Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Ekvadora pievienojas ES tirdzniecības nolīgumam ar Kolumbiju un Peru

Briselē, 2016. gada 11. novembrī

Komisāre S.Malmstrēma šodien plkst. 13:00 parakstīšanas ceremonijā Briselē parakstīs protokolu par Ekvadoras pievienošanos nolīgumam.

Tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma šodien paraksta protokolu par Ekvadoras pievienošanos ES Brīvās tirdzniecības nolīgumam ar Kolumbiju un Peru. Šis uz attīstību vērstais nolīgums atvērs tirgus abās pusēs, palielinās tirdzniecības un ieguldījumu stabilitāti un paredzamību abos virzienos un veicinās iekļaujošu un ilgtspējīgu attīstību.

Komisāre S. Malmstrēma sacīja: "Šis nolīgums ir nozīmīgs punkts Ekvadoras un ES attiecībās, un tas rada piemērotu režīmu tirdzniecības un ieguldījumu veicināšanai abās pusēs. Ir svarīgi, lai līgums stātos spēkā drīz – tādējādi eksportētāji, darba ņēmēji un iedzīvotāji varēs sākt izmantot nolīguma sniegtās priekšrocības. Mūsu savstarpējai tirdzniecībai ir jāpaplašinās, jo tirdzniecība ir būtisks izaugsmes un nodarbinātības faktors gan Eiropas Savienībā, gan arī tādā tautsaimniecībā kā Ekvadora, kas vēlas dažādoties un integrēties globālajās vērtību ķēdēs. Tas rada atspēriena punktu Eiropas uzņēmumiem un stabilu pamatu reformām Ekvadorā.

Komisāre pievienošanās protokolu paraksta šodien plkst. 13:00 ceremonijā, kurā piedalās Slovākijas ekonomikas ministrs Peters Žiga, pārstāvot Slovākijas prezidentūru ES, kā arī Ekvadoras viceprezidents Horhe Glass, Kolumbijas vēstnieks Rodrigo Rivera un Peru vēstniece Cristina Ronquillo De Blödorn. Nolīgumam tagad jāsaņem Eiropas Parlamenta piekrišana, pirms to var īstenot provizoriski.

Ar nolīgumu tiks atcelti tarifi visiem rūpniecības un zivsaimniecības produktiem, palielināta lauksaimniecības produktu piekļuve tirgum, uzlabota piekļuve publiskajam iepirkumam un pakalpojumiem un vēl vairāk samazināti tehniskie šķēršļi tirdzniecībai. Kad nolīgums tiks īstenots pilnā apjomā, ES eksportētāji ik gadu ietaupīs vismaz 106 miljonus €, jo tiks atcelti tarifi, bet Ekvadoras eksportētāji – līdz pat 248 miljoniem €, jo tiks likvidēti ievedmuitas maksājumi.

Šis asimetriskais nolīgums ir pielāgots Ekvadoras attīstības vajadzībām. Tarifu samazinājumus īstenos pakāpeniski 17 gadu laikā, un Savienība spēkā stāšanās brīdī liberalizēs gandrīz 95 % tarifa pozīciju, bet Ekvadora liberalizēs aptuveni 60 %. Saskaņā ar Komisijas aplēsēm nolīguma ietekme uz Ekvadoras IKP būs ievērojama. Tas ļaus Ekvadoras galvenajām eksporta precēm uz ES, piemēram, zivsaimniecības produktiem, grieztiem ziediem, kafijai, kakao, augļiem un riekstiem, izmantot uzlabotu piekļuvi tirgum. Preferenciāla likme tiks piemērota arī banāniem, taču tiks ieviests stabilizācijas mehānisms, kas ļaus Komisijai izskatīt un apsvērt preferenču atcelšanu, sasniedzot gada robežvērtību – šāds nosacījums pašlaik ir ieviests ES tirdzniecības nolīgumos ar Kolumbiju, Peru un Centrālameriku.

Arī Eiropas Savienībai būs nozīmīgi ieguvumi. Piemēram, ES lauksaimniecības nozare gūs labumu no savu produktu lielākas piekļuves tirgum, kā arī Ekvadoras tirgū tiks aizsargātas aptuveni 100 ES ģeogrāfiskās izcelsmes norādes. Arī citās nozarēs sagaidāmi ieguvumi ES, tostarp jaunas tirgus piekļuves iespējas vieglajiem automobiļiem un iekārtām.

Ierosinātais nolīgums ietver arī apņemšanos faktiski īstenot starptautiskās konvencijas par darba tiesībām un vides aizsardzību, un tas tiks uzraudzīts ar pilsoniskās sabiedrības sistemātisku līdzdalību.

Nolīgums stiprinās reģionālo integrāciju – Ekvadora kļūs par trešo Andu Kopienas dalībnieci (kopā ar Kolumbiju un Peru), kas piedalās tirdzniecības nolīgumā. Turklāt nolīgumā joprojām ir iespēja ceturtajai šīs kopienas dalībniecei, Bolīvijai, pievienoties nolīgumam, ja tā to vēlētos. Ar šo tirdzniecības nolīgumu ES turpina stiprināt attiecības ar Latīņameriku un paplašina savu vērienīgo tirdzniecības programmu šajā reģionā.

Priekšvēsture

Divpusējā preču tirdzniecība starp ES un Ekvadoru 2015. gadā bija 4,6 miljardi € – ES uz Ekvadoru veica eksportu 2 miljardu € vērtībā un importu no Ekvadoras 2,6 miljardu € vērtībā.

Sarunas par tirdzniecības nolīgumu starp ES un Kolumbiju, Ekvadoru un Peru tika uzsāktas 2009. gada janvārī. 2009. gada jūlijā Ekvadora pārtrauca savu līdzdalību sarunās. Sarunas par ES un Kolumbijas un Peru tirdzniecības nolīgumu tika noslēgtas 2010. gada martā, un nolīgums tiek provizoriski piemērots no 2013. gada marta ar Peru un no 2013. gada augusta ar Kolumbiju. Nolīguma sniegtās priekšrocības Kolumbijai un Peru ir jau novērtējamas. Piemēram, vairāk nekā 500 Kolumbijas uzņēmumi un 1100 Peru uzņēmumi, galvenokārt mazi un vidēji uzņēmumi, kopš nolīguma stāšanās spēkā savus izstrādājumus uz ES eksportēja pirmo reizi.

2013. gada maijā Ekvadora norādīja uz gatavību atsākt sarunas un pievienoties nolīgumam ar Kolumbiju un Peru. Sarunas oficiāli atsākās 2014. gada janvārī un noslēdzās 2014. gada 17. jūlijā.

Papildu informācija

IP/16/3615

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar