Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Digitālais vienotais tirgus: ES sarunu vedēji vienojušies izbeigt nepamatotu ģeobloķēšanu

Briselē, 2017. gada 20. novembrī

Eiropas Parlaments, Padome un Komisija šovakar apliecina, ka ir izpildījuši septembrī Tallinā digitālajā samitā pausto solījumu izbeigt nepamatotu ģeobloķēšanu, kas ir viena no 2017. gadā Eiropas Savienībā risināmajām likumdošanas prioritātēm.

Šovakar Eiropas Parlaments, Padome un Komisija ir panākuši politisku vienošanos izbeigt nepamatotu ģeobloķēšanu, ar kuru līdz šim saskārušies patērētāji, kuri vēlējās iegādāties produktus vai pakalpojumus tiešsaistē ES. Jaunie noteikumi ievērojami veicinās e-komerciju, un tas nāks par labu patērētājiem un uzņēmumiem, kuri gūst labumu no augošā Eiropas tiešsaistes tirgus.

Par digitālo vienoto tirgu atbildīgais Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Andruss Ansips sacīja: “Šodien tiek izbeigta nepamatotā diskriminācija, veicot iepirkšanos tiešsaistē. Tā ir lieliska ziņa patērētājiem. Pateicoties jaunajiem noteikumiem, eiropieši varēs izvēlēties tīmekļa vietni, kurā iepirkties, un viņi vairs netiks bloķēti vai novirzīti uz citas valsts tīmekļa vietni. Tas kļūs par realitāti līdz nākamā gada Ziemassvētkiem.”

Par iekšējo tirgu, rūpniecību, uzņēmējdarbību un MVU atbildīgā Komisijas locekle Elžbeta Beņkovska piebilda: “Mēs modernizējam ES vienoto tirgu, pielāgojot to digitālajai pasaulei un nodrošinot patērētājiem vienādas iespējas izmantot visplašāko piedāvājumu klāstu neatkarīgi no tā, vai viņi iepērkas tiešsaistē vai fiziski veikalā citā valstī. Nākamais pasākums: samazināt pārrobežu pasta sūtījumu piegādes cenas, kuras vēl joprojām attur iedzīvotājus no produktu pārdošanas un iegādes visā ES.”

Digitālās ekonomikas un sabiedrības komisāre Marija Gabriela secināja: “Nepamatotas ģeobloķēšanas izbeigšana ir būtisks ieguvums patērētājiem, un tas palīdz veidot patiesu digitālo vienoto tirgu, kuru varēs izmantot ikviens. Līdz ar viesabonēšanas maksas un pārnesamības izbeigšanu ES pilsoņi varēs tiešsaistē citā valstī iegādāties mēbeles, rezervēt viesnīcu vai norēķināties ar savu kredītkarti tāpat kā savā valstī.”

Tas nozīmē, ka iedzīvotāji varēs iegādāties koncerta biļetes vai jaunas elektropreces tiešsaistē vai nomāt automašīnu pāri robežām tāpat kā pašu mājās. Viņiem vairs nebūs jāsaskaras ar tādiem šķēršļiem kā prasība norēķināties ar citā valstī izdotu debetkarti vai kredītkarti. Savukārt uzņēmumiem tas nozīmē lielāku juridisko noteiktību, darbojoties pāri robežām.

Kā šā gada septembrī Tallinā notikušajā digitālajā samitā sacīja Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers – ES likumdevējiem jāpieņem galīgais lēmums par visiem 24 tiesību aktu priekšlikumiem, ko Komisija izvirzījusi kopš sava pilnvaru termiņa sākuma nolūkā pabeigt digitālā vienotā tirgus izveidi. Eiropas Komisija vēlas palīdzēt Eiropas Parlamentam un Padomei rast optimālas vienošanās, un šovakar tā pierādīja, ka tas ir iespējams.

Jaunie noteikumi iezīmē trīs konkrētas situācijas, kad jau no paša sākuma nav pamatojuma un objektīvu kritēriju, kas attaisnotu atšķirīgu attieksmi pret dažādu ES dalībvalstu klientiem.

Tās ir šādas.

· Tādu preču pārdošana, kuras netiek fiziski piegādātas. Piemēram, patērētājs no Beļģijas, kurš vēlas iegādāties ledusskapi, konstatē, ka vislabākais piedāvājums atrodams tīmekļa vietnē Vācijā. Viņam ir tiesības pasūtināt šo preci un saņemt to tirgotāja telpās vai pašam organizēt piegādi uz mājām.

· Elektroniski sniegtu pakalpojumu pārdošana. Piemēram, kāda patērētāja no Bulgārijas vēlas iegādāties savai tīmekļa vietnei paredzētus satura mitināšanas pakalpojumus no kāda uzņēmuma Spānijā. Tagad viņai šis pakalpojums būs pieejams, viņa varēs reģistrēties un to iegādāties, nemaksājot papildmaksu salīdzinājumā ar Spānijas patērētājiem.

·Konkrētā fiziskā vietā izvietotu pakalpojumu pārdošana. Piemēram, ģimene Itālijā varēs iegādāties ceļojumu tieši no atrakciju parka Francijā bez novirzīšanas uz Itālijas tīmekļa vietni.

Ar regulu netiek uzlikts pārdošanas pienākums un netiek prasīta cenu saskaņošana. Tā tomēr pievēršas diskriminācijai attiecībā uz preču un pakalpojumu pieejamību gadījumos, kad tā nav objektīvi pamatota (piemēram, PVN saistības vai atšķirīgas juridiskās prasības).

Lai it īpaši mazie uzņēmēji varētu pielāgoties, jaunie noteikumi stāsies spēkā deviņus mēnešus pēc to publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Priekšvēsture

Komisijas veiktā apsekojumā konstatēts, ka 63 % no visām izvērtētajām tīmekļa vietnēm praktizēja ģeobloķēšanu. Tas rāda, ka 2015. gadā mazāk nekā 40 % tīmekļa vietņu pārrobežu klientiem izdevās pabeigt pirkuma iegādi. Tādējādi uzņēmumi guva mazāk ieņēmumu, bet patērētājiem tika ierobežotas iespējas izvēlēties. Regula, kura digitālā vienotā tirgus ietvaros tika ierosināta 2016. gada maijā un ar kuru paredzēts izbeigt ģeobloķēšanu, bija 2017. gadā īstenojama likumdošanas prioritāte, par kuru kopīgā deklarācijā šā gada sākumā bija vienojušās visas trīs ES iestādes. Šī regula bija daļa no e-komercijas paketes kopā ar tiesību akta priekšlikumu par paku pārrobežu piegādes pakalpojumiem un tiesību akta priekšlikumu, kura mērķis ir pastiprināt patērētāju tiesību īstenošanu.

Sīkāka informācija

2016. gada maijā veikts pētījums par patērētāju ģeobloķēšanu tiešsaistē:

Konstatējumi slepenās iepirkšanās apsekojumā, ko veica Eiropas Komisija

Faktu lapas par digitālā vienotā tirgus stratēģiju

IP/17/4781

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar