Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Pirmā vasara bez viesabonēšanas maksas: eiropieši bauda jauno noteikumu priekšrocības

Briselē, 2017. gada 26. septembrī

Pirmā vasara bez viesabonēšanas maksas liecina, ka eiropieši ir informēti par jaunajiem noteikumiem un sākuši mainīt savus ieradumus, ceļojot uz citām ES valstīm.

Saskaņā ar šodien publicēto Eirobarometra zibensaptauju lielākā daļa eiropiešu atzīst priekšrocības, ko sniedz viesabonēšana bez papildu maksas. Pateicoties jaunajiem ES viesabonēšanas noteikumiem, kas stājās spēkā 2017. gada 15. jūnijā, ceļojot uz citām ES dalībvalstīm, patērētāji var izmantot savus mobilos tālruņus tāpat kā mītnes valstī, nemaksājot papildu maksu. Aptauja liecina, ka 71 % eiropiešu zina, ka viesabonēšanas maksas vairs nepiemēro, un 72 % uzskata, ka viņi paši vai viņu paziņas no tā gūs labumu. Informētība par jaunajiem noteikumiem sasniedz 86 % to vidū, kuri ceļojuši pēc 15. jūnija.

Priekšsēdētāja vietnieks digitālā vienotā tirgus jautājumos Andruss Ansips: “Mēs uzskatām, ka cilvēki , ceļojot pa ES, labprāt izmantotu savus tālruņus tāpat kā mājās, nebaidoties no šoka par pakalpojumu rēķina apmēru. Un mobilo sakaru operatori veic ieguldījumus tīklos, lai apmierinātu pieaugošo pieprasījumu. Mūsu jaunie ES telesakaru noteikumi veicinās šādus ieguldījumus; šie noteikumi būtu pēc iespējas drīz jāpieņem Eiropas Parlamentam un dalībvalstīm.

Digitālās ekonomikas un sabiedrības komisāre Marija Gabriela uzsvēra: “Šis ir piemērs tam, kā ES var praktiski uzlabot Eiropas pilsoņu dzīvi. “Abonēšana viesos kā mājās” darbojas: to atzinīgi vērtē patērētāji, patēriņš aug un pieprasījums pēc mobilo tālruņu pakalpojumu izmantošanas, ceļojot ES, ir ļoti augsts. Tas sniedz priekšrocības gan patērētājiem, gan uzņēmējiem.”

Ceļotāji sāk mainīt savus paradumus

Eirobarometra zibensaptauja par viesabonēšanu tika veikta augusta beigās pēc atvaļinājumu sezonas karstākā laika. Rezultāti liecina, ka šajā vasarā, kas ceļotājiem ES bija pirmā bez viesabonēšanas papildu maksas, iedzīvotāji ir sākuši mainīt savu uzvedību, ārvalstīs lietojot mobilo tālruni.

  • To ceļotāju īpatsvars, kuri izmantoja mobilos datus viesabonēšanas laikā tikpat lielā mērā kā mājās, ir divkāršojies to cilvēku vidū, kuri devušies ceļojumā pēc 2017. gada 15. jūnija (31 %), salīdzinājumā ar tiem cilvēkiem, kuri devās ceļojumā pirms tam (15 %). 
  • To ceļotāju īpatsvaru, kuri nekad nav izmantojuši mobilo datu pakalpojumus ārzemēs, pēc 2017. gada 15. jūnija uz pusi samazinājās (21 %) salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem pirms šī datuma (42 %).
  • Kopumā mobilo sakaru izmantošana ārvalstīs ierobežotā apjomā krītas, tā kā arvien mazāk ceļotāju ārzemēs izslēdz savus tālruņus (12 %) salīdzinājumā ar situāciju līdz 15. jūnijam (20 %).
  • Tomēr salīdzinājumā ar mobilā tālruņa izmantošanu, atrodoties savā mītnes valstī, kopš 2017. gada 15. jūnija 60 % no ceļotājiem joprojām turpināja ierobežot sava mobilā tālruņa izmantošanu, atrodoties citā ES valstī.

