Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska - Komunikat prasowy

Brexit: Komisja Europejska przedstawia zmiany legislacyjne w celu zmiany lokalizacji Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, które obecnie mieszczą się w Londynie

Bruksela, 29 listopada 2017 r.

Komisja Europejska przedstawiła dziś dwa wnioski ustawodawcze, aby zmienić rozporządzenia ustanawiające Europejską Agencję Leków (EMA) i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB).

Jest to skutkiem osiągniętego w ubiegłym tygodniu porozumienia przy okazji posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych (formuła art. 50) w sprawie przeniesienia siedziby EMA i EUNB odpowiednio do Amsterdamu i Paryża.

Komisja działa szybko w celu zachowania przejrzystości i pewności prawa, tak aby obie agencje mogły funkcjonować sprawnie i bez zakłóceń w okresie po marcu 2019 r. Oczekuje się, że w toku zwyklej procedury ustawodawczej współustawodawcy (Parlament Europejski i Rada) potraktują priorytetowo rozpatrzenie tych wniosków ustawodawczych. Zakres tych wniosków jest ściśle ograniczony do potwierdzenia nowych siedzib agencji w dwóch rozporządzeniach ustanawiających agencje.

Kontekst

Zmiana lokalizacji tych dwóch agencji jest bezpośrednią konsekwencją decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej, o której to decyzji powiadomiono Radę w dniu 29 marca 2017 r. Decyzja o zmianie lokalizacji obu agencji należała do rządów 27 państw członkowskich. Nie jest ona elementem negocjacji w sprawie Brexitu.

Więcej informacji

Decyzja o procedurze zmiany lokalizacji agencji UE obecnie mieszczących się w Wielkiej Brytanii (z uwzględnieniem kryteriów)

IP/17/4974

Kontakty z mediami:

Zapytania od obywateli: Serwis Europe Direct – tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail


Side Bar

Documents


EBA.pdf
EMA.pdf