Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska - Komunikat prasowy

Europejskie Stolice Kultury w 2017 r.: Aarhus i Pafos

Bruksela, 30 grudnia 2016 r.

W przyszłym roku jeden z najpopularniejszych unijnych programów – Europejskie Stolice Kultury – zawita do Danii i na Cypr.

Od 1 stycznia Europejskimi Stolicami Kultury będą duńskie Aarhus i greckie Pafos. W Aarhus oficjalne rozpoczęcie programu kulturalnego nastąpi 21 stycznia. Ceremonia otwarcia w Pafos odbędzie się 28 stycznia – wezmą w niej udział Christos Stylianides, unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego, oraz Nicos Anastasiades, prezydent Cypru [tbc]. Komisarz Tibor Navracsics powiedział: Program Europejskie Stolice Kultury jest jedyną w swoim rodzaju okazją do wzmacniania więzi między społecznościami poprzez wymianę kulturalną i do budowania silnych partnerstw w skali lokalnej, europejskiej i międzynarodowej. Życzę miastom Aarhus i Pafos wielu sukcesów w nadchodzącym roku. Obydwa miasta opracowały program, który z jednej strony kładzie nacisk na wielowiekowe dziedzictwo kultury, a z drugiej wykorzystuje najróżniejsze formy artystyczne, by mówić o problemach społeczno-gospodarczych, z jakimi zmaga się Europa.

Tematem przewodnim programu w Aarhus jest hasło „Rethink”. Chodzi o to, aby pokazać, w jaki sposób dzięki możliwościom, jakie oferują nam kultura, sztuka i sektor kreatywny, możemy inaczej spojrzeć na dotychczasowe wzorce naszych zachowań społecznych, gospodarczych, zachowań w kontekście miejskim i naszych form uczestnictwa w życiu kulturalnym, wpływać na ich kształt, a następnie rozwiązywać wyzwania, przed jakimi stoimy. Wśród licznych punktów programu, w których przeplatać będą się ze sobą tematyka historyczna oraz ukierunkowane na przyszłość kreatywne idee, znajdą się: przedstawienie inspirowane sagami o Wikingach, wystawa odbywająca się w różnych częściach miasta, światowe forum kreatywności oraz międzynarodowy festiwal literatury dla dzieci.

Najważniejszymi uczestnikami inauguracji programu kulturalnego w Aarhus będą dzieci. Setki najmłodszych ze Środkowej Danii przyjadą do Aarhus, aby wziąć udział w serii imprez zatytułowanej „Kraina marzeń”. W dniu ceremonii otwarcia, wraz z zapadnięciem zmroku, rozpocznie się niezwykłe widowisko, w którym duchy Wikingów i ich bogowie zagoszczą na niebie, aby wprowadzić nas w ten wyjątkowy dla Aarhus rok.

Motywem przewodnim setek imprez, które w 2017 r. odbędą się w Pafos, będzie hasło „Bliższe kontynenty, bliższe kultury”. Pierwsze miasto na Cyprze noszące tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wykorzystuje swoje doświadczenia związane z wielokulturowością i geograficzną bliskością Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki w celu budowania więzi między różnymi krajami i kulturami. Pafos stanie się jedną wielką otwartą sceną, na której będziemy mogli zobaczyć, jak tradycje pielęgnowane od tysiącleci współistnieją ze współczesnymi formami kreacji, sposobami myślenia i nowoczesnym stylem życia.

Inspiracją dla ceremonii otwarcia europejskiego roku kultury w Pafos jest jeden z tematów tegorocznego programu kulturalnego: „Mit i religia”. Jedyny w swoim rodzaju spektakl teatru muzyki i tańca ukaże w nowym świetle mit o Pigmalionie i Galatei oraz inne opowieści z historii Pafos. Podczas otwierającego uroczystości weekendu 28-29 stycznia, kiedy miasto stanie się swego rodzaju „fabryką w plenerze”, odbędą się liczne imprezy i przedstawienia.

Kontekst

Ustanowiony w 1985 r. z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Tytuł ten przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały rozwój uczestniczących w programie miast.

Jest to także wyjątkowa możliwość zmiany wizerunku tych miast, zaistnienia w świadomości międzynarodowej, zachęcenia większej liczby turystów do ich odwiedzenia oraz ponownego określenia dróg rozwoju dzięki działalności kulturalnej.

Wybór na Europejską Stolicę Kultury ma długotrwały wpływ nie tylko na kulturę, lecz również na sytuację społeczną i gospodarczą zarówno samego miasta, jak i całego regionu. Z jednej z analiz wynika na przykład, że liczba turystów zatrzymujących się w mieście na co najmniej jedną noc wzrasta średnio o 12 proc. w porównaniu z rokiem poprzedzającym uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

W 2016 r. Europejskimi Stolicami Kultury były Wrocław i hiszpańskie San Sebastian. Kiedy zakończy się świętowanie w Aarhus i Pafos, w 2018 r. pałeczkę przejmą Valletta (Malta) i Leeuwarden (Holandia), w 2019 r. Płowdiw (Bułgaria) i Matera (Włochy), a w 2020 r. Rijeka (Chorwacja) i Galway (Irlandia). Niedawno przedstawiono kandydatury na 2021 r. Nominowane miasta to Timișoara (Rumunia), Eleusis (Grecja) i Nowy Sad (Serbia, kraj kandydujący). W tej chwili oczekują one na podjęcie oficjalnej decyzji przez właściwe organy.

Dodatkowe informacje

Aarhus 2017 – Europejska Stolica Kultury
Pafos 2017 – Europejska Stolica Kultury
Europejskie Stolice Kultury w 2017 r. – Zestawienie informacyjne
Program Europejskie Stolice Kultury ma już 30 lat – broszura

 

IP/16/4449

Kontakty z mediami:

Zapytania od obywateli: Serwis Europe Direct – tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail


Side Bar