Viesabonēšanas maksas atcelšanas ietekmi uz to, kā ceļotāji izmanto telefonu ārzemēs, apstiprina arī salīdzinājums ar Eirobarometra 2014. gada aptauju, kurā parādījās pat ierobežotākas viesabonēšanas izmantošanas tendences nekā mēnešos pirms 2017. gada 15. jūnija.

Operatori novēro datu viesabonēšanas un zvanu apjoma pieaugumu

Mobilo sakaru operatori jau var novērot ceļotāju paradumu izmaiņas savos tīklos. Vairāki operatori ziņoja par datu plūsmas ievērojamu pieaugumu ceļotāju dēļ, kas šovasar ir daudzkārt pieaudzis salīdzinājumā ar 2016. gada vasaru (3 līdz 6 reizes, dažos gadījumos pat vairāk). Kaut arī šis pieaugums daļēji atspoguļo kopēju ikgadēju datu patēriņa pieaugumu vietējos tirgos, ievērojamu daļu var attiecināt uz jaunajiem viesabonēšanas noteikumiem. Lai arī mazākā mērā, tomēr nozīmīgs ir arī viesabonēšanas zvanu skaita pieaugums. Attiecīgi, mobilo sakaru operatori tūristu apmeklētās vietās ziņo par vērienīgiem ieguldījumiem tīklos, lai izmantotu ceļotāju augošā pieprasījuma sniegtās iespējas.

Komisija turpina uzraudzīt īstenošanu

Pēc pirmās vasaras bez papildu maksas par viesabonēšanu ir redzams, ka mobilo sakaru operatori kopumā ievēro jaunos noteikumus. Komisija ciešā sadarbībā ar dalībvalstu regulatoriem, kas ir tieši atbildīgi par īstenošanu, turpinās uzraudzīt notikumu attīstību mobilo sakaru tirgos dalībvalstīs, lai nodrošinātu, ka mobilo sakaru operatori turpina ievērot jaunos noteikumus un patērētāji gūst priekšrocības, ko sniedz viesabonēšanas maksas atcelšana.

Vispārīga informācija

Kopš 2017. gada 15. jūnija eiropieši, ceļojot Eiropas Savienībā, var izmantot mobilos tālruņus (zvaniem, SMS un datiem) bez papildu maksas par viesabonēšanu. Tas nozīmē, ka ceļotāji savu tālruni ārzemēs var izmantot tieši tāpat kā mītnes valstī, nebaidoties no lieliem rēķiniem.

Līdz minētajai dienai Komisija desmit gadus strādājusi, lai samazinātu un galu galā pavisam izbeigtu papildu maksu, ko telesakaru operatori iekasē no klientiem ikreiz, kad tie savu mobilo ierīci izmanto brīvdienu izbraukumos vai darba lietās ārzemēs. Laikposmā no 2007. gada līdz 2016. gadam viesabonēšanas cenas samazinājās par vairāk nekā 90 %, un pēdējais cenu kritums bija 2016. gada aprīlī. 2015. gadā, pamatojoties uz Eiropas Komisijas priekšlikumu, Eiropas Parlaments un Padome vienojās, ka jāizbeidz viesabonēšanas maksas iekasēšana no cilvēkiem, kuri ceļo Eiropas Savienībā. Lai to panāktu, Eiropas Parlamenta un Padomes uzdevumā Komisija 2016. gada decembrī pieņēma godīgas izmantošanas politiku un ilgtspējas mehānismu un nāca klajā ar priekšlikumiem par jaunām viesabonēšanas vairumcenām.

Sīkāka informācija

Viesabonēšana tiešsaistē
Triju ES iestāžu kopīgs paziņojums
Bieži uzdotie jautājumi
Vispārīga faktu lapa par viesabonēšanas maksu atcelšanu
Detalizēta faktu lapa: Kā tas darbojas?
#roaming

IP/17/3241

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar