Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE PT

Euroopa Komisjon - Pressiteade

Pariis sai komisjonilt Euroopa 2017. aasta kõige uuendusmeelsema linna tiitli

Lisbon, 7. november 2017

Euroopa Komisjon andis täna Pariisile (Prantsusmaa) Euroopa 2017. aasta innovatsioonipealinna (iCapital) tiitli koos miljoni euro suuruse preemiaga.

Innovatsioonipealinna (iCapital) auhind, mida rahastatakse ELi teadusuuringute ja innovatsiooniprogrammi „Horisont 2020“ vahenditest, anti Pariisile uuendusliku ja kaasava strateegia kasutamise eest. Teise ja kolmanda koha vääriliseks tunnistati Tallinn (Eesti) ja Tel Aviv (Iisrael), keda mõlemat premeeriti 100 000 euroga. Auhinnaraha on ette nähtud selleks, et veelgi süvendada ja laiendada tunnustuse pälvinud linnade uuendustegevust.

Teaduse ja innovatsiooni volinik Carlos Moedas kuulutas võitja välja Lissabonis toimuval tehnoloogiakonverentsil Web Summit. Volinik Moedas märkis: „Linna puhul ei ole tähtis tema pindala ega rahvaarv, vaid tema tulevikunägemus ja linnakodanike kätesse usaldatud võim. On linnu, kes ei karda eksperimenteerida. Need on linnad, kes kaasavad oma kodanikke uute ideede arendamisel ja testimisel. Oleme täna siin, et sellistele linnadele tunnustust avaldada."

Volinik Moedas lisas: „Sel aastal oli konkurents eriti tihe. Kõikide kandidaatide saavutused on head näited sellest, kui olulised on meie jaoks innovatsiooniga seotud ökosüsteemid ja kodanike kaasamine Euroopas.“

Pariis on viimase kümne aasta jooksul ehitanud üle 100 000 ruutmeetri ettevõtlusinkubaatoreid ning tänaseks tegutseb seal maailma suurim idufirmalinnak. Lisaks on 5% linna eelarvest ette nähtud selleks, et rahastada projekte, mille kavandavad ja rakendavad linnakodanikud. See strateegia on erasektorist, mittetulundusühingutest ja teadusringkondadest pärit uuendajate abil teinud Pariisist tõelise tulevikulinna.

Projekt Reinventing Paris on hea näide sellest, kuidas linn toetab innovatsiooni ja kutsub nii Prantsusmaalt kui ka teistest riikidest pärit talente linna jaoks olulistele paikadele uut elu andma. Projekti praeguses etapis kutsub linn interdistiplinaarseid rühmitusi esitama uuenduslikke linnaarendusprojekte, et kujundada ümber eri paiku Pariisi maa-alustes piirkondades.

Tallinna tunnustatakse julguse eest katsetada enda peal võimalikke murrangulisi tehnoloogialahendusi. Linn on toetanud nii juhita autode, pakirobotite kui ka sõidujagamise kasutuselevõttu. Lisaks on Tallinnas rakendatud uudset e-residentsuse süsteemi, mis võimaldab kohalikel elanikel ja ettevõtjatel teha tihedat koostööd välismaiste ettevõtjatega.

Tel Aviv on ellu kutsunud projekti Smart City Urban Lab, mille eesmärk on kokku viia uuendusmeelsed idufirmad ja juhtivad tehnoloogiaettevõtted ning hõlbustada murranguliste uuenduste kasutamist linnaprobleemide lahendamisel. Kuna Tel Avivi prioriteetide hulka kuulub ka haridus, on osa auhinnast kavas kasutada selleks, et toetada algatust Smart Education, mille on välja töötanud linnavalitsus koos õpetajate, lapsevanemate, üliõpilaste ja tehnoloogiavaldkonnas tegutsevate kohalike idufirmadega.

Taust

2017. aasta märtsis kuulutati välja Euroopa 2017. aasta innovatsioonipealinna konkurss, kus võisid osaleda kõik ELi liikmesriikides või programmiga „Horisont 2020“ ühinenud riikides asuvad linnad, kus on rohkem kui 100 000 elanikku. Tänavu soovis konkursil osaleda 32 linna 17 riigist. Konkursi võitja ning teise ja kolmanda koha omaniku valimisel kümne finalisti seast olid kaalukeeleks uued algatused, mida hakati rakendama pärast 1. jaanuari 2016. Võitjad määras kindlaks ülikoolide ja ärisektori esindajatest koosnev sõltumatute ekspertide rühm. Hindajate leidmiseks kasutati programmi „Horisont 2020“ ekspertide andmebaasi.

Võitjate väljaselgitamisel pälvisid eelkõige tähelepanu linnad, kes on valmis katsetama uusi kodanikukeskseid algatusi, mille eesmärk on leida lahendusi nende jaoks olulistele ühiskondlikele probleemidele.

Esimene konkurss toimus 2014. aastal. Auhinnaraha eraldatakse ELi suurimast teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist „Horisont 2020“, mille seitsme aasta (2014–2020) eelarve on 77 miljardit eurot. Järgmine Euroopa innovatsioonipealinna konkurss kuulutatakse välja 2018. aasta esimeses kvartalis.

Lisateave:

iCapitali auhind

Varasemate aastate võitjad

Kõiki finaliste tutvustavad videod

 

 

IP/17/4363

Kontaktandmed ajakirjanikele:

Kontaktandmed üldsuse jaoks: Europe Direct (tel 00 800 67 89 10 11 ; e-post)


Side Bar