Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

EU iniciuje s Argentinou a Mongolskem celosvětovou Alianci za obchod bez mučení

Brusel 7. září 2017

Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová dnes oznámila, že EU iniciuje mezinárodní Alianci za obchod bez mučení.

Cílem této iniciativy, která je společným úsilím EU, Argentiny a Mongolska, je ukončit obchodování se zbožím využívaným při výkonu trestu smrti a při mučení. Iniciativa bude formálně zahájena 18. září během zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku.

Aliance za obchod bez mučení je globální úsilí zemí po celém světě s cílem zastavit obchod se zbožím používaným k mučení a výkonu trestu smrti. Mezinárodní právo zakazuje mučení za všech okolností. I přesto se s nástroji mučení a bolesti stále obchoduje po celé Zemi. Patří k nim obušky s kovovými hroty, pásy aplikující elektrické šoky, nástroje, které uchopují lidi v pase nebo v oblasti končetin a zároveň je podrobují elektrickým šokům, chemické látky používané při popravách lidí a systémy vynucené injekční aplikace, které s nimi souvisejí.

„Tyto výrobky neslouží žádnému jinému účelu než působit strašné bolesti a zabíjet lidi. Nikdy bychom neměli dovolit, aby se s nimi obchodovalo jako s jakoukoli jinou komoditou. Je načase přejít ke konkrétním činům, které zamezí tento zavrženíhodný obchod,“ řekla komisařka Malmströmová.

„Právní úprava EU v této oblasti přináší pozitivní výsledky, avšak výrobci tohoto zboží se snaží takové právní předpisy obcházet. Čím více zemí se přihlásí ke spolupráci, tím budou naše snahy účinnější. Během svého působení jako komisařka a poslankyně Evropského parlamentu jsem se při mnoha příležitostech setkala s oběťmi mučení – uprchlíky, vězni svědomí, odsouzenci čekajícími na výkon trestu smrti. Jsem přesvědčena, že obchodní politika může být prostředkem k posílení lidských práv a udržitelného rozvoje na celém světě,“ dodala Malmströmová.

Zahájení iniciativy v sídle OSN 18. září je výsledkem společného úsilí EU, Argentiny a Mongolska. Při této příležitosti se řada zemí přihlásí ke společnému politickému prohlášení (internetové stránky aliance – www.torturefreetrade.org – jsou již dostupné online). Očekává se, že k iniciativě se v den zahájení připojí přibližně 50 členských zemí OSN ze všech koutů Země – Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Asie a Evropy. Aliance by se mohla stát základem pro širší spolupráci v OSN na tomto poli.

Přihlášením se k alianci dotyčné země vyjádří souhlas se čtyřmi body činnosti:

  • přijmout opatření ke kontrole a omezení vývozu tohoto zboží,
  • poskytnout celním orgánům vhodné nástroje, aliance vytvoří platformu pro sledování obchodních toků, výměnu informací a určování nových výrobků,
  • zpřístupnit jednotlivým zemím technickou pomoc při vytváření a provádění právních předpisů zakazujících tento obchod,
  • vyměňovat si postupy pro účinné systémy kontroly a prosazování.

EU je odhodlána chránit lidská práva a bojovat proti mučení a za zrušení trestu smrti. Přísné právní předpisy EU o obchodování se zbožím používaným k mučení nebo při výkonu trestu smrti již přinášejí výsledky. Částečně v důsledku přísnějších pravidel EU je obtížnější získat chemické látky pro smrtící injekce a tyto látky jsou dražší.

Právní předpisy EU však platí pouze v Evropě. Výrobci tohoto zboží a obchodníci s ním se snaží právní předpisy EU obcházet, takže čím více zemí se zaváže k zákazu jeho vývozu, tím účinnější budou snahy o ukončení obchodování s ním. Aliance je způsob, jak přijmout konkrétní opatření a podniknout konkrétní kroky k zastavení obchodu s tímto zbožím v celosvětovém měřítku, a tak výrazně ztížit jeho získávání.

Souvislosti

Jedním z cílů zahraniční politiky EU je podpora dodržování základních práv. Angažovanost EU za zastavení mučení a zrušení trestu smrti zahrnuje od roku 2005 opatření k zabránění obchodu se zbožím, které by mohlo být použito při výkonu trestu smrti nebo mučení či jiném krutém, nelidském nebo ponižujícím zacházení.

EU vede seznam zakázaných výrobků a umožňuje urychlený postup, který má zajistit, že zakázány mohou být i nové výrobky. V EU platí pravidla pro kontrolu vývozu, která mají zabránit tomu, aby se léčivé přípravky uvedené na seznamu používaly při výkonu trestu smrti. Je zakázáno poskytování zprostředkovatelských služeb v souvislosti s veškerými výrobky uvedenými na seznamu i technická podpora třetím zemím. Loni EU ještě zpřísnila své právní předpisy tak, aby zahrnovaly zákaz tranzitu přes území a přístavy EU a zákaz propagace, např. na veletrzích.

Další informace

Internetové stránky Aliance za obchod bez mučení, kde lze najít informace o cílech aliance a zaregistrovat se na zahajovací akci.

Stažitelné videonahrávky a fotografie, včetně snímků mučicích nástrojů a rozhovoru s komisařkou Malmströmovou, jsou k dispozici na EbS.

IP/17/3088

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar