Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

ES svinīgi atklāj jaunu Eiropas medicīnisko korpusu ātrākai reaģēšanai uz ārkārtas situācijām

Briselē, 2016. gada 15. februārī

Eiropas Savienība šodien svinīgi atklāj Eiropas medicīnisko korpusu, lai palīdzētu mobilizēt medicīniskās un sabiedrības veselības vienības un aprīkojumu ārkārtas situācijās ES vai ārpus tās.

Ar Eiropas medicīniskā korpusa palīdzību ES dalībvalstis un citas Eiropas valstis, kuras piedalās sistēmā, varēs darīt pieejamas ātrai izvietošanai medicīniskās vienības un līdzekļus, pirms sākas ārkārtas situācija, tādējādi nodrošinot ātrāku un prognozējamāku reakciju. Medicīniskajā korpusā varētu ietilpt neatliekamās medicīniskās palīdzības vienības, sabiedrības veselības un medicīniskās koordinācijas speciālisti, pārvietojamās biodrošuma laboratorijas, medicīniskās evakuācijas lidmašīnas un loģistikas atbalsta vienības.

"Eiropas medicīniskais korpuss ir izveidots ar mērķi panākt, lai ES spētu daudz ātrāk un efektīvāk reaģēt uz veselības krīzēm, ja tās sāktos. Mums jāmācās no pieredzes, ko guvām, reaģējot uz Ebolas krīzi. Visgrūtāk bija mobilizēt medicīniskās vienības. Pateicos visām tam dalībvalstīm, kuras līdz šim jau ir devušas ieguldījumu, un aicinu pārējās pievienot savu devumu, lai ES spētu reaģēt atbilstoši augošajām vajadzībām un varētu labāk plānot un sagatavoties ikvienai katastrofai, kas tuvotos," teica komisārs Hrists Stiljanidis. Viņš šodien rīko augsta līmeņa inaugurācijas pasākumu Briselē.

Eiropas medicīniskā korpusa struktūra ir daļa no ES civilās aizsardzības mehānisma ietvaros nesen izveidotajām Eiropas ārkārtas reaģēšanas spējām (jeb tā dēvētā "brīvprātīgo rezervju saraksta"). Līdz šim šajā brīvprātīgo rezervju sarakstā savas vienības un aprīkojumu ir iekļāvušas Beļģija, Čehijas Republika, Somija, Francija, Luksemburga, Vācija, Spānija, Zviedrija un Nīderlande.

 

Vispārīga informācija

Reaģējot uz Ebolas vīrusa uzliesmojumu, visgrūtāk bija ātri izvietot medicīnisko personālu, kā dēļ palielinājās arī loģistikas un pārvaldības problēmas. Tāpēc Vācija un Francija 2014. gada nogalē ierosināja 'balto ķiveru" iniciatīvu, kas izveidoja pamatus. Tagad Eiropas medicīniskais korpuss ir daļa no Eiropas ārkārtas reaģēšanas spējām.

ES civilās aizsardzības mehānisms veicina 33 Eiropas valstu (28 ES dalībvalstis, bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika, Islande, Melnkalne, Norvēģija un Serbija) sadarbību reaģēšanā uz katastrofām. Arī Turcija gatavojas pievienoties mehānismam. Šīs dalībvalstis apvieno resursus, ko var padarīt pieejamus katastrofu skartām valstīm visā pasaulē. Pēc mehānisma aktivizēšanas ar to koordinē palīdzības sniegšanu Eiropas Savienībā un ārpus tās. Eiropas Komisija pārvalda mehānismu ar Ārkārtas reaģēšanas koordinēšanas centra palīdzību.

Lai uzlabotu ES sagatavotību katastrofām un reaģēšanu uz tām, 2014. gadā tika izveidotas Eiropas ārkārtas reaģēšanas spējas ("brīvprātīgo rezervju saraksts"), kas apvienoja virkni iepriekš iekļautu glābšanas vienību un aprīkojuma, ko var izvietot ārkārtas reaģēšanas operācijās visā pasaulē.

Eiropas medicīniskais korpuss būs arī Eiropas ieguldījums globālajā grupā reaģēšanai uz ārkārtas situācijām veselības jomā, kas tiek veidota Pasaules veselības organizācijas vadībā.


For more information:

MEMO/16/276 - EU launches new European Medical Corps to respond faster to emergencies

 

IP/16/263

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar