Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

Konec poplatků za roaming: vyjednavači Unie se dohodli na posledním chybějícím článku – velkoobchodních cenách

Brusel 1. února 2017

Zástupci Evropského parlamentu, Rady a Komise se dohodli na regulaci velkoobchodního trhu s roamingem (ceny, které si operátoři účtují navzájem, když jejich zákazníci cestující po EU používají při roamingu cizí sítě). Byl to poslední krok, který chyběl k ukončení poplatků za roaming k 15. červnu 2017.

Vyjednavači EU se dohodli na těchto velkoobchodních maximálních cenách:

  • 3,2 centy za minutu volání od 15. června 2017
  • 1 cent za SMS od 15. června 2017
  • V průběhu 5 let se budou také postupně snižovat maximální ceny za stahování dat. Cenová hranice začne na 7,7 eura za gigabajt dat (od 15. června 2017) a postupně klesne na 6 eur za 1 GB (od 1. ledna 2018), 4,5 eura za 1 GB (od 1. ledna 2019), 3,5 eura za 1 GB (od 1. ledna 2020), 3 eura za 1 GB (od 1. ledna 2021) až na 2,5 eura za 1 GB (od 1. ledna 2022).

 

Andrus Ansip, místopředseda Komise odpovědný za jednotný digitální trh, dohodu uvítal těmito slovy: „Právě se nám podařilo umístit do naší skládačky poslední dílek. Od 15. června budou moct evropští občané cestovat po EU, aniž by platili poplatky za roaming. Zároveň jsme zajistili, aby si operátoři mohli i nadále konkurovat a na svých domácích trzích přicházet s těmi nejatraktivnějšími nabídkami. Dnes plníme svůj slib. Chtěl bych srdečně poděkovat zpravodajce Evropského parlamentu, kterou byla Miapetra Kumpula-Natri, dále všem vyjednávačům z Evropského parlamentu, maltskému předsednictví Rady EU i všem ostatním, kteří k tomuto zásadnímu úspěchu přispěli. Bez jejich úsilí bychom ho nedosáhli.“

Na základě politické dohody, která byla včera večer uzavřena, začne od 15. června platit roaming za cenu domácího volání (roam-like-at-home), tak jak bylo stanoveno v nařízení o jednotném telekomunikačním trhu. V praxi to znamená, že spotřebitelé budou v jakékoli zemi EU telefonovat, posílat SMS nebo prohlížet si internet na svém mobilu za stejnou cenu jako v pohodlí domova. Díky dohodě se tak roaming stává pro jednotlivce i podniky cenově přijatelným. Zároveň ale také garantuje, že budou pokryty náklady na jeho provoz a že vnitrostátní velkoobchodní trhy s roamingem nepřestanou být konkurenceschopné.

Včerejší politická dohoda o pravidlech pro velkoobchodní ceny a pravidla politiky přiměřeného využívání a udržitelnosti, přijatá Komisí v prosinci 2016, umožní spotřebitelům používat při pravidelných cestách do zahraničí svůj domácí mobilní tarif. Pokud spotřebitel smluvní limit pro roaming překročí, dodatečné poplatky, které mu bude operátor účtovat, nebudou smět být vyšší než velkoobchodní stropy pro roaming, jež byly dnes dohodnuty.

Komise provede do konce roku 2019 přezkum velkoobchodního trhu, přičemž do 15. prosince 2018 předloží Radě a Parlamentu předběžné hodnocení.

 

Další kroky

Dohodu, která byla dnes uzavřena, musí formálně schválit Evropský parlament a Rada. Nové velkoobchodní ceny za roaming začnou platit od 15. června 2017, což poskytuje operátorům dostatek času, aby provedli veškeré nezbytné přípravné kroky pro zavedení roamingu za ceny domácího volání.

 

Souvislosti

Už celé desetiletí Evropská komise snižuje poplatky, které telekomunikační operátoři svým zákazníkům účtují pokaždé, když během dovolené nebo na služební cestě překročí hranice a používají své mobilní zařízení. Snahou Komise je nakonec tyto poplatky zrušit úplně. Od roku 2007 ceny za roaming klesly o více než 90 %. Poslední pokles nastal v dubnu 2016, a to na 5 centů za minutu volání, 2 centy za SMS a 5 centů za megabajt dat navíc k domácím sazbám. Na základě návrhu Evropské komise se v roce 2015 Evropský parlament a Rada dohodly na úplném zrušení roamingových poplatků pro osoby, které pravidelně cestují po území EU. V prosinci 2016 k tomu Komise přijala příslušná technická opatření, včetně politiky přiměřeného využívání a mechanismu udržitelnosti. Současně byla Komise na základě nařízení o jednotném telekomunikačním trhu pověřena, aby provedla přezkum velkoobchodních trhů s roamingem a do 15. června 2016 předložila odpovídající návrhy, jež by umožnily zrušit maloobchodní poplatky za roaming od 15. června 2017.

 

Další informace

MEMO/16/4396

Internetové stránky o roamingu

IP/17/193

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar