Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos - pranešimas spaudai

Pritarta Komisijos pasiūlymui sumažinti akrilamido kiekį maisto produktuose

Briuselis, 2017 m. liepos 19 d.

Šiandien valstybių narių atstovai balsuodami pritarė Europos Komisijos pasiūlymui sumažinti akrilamido kiekį maisto produktuose.

Įgyvendinus naują reglamentą bus reikalaujama, kad maisto tvarkymo subjektai taikytų privalomas priemones, kuriomis akrilamido kiekis būtų sumažintas priklausomai nuo jų įmonių dydžio ir pobūdžio.

Už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Komisijos narys Vytenis Andriukaitis palankiai įvertino balsavimo rezultatą: „Šiandien žengėme svarbų žingsnį siekdami apsaugoti piliečių sveikatą ir gerovę. Naujas reglamentas leis ne tik sumažinti šios kancerogeninės medžiagos kiekį, bet ir plačiau informuoti, kaip sumažinti namuose gaminamame maiste dažnai pasitaikančio akrilamido kiekį.“

Šiandien patvirtintas tekstas dabar bus nusiųstas Tarybai ir Europos Parlamentui. Abi institucijos turės per tris mėnesius jį išnagrinėti, tada jį Komisija galutinai priims. Jis greičiausiai bus priimtas 2018 m. pavasarį.

Komisija taip pat ketina pradėti diskusijas dėl papildomų priemonių, pvz., nedelsiant nustatyti didžiausią leidžiamąją akrilamido koncentraciją tam tikruose maisto produktuose, kai tik šis reglamentas bus priimtas.

Pagrindiniai faktai

Akrilamidas [1] yra kancerogeninė medžiaga, kuri susiformuoja iš natūraliai esančio laisvojo asparagino (amino rūgšties) ir cukrų, kai maisto produktai, ypač bulvių produktai, grūdiniai produktai, kava ir kavos pakaitalai, apdorojami aukštoje temperatūroje, pvz., gruzdinami, skrudinami ir kepami kepimo krosnyje.

2002 m. pirmą kartą maisto produktuose buvo nustatyta akrilamido. Nuo tada pradėta vykdyti mokslinius tyrimus, kad būtų rasta priemonių jo kiekiui maisto produktuose sumažinti. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) 2015 m. patvirtino, kad akrilamidas yra kancerogeninė medžiaga ir kad dabartinis su maistu gaunamas akrilamido kiekis kelia susirūpinimą dėl jo kancerogeninio poveikio. EFSA taip pat nurodė, kad pastaraisiais metais akrilamido kiekis nebuvo nuosekliai mažinamas. Be to, pagal Komisijos rekomendaciją valstybių narių atliekami tyrimai rodo, kad maisto tvarkymo subjektai labai nevienodai įgyvendino savanoriškas rizikos mažinimo priemones.

EFSA pateikus nuomonę, Komisija pradėjo diskusijas su valstybių narių valdžios institucijomis apie tai, kokios būtų tinkamos reguliavimo priemonės akrilamido kiekiui maisto produktuose mažinti.

[1] https://ec.europa.eu/food/safety/chemical_safety/contaminants/catalogue/acrylamide_en

 

Text of the draft proposal available here: http://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/ares-2017-2895100_en

IP/17/2028

Žiniasklaidai:

Visuomenei: Europe Direct , tel. 00 800 67 89 10 11 e. paštas


Side Bar