Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

#TellMyStory: Komise zahajuje letošní ročník ceny Lorenza Nataliho za žurnalistiku

Brusel 7. února 2017

Evropská komise dnes oznamuje zahájení letošního ročníku ceny Lorenza Nataliho za žurnalistiku, která odměňuje mimořádné příspěvky věnované rozvojové politice a odstraňování chudoby. Soutěž je přístupná profesionálním i amatérským žurnalistům a bloggerům.

Neven Mimica, komisař pro mezinárodní spolupráci a rozvoj, uvedl: „Letos si připomínáme 25. výročí založení ceny Lorenza Nataliho za žurnalistiku. V průběhu let jsme rozšířili její záběr tak, aby jí mohli získat jak amatérští, tak profesionální žurnalisté, avšak její cíl zůstává stále stejný: ocenit nejlepší zpravodajství věnované rozvojovým otázkám. Vybízím žurnalisty, aby se do zapojili do soutěže a podělili se s námi i se zbytkem světa o své působivé příběhy.“

Soutěž o cenu Lorenza Nataliho za žurnalistiku byla zahájena pod hashtagem #TellMyStory a je oslavou té nejlepší tradice žurnalistiky, tedy odhalovat působivé a dojemné příběhy a dávat hlas lidem, kteří se mohou často jen stěží ozvat sami.

Tato cena dává žurnalistům možnost ukázat odhodlání informovat o rozvojové problematice, odstraňování chudoby a demokracii a současně inspiruje lidi k tomu, aby zlepšili život ve svých komunitách.

Cena Lorenza Nataliho za žurnalistiku bude udělena vždy jednomu amatérskému a jednomu profesionálnímu novináři v každém z následujících regionů: Afrika; Arabský svět a Blízký východ; Asie a Tichomoří; Latinská Amerika a Karibik a Evropa. Každý z vítězů obdrží 5 000 eur.

Kromě hlavních výše uvedených témat bude součástí letošního ročníku také „Zvláštní cena za svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení mimo Evropu“ věnovaná inspirativním příběhům a iniciativám, které podporují tyto svobody a také úctu k náboženské diverzitě a spolupráci mezi náboženstvími. Tato zvláštní cena ve výši 5 000 eur bude udělena jednomu amatérskému a jednomu profesionálnímu novináři.

Záštitu nad hlavní cenou převzal Ján Figel', zvláštní vyslanec pro podporu svobody náboženského vyznání nebo přesvědčení mimo Evropskou unii. Do této funkce ho v květnu 2016 jmenoval předseda Evropské komise.

Stejnou cenu obdrží také jeden amatérský a jeden profesionální novinář ve zvláštní kategorii „svoboda náboženského vyznání nebo přesvědčení“.

Příspěvky přihlášené do soutěže o cenu v hlavní i ve zvláštní kategorii posoudí nezávislá porota, která rovněž navíc udělí jednomu z vítězů hlavní cenu ve výši 5 000 eur.

Všech 13 vítězů obdrží svá ocenění během slavnostního předání, které se uskuteční letos v červnu v Bruselu v rámci Evropských rozvojových dnů 2017.

Jak se přihlásit

Své příspěvky související s tématy ceny Lorenza Nataliho za žurnalistiku mohou do soutěže přihlásit amatérští i profesionální žurnalisté. Příspěvek může být v libovolném formátu, tedy zveřejněný on-line (i na bloggu), tiskem, nebo formou krátkého rozhlasového, video nebo televizního vysílání. Podrobnosti o tom, jak se přihlásit, a informace o pravidlech najdete níže. Přihlášky lze podávat od 7. února do 10. března 2017. Všechna pravidla a kritéria najdete zde.

Souvislosti

Cena Lorenza Nataliho za žurnalistiku, kterou Evropská komise zavedla již před 25 lety, je udělována na počest Lorenza Nataliho, bývalého komisaře pro rozvoj a neochvějného obhájce svobody projevu, demokracie, lidských práv a rozvoje.

Další informace

Internetové stránky ceny Lorenza Nataliho za žurnalistiku: http://ec.europa.eu/europeaid/lnp

Registrace: https://ec.europa.eu/europeaid/node/95894

Evropské rozvojové dny: https://www.eudevdays.eu/

 

 

IP/17/216

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar