Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

Summit Africké unie a Evropské unie: investice do mladých lidí a udržitelné budoucnosti

Abidjan 30. listopadu 2017

V Abidžanu se ve dnech 29.–30. listopadu uskutečnil pátý summit Africké unie a Evropské unie, jehož hlavním tématem byli mladí lidé. Setkali se na něm představitelé 55 členských států Africké unie a 28 zemí Evropské unie.

EU zastupovali předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk, k nimž se připojili: vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová, místopředseda Komise odpovědný za jednotný digitální trh EU Andrus Ansip a komisař pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Neven Mimica. Africkou unii zastupoval její předseda Alpha Condé a předsedající Komise Africké unie, Moussa Faki Mahamat.

Jean-Claude Juncker při této příležitosti prohlásil: „Během tohoto summitu jsme hodně mluvili o mladých lidech. Již dnes je většina afrických občanů mladší než 25 let. V  polovině tohoto století bude každý čtvrtý člověk na Zemi Afričan. Tento demografický vývoj se neobejde bez inteligentních investic. Právě proto budeme investovat do vzdělávání, infrastruktury, míru a bezpečnosti a do dobré správy veřejných záležitostí. To vše bude následně inspirovat příznivé podnikatelské prostředí, což povede k vytváření velmi potřebných pracovních míst a k ekonomickému růstu.“ Celý Junckerův projev je k dispozici zde.

Evropští a afričtí představitelé ve svém politickém prohlášení vyjádřili společné odhodlání investovat do mladých lidí, a tím i do udržitelné budoucnosti. Shodli se, že svou práci zaměří na čtyři strategické priority. Evropská komise a Komise Africké unie tak během tří měsíců navrhnou konkrétní projekty a programy.

Aktivace investic na udržitelnou strukturální transformaci Afriky

Evropští zástupci představili a afričtí partneři přivítali inovativní plán vnějších investic EU (EIP), jenž uvolní 44 miliard eur soukromých investic na udržitelný rozvoj a tvorbu pracovních míst. Zvláštní pozornost bude věnována podnikatelským projektům žen a mladých lidí. Nově spuštěná platforma pro udržitelné podnikání v Africe (SB4A) umožní strukturovaný dialog s evropským a africkým soukromým sektorem.

Investice do lidí prostřednictvím vzdělávání, vědy, technologií a rozvoje dovedností

Političtí představitelé upozornili na význam, jenž má podpora inkluzivního vzdělávání a odborné přípravy. Rovněž se dohodli na zvýšení mobility studentů, zaměstnanců a akademických pracovníků napříč africkým kontinentem a na zintenzivnění výměnných programů mezi Afrikou a Evropou, jako je Erasmus+.

Odolnost, mír, bezpečnost a správa

Političtí představitelé budou usilovně pracovat v zájmu míru a bezpečnosti na obou kontinentech. V tomto ohledu posílí strategickou, politickou a operační spolupráci mezi Africkou unií a Evropskou unií – v těsném partnerství s OSN. Znovu byla vyjádřena podpora boji proti terorismu, jmenovitě mnohonárodnostní smíšené jednotce bojující proti skupině Boko Haram, společné jednotce skupiny G5 Sahel a misi Africké unie v Somálsku; u všech těchto iniciativ je EU největším přispěvatelem.

Zvládání mobility a migrace

Evropští a afričtí představitelé potvrdili své silné odhodlání řešit základní příčiny nelegální migrace v duchu skutečného partnerství a sdílené odpovědnosti a za plného dodržování mezinárodního práva a lidských práv, stejně jako odhodlání zajistit legální způsoby migrace. Dohodli se na prohloubení spolupráce v oblasti migrace a mobility ve společném rámci, jenž zahrnuje kontinentální dialog mezi Afrikou a Evropou.

Zdůraznili naléhavou potřebu zlepšit podmínky migrantů a uprchlíků v Libyi a podniknout veškerá nezbytná opatření, která jim zajistí vhodnou pomoc a umožní jejich dobrovolný návrat do jejich domovských zemí, jakož i dlouhodobé řešení situace uprchlíků. S cílem společně řešit dramatickou situaci migrantů a uprchlíků, kteří se stávají obětmi zločineckých skupin, zejména v Libyi, se předseda Komise Juncker a vysoká představitelka a místopředsedkyně Komise Federica Mogheriniová, generální tajemník OSN Antonio Guterres a předseda Komise Africké unie Moussa Faki Mahamat dohodli na vytvoření společné zvláštní jednotky EU, AU a OSN. Jejím úkolem bude zachraňovat a chránit migranty a uprchlíky na jejich trasách a především v Libyi. Dále se zintenzivní úsilí o zlepšení mobility v rámci Afriky a volného pohybu osob v Africe.

Události v rámci přípravy na summit AU–EU

Summitu předcházelo několik významných akcí, na nichž se setkali zástupci občanské společnosti, místních orgánů, hospodářských a sociálních subjektů, a rovněž i Evropského parlamentu a Panafrického parlamentu.

Na summitu mládeže konaném od 9. do 11. října v Abidžanu se setkali mladí lídři z Afriky a Evropy. Jejich práce se zintenzivnila v kontextu projektu Youth Plugin-Initiative. Vypracovali deklaraci mládeže s konkrétními návrhy pro politické představitele, které poskytly cenný impuls při přípravě a utváření výsledků summitu AU–EU. Mladí lídři následně dostali příležitost oslovit na summitu africké a evropské politické představitele a tyto návrhy jim představit.

Dne 27. listopadu se konalo šesté podnikatelské fórum EU–Afrika. Významní podnikatelé, investoři, inovativní startupy, podnikatelky a mladí podnikatelé z obou kontinentů na něm vypracovali doporučení, jak zlepšit podnikatelské a investiční prostředí.

Den před summitem se v Abidžanu konalo setkání ministrů zahraničních věcí z Evropy a Afriky, jehož spolupředsedající byla vysoká představitelka a místopředsedkyně Komise Federica Mogheriniová.

Další informace

Politické prohlášení

Společné prohlášení k migrační situaci v Libyi

Společná tisková zpráva OSN, Africké unie a Evropské unie ke společné zvláštní jednotce (Joint Task Force)

Projev Jeana-Claudea Junckera na úvodním zasedání pátého summitu Africké unie a Evropské unie

Úvodní projev vysoké představitelky a místopředsedkyně Komise Federiky Mogheriniové na ministerském zasedání AU-EU v předvečer pátého summitu Africké unie a Evropské unie

Závěrečný projev vysoké představitelky a místopředsedkyně Komise Federiky Mogheriniové na šestém podnikatelském fóru EU–Afrika

Projev místopředsedy Komise Andruse Ansipa na konferenci o digitální transformaci v Africe

Úvodní prohlášení místopředsedy Komise Andruse Ansipa na panelu k digitální ekonomice v rámci podnikatelského fóra EU–Afrika

Klíčové výsledky třicetileté výzkumné spolupráce s Afrikou a interaktivní mapa Africa StoryMap.

 

IP/17/5007

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar