Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

100 evropských zeměpisných označení získá ochranu v Číně

Brusel 2. června 2017

100 evropských zeměpisných označení získá ochranu v Číně

EU a Čína se dnes dohodly na oficiálním zveřejnění seznamu 200 evropských a čínských zeměpisných označení – 100 na každé straně – jež budou moci získat ochranu prostřednictvím dvoustranné dohody, která má být v tomto roce uzavřena.

Touto publikací se zahajuje proces ochrany produktů na seznamu před imitacemi a neoprávněným užíváním. Očekává se, že povede ke zlepšení vzájemného obchodu, větší informovanosti spotřebitelů a větší poptávce po kvalitních produktech v EU i v Číně.

Mezi produkty EU na seznamu patří Bayerisches Bier, Feta, Queso Manchego, Champagne, Gorgonzola a Polska Wódka, zatímco mezi čínskými produkty aspirujícími na získání statusu zeměpisného označení v EU najdeme například Yantai Ping Guo (jablko Yantai), Hengxian Mo Li Hua Cha (jasmínový čaj Hengxian), Panjin Da Mi (rýže Panjin) a Baise Mang Guo (mango Baise). Zveřejnění těchto seznamů je součástí standardní procedury a značí počátek období, ve kterém mohou zainteresované strany vznášet připomínky.

Čínský trh se zemědělskými a potravinářskými produkty patří k největším na světě a každým rokem roste, zejména díky rozšiřující se střední třídě, jejíž příslušníci mají často díky zahraničním cestám v oblibě evropské potraviny a nápoje. Čína má také bohatou tradici vlastních zeměpisných označení, z nichž mnohá jsou pro evropské spotřebitele dosud téměř neznámá, avšak nyní by se dostupnost příslušných produktů měla díky dohodě zvýšit.

Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan dnes prohlásil: „Produkty EU nesoucí zeměpisné označení představují opravdový úspěch – jejich prodej roste po celém světě. Spotřebitelé z celého světa důvěřují našemu systému zeměpisných označení. Mají tedy důvěru v původ a kvalitu daných produktů a jsou za ně ochotni zaplatit vyšší cenu, což zemědělcům přináší vyšší příjmy. Úzká spolupráce s našimi globálními obchodními partnery, jako je Čína, nám přináší prospěch: prospívá jednotlivým zemědělcům a zemědělským podnikům, rozvíjí silnější obchodní vztahy mezi subjekty s podobnými pohledem na ochranu produktů a prospívá samozřejmě také spotřebitelům na obou stranách této dohody.“

Spolupráce mezi EU a Čínou týkající se zeměpisných označení začala před více než deseti lety a vedla na obou stranách k ochraně deseti názvů na základě právních předpisů EU a Číny. Na základě této počáteční spolupráce EU a Čína v roce 2010 začaly jednat o dvoustranné dohodě o spolupráci v oblasti zeměpisných označení a jejich ochraně. Prvním krokem tohoto procesu je zveřejnění zmíněných dvou seznamů 100 produktů z každé strany, které bude druhá strana na svém území chránit, až dohoda vstoupí v platnost.

Zainteresované strany mají nyní dva měsíce na to, aby se k produktům vybraným oběma stranami vyjádřily a bude-li to nutné, vznesly u evropských nebo čínských úřadů připomínky.

Zeměpisná označení představují jeden z velkých úspěchů evropského zemědělství – zaregistrováno je přes 3 300 názvů EU. Dále je v EU chráněno přibližně 1 250 názvů pocházejících ze zemí mimo EU, převážně díky dvoustranným dohodám, jako je tato s Čínou. Trh se zeměpisnými označeními EU má hodnotu přibližně 54,3 miliardy eur. Společně představují 15 % celkového vývozu potravin a nápojů z EU.

Další informace

Společné prohlášení Evropské komise a vlády Čínské lidové republiky

Seznam publikovaných evropských zeměpisných označení

Seznam publikovaných čínských zeměpisných označení

Politika jakosti zemědělských produktů EU

Zeměpisná označení EU a Číny – projekt „10 plus 10“

IP/17/1507

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar