt pēc iespējas plašāku auditoriju, jo īpaši bērnus un jauniešus, vietējās kopienas un cilvēkus, kuri ar kultūru saskaras reti, lai veidotu kopīgu piederības izjūtu.

ES dalībvalstu, pašvaldību un reģionu īstenotos projektus un iniciatīvas papildinās ES finansēti starpvalstu projekti. Lai sāktu darbu pie ES ilgtermiņa rīcības plāna kultūras un kultūras mantojuma jomā, Komisija kopā ar dalībvalstīm organizēs Eiropas Kultūras mantojuma gada galveno notikumu “Assises du Patrimoine”. Tas būs kā turpinājums ES līderu diskusijām par izglītību un kultūru, kas notiks 17. novembrī Gēteborgā.

Saskaņā ar šodien publicēto Eirobarometra jauno aptauju 8 no 10 eiropiešiem uzskata, ka kultūras mantojums ir ne tikai svarīgs viņiem personīgi, bet arī viņu kopienai, reģionam, valstij un Eiropas Savienībai kopumā. Lielākais vairums izjūt lepnumu par kultūras mantojumu neatkarīgi no tā, vai tas atrodas viņu reģionā vai valstī vai citā Eiropas valstī. Vairāk nekā 7 no 10 eiropiešiem piekrīt, ka kultūras mantojums var uzlabot dzīves kvalitāti. Aptauja arī parāda, ka 9 no 10 uzskata, ka par kultūras mantojumu būtu jāmāca skolās. Trīs ceturtdaļas eiropiešu domā, ka dalībvalstīm un ES būtu jāpiešķir vairāk resursu Eiropas kultūras mantojuma aizsardzībai.

Priekšvēsture

Eiropas kultūras mantojums — no arheoloģiskiem objektiem līdz mūsdienu arhitektūrai, no Viduslaiku pilīm līdz folkloras tradīcijām un mākslai — ir eiropiešu kopīgās atmiņas un identitātes pamatā. Turklāt kultūras mantojums veicina izaugsmi un rada darbavietas pilsētās un reģionos, un tas ir ļoti svarīgs Eiropas saskarē ar pārējo pasauli. Eiropas Savienībā 7,8 miljoni darbavietu ir netieši saistītas ar kultūras mantojumu (piem., tūrisms, tulkošana un drošība). Vairāk nekā 300 000 cilvēku ir nodarbināti ES kultūras mantojuma nozarē, un gandrīz puse no UNESCO pasaules mantojuma sarakstā iekļautajiem objektiem (453) atrodas Eiropā.

Tieši tāpēc īpaši šobrīd, kad kultūras mantojums ir apdraudēts un tiek apzināti iznīcināts konflikta zonās, Komisija uzskata, ka šis mantojums ir jāpopularizē, nosakot 2018. gadu par Eiropas Kultūras mantojuma gadu. Eiropas Parlamenta un Padomes lēmums, ar kuru 2018. gads tika noteikts par Eiropas Kultūras mantojuma gadu, tika pieņemts 2017. gada 17. maijā, pamatojoties uz Komisijas 2016. gada 30. augusta priekšlikumu.

Eiropas kultūras forumu, kur Eiropas Kultūras mantojuma gads šodien tiek uzsākts, reizi divos gados organizē Eiropas Komisija. Ar to pievērš uzmanību sadarbībai Eiropas kultūras jomā, tajā tiekas svarīgākie nozares dalībnieki, var aplūkot, kā tiek īstenota Eiropas darba kārtība kultūrai, un veicina diskusiju par ES kultūras politiku un iniciatīvām. Papildus Eiropas Kultūras mantojuma gada 2018 uzsākšanai šā gada forumā tiks atspoguļota kultūras nozīme cīņā ar Eiropas un globālajiem izaicinājumiem, kā arī tas, ko kultūra un radošums dod vietējai un reģionālai sociālekonomiskajai attīstībai.

Plašāka informācija

 

IP/17/5067

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar