Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Digitālais vienotais tirgus: ES sarunu vedēji vienojušies par jauniem noteikumiem, kas eiropiešiem dos iespēju ceļot un baudīt tiešsaistes satura pakalpojumus pāri robežām

Briselē, 2017. gada 7. februārī

Noteikumi atspoguļos to, ka eiropieši, ceļodami Eiropas Savienībā, ar kultūru un izklaidi saistīto saturu izmanto jaunos veidos.

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta, dalībvalstu un Eiropas Komisijas sarunu vedēju šāvakara vienošanos eiropieši, ceļodami ES teritorijā, drīz vien varēs visā pilnībā izmantot tiešsaistē abonētās filmas, sporta pārraides, e-grāmatas, videospēles un mūzikas pakalpojumus. Šis ir pirmais nolīgums, kas attiecas uz ES autortiesību noteikumu modernizāciju, kuru Komisija ierosinājusi Digitālā vienotā tirgus stratēģijā.

Par digitālo vienoto tirgu atbildīgais priekšsēdētāja vietnieks Andruss Ansips jauno vienošanos, kas panākta tikai nedēļu pēc vienošanās par viesabonēšanas vairummaksām, vērtēja atzinīgi: “Šodien panāktā vienošanās eiropiešiem dos konkrētus ieguvumus. Cilvēki, kas mājās abonējuši piekļuvi iemīļotam seriālam, mūzikas un sporta pārraidēm, varēs to izmantot arī ceļojumos pa Eiropu. Šis ir jauns svarīgs solis digitālo vienoto tirgu kavējošu šķēršļu likvidēšanā. Sirsnīgi pateicos Eiropas Parlamenta referentam Žanmarī Kavadā, Eiropadomes prezidentvalstij Maltai un visiem šāsdienas kompromisa panākšanā iesaistītajiem. Tagad jāvienojas par citiem mūsu priekšlikumiem, kā modernizēt ES autortiesību noteikumus un nodrošināt , ka jaunrades augļi ir plašāk piekļūstami pāri valstu robežām. Paļaujos uz to, ka Eiropas Parlaments un dalībvalstis palīdzēs to īstenot.”

Izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta komisārs Tibors Navračičs teica: “Digitālās tehnoloģijas dod jaunas iespējas ar kultūru saistītu saturu izmantot arī ceļā, un cilvēki tās vēlas izmantot. Šodien panāktā vienošanās pilsoņiem paver jaunas durvis, vienlaikus aizsargājot autorus un ar kultūru vai sportu saistītā satura sagatavošanā iesaistītos. Šis līdzsvarotais risinājums ir uzmundrinošs signāls mūsu centieniem izveidot vienoto digitālo tirgu, kas gan radošajām personībām, gan patērētājiem paver jaunas iespējas.”

Jaunie noteikumi par satura piekļūstamību Eiropas Savienībā ārpus savas valsts (tā saukto pārnesamību) atbildīs tam, kā eiropieši jaunos veidos izmanto ar kultūru un izklaidi saistītu saturu. 2016. gadā spēles, attēlus, filmas vai mūziku internetā izmantoja vai lejuplādēja 64 % eiropiešu. Viņi tam arvien biežāk izmantoja mobilās ierīces. 2015. gada apsekojumā vēlmi pēc satura pārrobežu pārnesamības izteica trešā daļa eiropiešu. Jauniešiem šī iespēja ir pat vēl svarīgāka. Puse 15 līdz 39 gadus vecu iedzīvotāju uzskatīja, ka pārnesamībai ir liela nozīme un ka ir svarīgi, lai abonētie pakalpojumi viņiem būtu piekļūstami arī izbraukumos pa Eiropu.

Gaidāmais regulējums patērētājiem pavērs iespēju iegādātos tiešsaistes satura pakalpojumus ceļojumos pa ES teritoriju izmantot tāpat kā mājās. Piemēram, franču patērētājam, kurš kā tiešsaistes pakalpojumu abonējis Canal+ filmas un seriālus, Francijā pieejamās filmas un seriāli būs piekļūstami arī atvaļinājumā Horvātijā vai darījumu braucienā uz Dāniju.

Tiešsaistes satura pakalpojumu sniedzēji, piemēram, Netflix, MyTF1 vai Spotify, pārbaudīs, kāda ir abonenta mītnes valsts, izmantojot tādus līdzekļus kā maksājumu informācija un interneta līguma esība vai pārbaudot IP adresi. Jaunie noteikumi būs jāievēro visiem pakalpojumu sniedzējiem, kas par maksu piedāvā tiešsaistes saturu. Taču arī bezmaksas pakalpojumu (piem., valsts TV vai radio raidorganizāciju tiešsaistes pakalpojumi) sniedzēji varēs atļaut, ka to saturam piekļūst uz citu ES valsti izbraukuši pakalpojuma lietotāji.

Kas jāveic tālāk

Vienošanās teksts tagad oficiāli jāapstiprina ES Padomei un Eiropas Parlamentam. Kad noteikumi būs pieņemti, visās ES dalībvalstīs tos sāks piemērot no 2018. gada sākuma, jo regula pakalpojumu sniedzējiem un tiesību īpašniekiem dāvā 9 mēnešu periodu, kura laikā sagatavoties jauno noteikumu piemērošanai.

Konteksts

2015. gada decembrī Eiropas Komisija nāca klajā ar priekšlikumu regulai, kas Eiropā paplašina tiešsaistes satura piekļūstamību ceļotājiem. Tas bija pirmais juridiskais priekšlikums Vienotā digitālā tirgus stratēģijā, kuru 2016. gadā papildināja moderni ES autortiesību noteikumi, kas vairos Eiropas kultūru daudzveidību un tiešsaistē piekļūstamo saturu, turklāt visiem tiešsaistes dalībniekiem sagādājot skaidrākus noteikumus. Regula ir orientēta uz tāda veida tiešsaistes satura pakalpojumiem, kam autortiesību piemērošana ir visaktuālākā. Tie var būt pieprasījumvideo platformas (Netflix, HBO Go, Amazon Prime, Mubi, Chili TV), internettelevīzijas pakalpojumi (Viasat Viaplay, Sky Now TV, Voyo), mūzikas straumēšanas pakalpojumi (Spotify, Deezer, Google Music) vai spēļu tiešsaistes tirgi (Steam, Origin).Galvenais šiem pakalpojumiem raksturīgais ir tas, ka tie sniedz piekļuvi ar autortiesībām un saistītām tiesībām aizsargātam saturam, kā arī audiovizuālo mediju pakalpojumus.

Iespēja tiešsaistes satura pakalpojumiem piekļūt, arī ceļojot, vēl nozīmīgāka būs no 2017. gada 15. jūnija, kad spēkā stāsies jaunie viesabonēšanas noteikumi. Sākot ar to dienu, cilvēki, kas laiku pa laikam ceļo, par godprātīgi izmantotiem mobilā interneta pakalpojumiem neatkarīgi no tā, kur Eiropas Savienības teritorijā viņi atrodas, maksās to pašu mītnes valstī maksāto cenu (sk. nesenu paziņojumu presei).

Papildu informācija

Regula par tiešsaistes satura pakalpojumu pārrobežu pārnesamības nodrošināšanu iekšējā tirgū

MEMO/17/243

Factsheet

IP/17/225

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar