Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Ziņojums: Protekcionisms pieņemas spēkā, ES sekmīgi izdodas likvidēt šķēršļus

Briselē, 2017. gada 26. jūnijā

Visā pasaulē tiek piemēroti 372 tirdzniecības šķēršļi,  2016. gadā bijis pieaugums par 10 %

Eiropas eksportētāji ziņo, ka tirdzniecības šķēršļu skaits, ar ko tie saskaras, palielinājies par 10 % 2016. gadā vien. Pērnā gada beigās visā pasaulē vairāk nekā 50 galamērķa tirgos tika piemēroti 372 šādi šķēršļi. 2016. gadā radītie 36 šķēršļi varētu ietekmēt ES eksportu, kura vērtība patlaban sasniedz aptuveni 27 miljardus eiro.

Šodien Eiropas Komisija laidusi klajā ziņojumu par tirdzniecības un ieguldījumu šķēršļiem, kurā teikts, ka, pateicoties efektīvajai Tirgus piekļuves stratēģijai, Komisijai pēdējā gada laikā izdevies likvidēt 20 dažādus šķēršļus, kas kavēja eksportu no Eiropas.

Komentējot ziņojumu, ES tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma norāda: “Mēs skaidri redzam, ka protekcionisma posts pieņemas spēkā. Tas skar Eiropas uzņēmumus un to darbiniekus. Satraucoši vērot, ka visvairāk tirdzniecības šķēršļu vēl aizvien ir G20 valstīs. Gaidāmajā G20 samitā Hamburgā ES aicinās vadītājus pāriet no vārdiem pie darbiem un iestāties pret protekcionismu. Eiropa nestāvēs dīkā un nevilcināsies izmantot visu pieejamo instrumentu klāstu, ja valstis neievēros noteikumus.”

Ziņojums par tirdzniecības un ieguldījumu šķēršļiem tiek publicēts ik gadu, kopš sākās 2008. gada ekonomikas krīze. Šā gada izdevums pilnībā balstīts uz konkrētām sūdzībām, ko Komisija saņēmusi no Eiropas uzņēmumiem. Tās attiecas uz plašu preču klāstu, kas aptver visu, sākot no lauksaimniecības produktiem un beidzot ar kuģubūves nozari. 

G20 locekles izceļas starp valstīm, kas radījušas lielāko skaitu šķēršļu importam. Visvairāk šķēršļu ir Krievijā, Brazīlijā, Ķīnā un Indijā. Arī lielākā daļa jauno šķēršļu, par kuriem ziņots 2016. gadā, ir radīti Krievijā un Indijā, tām seko Šveice, Ķīna, Alžīrija un Ēģipte. 

Komisija stingri aizstāv Eiropas uzņēmumus pret pieaugošajām protekcionisma tendencēm. 2016. gadā tās centieni vainagojušies ar reāliem rezultātiem. Komisijai izdevies atjaunot normālus tirdzniecības nosacījumus 20 dažādās lietās, kas skāra ES eksportu 4,2 miljardu eiro vērtībā. Dienvidkoreja, Ķīna, Izraēla un Ukraina ir to valstu saraksta augšgalā, kurās ES ir sekmīgi izdevies novērst šķēršļus.

Pēdējā laikā no ES rīcības visvairāk ieguvusi ES pārtikas un dzērienu nozare, autobūves un kosmētikas nozare. Piemēram, pēc ES iesaistīšanās Ķīna ir apturējusi marķējuma prasības, kas citādi skartu kosmētikas eksportu no ES 680 miljonu eiro vērtībā; Koreja ir piekritusi panākt, lai tās noteikumi par automobiļu sēdekļu izmēriem atbilstu starptautiskajiem noteikumiem, un Izraēla panākusi, ka uzņēmumi no visas ES var pieteikties uz tirdzniecības atļauju un eksportēt farmācijas preces.

Tas bija iespējams, pateicoties efektīvai sadarbībai starp Komisiju, ES dalībvalstīm un Eiropas uzņēmumu pārstāvjiem, izmantojot ES tirgus piekļuves stratēģiju un labākas attiecības ar tirdzniecības partneriem saskaņā ar nesenajiem ES tirdzniecības nolīgumiem.

Tirgus piekļuves stratēģija ir centrālā daļa ES centienos radīt labākos iespējamos nosacījumus Eiropas uzņēmumiem eksportam uz visu pasauli un nodrošināt starptautisko tirdzniecības noteikumu reālu izpildi. 

Pasākumi, kam veltīts ziņojums, neietver tirdzniecības aizsardzības pasākumus. Antidempinga vai antisubsidēšanas maksājumi, kas noteikti saskaņā ar PTO prasībām, ir instrumenti, kas kalpo taisnīgu tirdzniecības nosacījumu atjaunošanai. ES un daudzi tās partneri tos izmanto, lai nodrošinātu vienlīdzīgus konkurences apstākļus.

Papildinformācija

Komisijas ziņojums par tirdzniecības un ieguldījumu šķēršļiem

Komisāres S. Malmstrēmas runa preses konferencē 

Tirgus piekļuves stratēģija

2016. gada veiksmes stāsti

Sūdzību reģistrs tirdzniecības šķēršļu jomā

Faktu lapa

IP/17/1765

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar