Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Viesabonēšanas maksai gals! ES sarunvedēju vienošanās par vairumcenām – pēdējais solis ceļā uz tās atcelšanu

Briselē, 2017. gada 1. februārī

Pēdējais solis ceļā uz viesabonēšanas maksas atcelšanu 2017. gada 15. jūnijā bija Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas pārstāvju vienošanās par to, kā tiks regulēti viesabonēšanas vairumtirgi (cenas, ko operatori nosaka cits citam, kad klienti izmanto citus tīklus viesabonēšanai ES).

ES sarunu dalībnieki vienojās par šādiem vairumcenas maksimumiem:

  • 3,2 centi par balss zvana minūti no 2017. gada 15. jūnija,
  • 1 cents par īsziņu no 2017. gada 15. jūnija,
  • pakāpenisks datu apjoma limitu samazinājums 5 gadu laikā no 7,7 eiro par GB no 2017. g. 15. jūnija uz 6 eiro par GB no 2018. gada 1. janvāra, 4,5 eiro par GB no 2019. gada 1. janvāra, 3,5 eiro par GB no 2020. gada 1. janvāra, 3 eiro par GB no 2021. gada 1. janvāra un 2,5 eiro par GB no 2022. gada 1. janvāra.

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks digitālā vienotā tirgus jautājumos Andruss Ansips apsveic šo vienošanos: “Šis bija pēdējais puzles gabaliņš. No 15. jūnija Eiropas iedzīvotājiem, ceļojot pa Eiropas Savienību, vairs nebūs jāmaksā viesabonēšanas maksa. Esam arī gādājuši par to, lai operatori varētu turpināt sacensties, kuram pašmāju tirgū būs izdevīgākie piedāvājumi. Tagad esam izpildījuši savu solījumu. Es saku lielu paldies Eiropas Parlamenta referentei Miapetrai Kumpulai–Natri un visiem sarunu dalībniekiem no Eiropas Parlamenta, kā arī Maltas prezidentūras pārstāvjiem ES Padomē un visiem, kas palīdzēja panākt šīs nozīmīgās izmaiņas. Viņu pūliņi ir vainagojušies ar panākumiem.”

Vakarnakt panāktā politiskā vienošanās ir pēdējais solis, kas bija jāsper, lai no 2017. gada varētu darboties princips “abonē kā mājās”, ko paredz Telesakaru vienotā tirgus regula. Tas nozīmē – braukājot pa Eiropas Savienību, patērētāji varēs zvanīt, sūtīt īsziņas un ar mobilo telefonu sērfot internetā par tādu pašu cenu kā savā zemē. Šīs vienošanās rezultātā cilvēki un uzņēmumi vienmēr varēs “viesos abonēt kā mājās” un tajā pašā laikā būs garantēta operatoru izdevumu atgūšana un valstu viesabonēšanas vairumtirgos saglabāsies konkurence.

Vakardienas politiskā vienošanās par vairumtirdzniecības noteikumiem un noteikumiem par godīgas izmantošanas politiku un ilgtspēju, kurus Komisija pieņēma 2016. gada decembrī, ļauj patērētājiem izmantot savu pašmāju abonementu, laiku pa laikam uzturoties ārzemēs. Ja patērētāji viesabonēdami pārsniegs līgumā paredzētos limitus, piemērojamā papildu maksa nepārsniegs viesabonēšanas vairumtirdzniecības tarifu maksimumus, par kuriem šodien panākta vienošanās.

Līdz 2019. gada beigām Komisija analizēs vairumtirgu un līdz 2018. gada 15. decembrim likumdevējiem iesniegs pagaidu novērtējumu.

Nākamie pasākumi

Tagad Eiropas Parlamentam un Padomei oficiāli jāapstiprina šodien panāktā vienošanās. Jaunās viesabonēšanas vairumcenas būs jāpiemēro no 2017. gada 15. jūnija. Līdz tam operatoriem jāveic arī visi nepieciešamie sagatavošanas darbi, lai tad varētu sākt piedāvāt “abonēšanu kā mājās”.

Konteksts

Desmit gadus Komisija ir strādājusi, lai samazinātu un galu galā pavisam izbeigtu papildmaksu, ko telesakaru operatori iekasē no klientiem ikreiz, kad tie savu mobilo ierīci izmanto brīvdienu izbraukumos vai darba lietās ārzemēs. Kopš 2007. gada viesabonēšanas cenas ir samazinājušās par vairāk nekā 90 %. Pēdējais cenu kritums bija 2016. gada aprīlī, proti, līdz 5 centiem par balss zvana minūti, 2 centiem par īsziņu un 5 centiem par datu MB papildus iekšzemes tarifiem. 2015. gadā, pamatojoties uz Eiropas Komisijas priekšlikumu, Eiropas Parlaments un Padome vienojās, ka jāizbeidz viesabonēšanas maksas iekasēšana no cilvēkiem, kuri laiku pa laikam ceļo Eiropas Savienībā. Lai to varētu izdarīt, Komisija sakārtoja attiecīgos tehniskos jautājumus, piemēram, 2016. decembrī ieviesa godīgas izmantošanas politiku un ilgtspējas mehānismu. Papildus tam, ar Telesakaru vienotā tirgus regulu Komisijai bija uzdots pārbaudīt viesabonēšanas vairumtirgus un līdz 2016. gada 15. jūnijam sagatavot atbilstošus priekšlikumus, lai no 2017. gada 15. jūnija varētu atcelt viesabonēšanas mazumtirdzniecības maksu.

Plašāka informācija

MEMO/16/4396

Tīmekļa vietne par viesabonēšanu

IP/17/193

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar