Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE ES

Komisja Europejska - Komunikat prasowy

Wrocław i San Sebastián: Europejskie Stolice Kultury w 2016 roku

Bruksela, 31 grudnia 2015 r.

W tych miastach w Polsce i Hiszpanii po raz 31. odbędą się imprezy związane z realizacją jednego z najpopularniejszych projektów UE.

Wrocław w Polsce i San Sebastián w Hiszpanii są w 2016 r. Europejskimi Stolicami Kultury. Program imprez kulturalnych we Wrocławiu rozpocznie się oficjalnie 17 stycznia w obecności Tibora Navracsicsa, komisarza do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu; inauguracja w San Sebastián odbędzie się 23 stycznia.

Tibor Navracsics stwierdził: „Rola Europejskiej Stolicy Kultury pomaga miastom budować poczucie wspólnoty i przynosi trwałe korzyści ich mieszkańcom oraz gospodarce. Wrocławiowi i San Sebastián życzę wielu sukcesów w prezentowaniu swoich programów kulturalnych w rozpoczynającym się roku”.

Otwarcie programu ESK 2016 Wrocław nastąpi podczas weekendu 15–17 stycznia i obejmie prawie 100 wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy i pokazy. Głównym wydarzeniem w niedzielę 17 stycznia będzie przemarsz korowodów wyruszających z czterech dzielnic Wrocławia i zmierzających na Rynek, gdzie odbędzie się wielki finał. Korowodom przewodzić będą artyści, reprezentujący cztery Duchy Wrocławia (Ducha Wielu Wyznań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy i Ducha Powodzi), a ich uczestnicy będą się zatrzymywać po drodze, aby opowiadać bogatą historię miasta. W wydarzeniu weźmie udział ponad 2 tys. artystów, śpiewaków i muzyków oraz innych wykonawców.

Hasło ESK 2016 Wrocław brzmi „Przestrzenie dla piękna”. Opiera się ono na idei metamorfozy i różnorodności oraz czerpie z niepowtarzalnej historii transformacji miasta. Setki mieszkańców Wrocławia wezmą aktywny udział w dużych imprezach publicznych w 2016 r. Obywateli zaproszono do realizacji części programu poprzez program mikrodotacji. Podczas tego roku miasto stanie się również Światową Stolicą Książki UNESCO i odbędzie się w nim specjalne wydanie Europejskiej Nocy Literatury. W programie znajdują się również m.in. Światowy Dzień Jazzu, festiwal Śpiewająca Europa oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna.

Europejskie Stolice Kultury to jeden z najbardziej prestiżowych projektów UE. Zapoczątkowano go w 1985 r. na wniosek ówczesnej greckiej minister kultury, Meliny Mercouri.

San Sebastián rozpocznie swój program Europejskiej Stolicy Kultury serią imprez odbywających się w ciągu pięciu dni począwszy od 20 stycznia, kiedy to wielki miejski festyn, Tamborrada (święto bębnów), przybierze charakter europejski. Oficjalna ceremonia otwarcia odbędzie się w sobotę 23 stycznia w sali teatru Victoria Eugenia, po czym nastąpi koncert. Wystawa „Constelaciones Gaur” zostanie otwarta dzień wcześniej.

Program Donostia-San Sebastián 2016 „Cultura para la Convivencia” (Kultura na rzecz współistnienia) propaguje lepsze sposoby życia razem dzięki sztuce i kulturze. Trzy filary tematyczne zwane „latarniami morskimi” będą odzwierciedlały wartości leżące u podstaw programu: filar „Życie” (osoby i społeczeństwo), filar Pokój (szacunek i współistnienie) oraz filar „Głosy” (różnorodność i wzajemne zrozumienie). Najważniejsze punkty programu obejmują wystawę Tratado de Paz (Traktat Pokojowy), która ilustruje sposoby przedstawiania w Europie pokoju i przemocy; projekt „Wędrujące Ambasady” (Las embajadas itinerantes), dzięki któremu artyści różnych narodowości będą przybywać do stolic europejskich statkiem, autobusem lub na rowerze, aby tworzyć tam dzieła sztuki, dzielić się nimi z mieszkańcami i propagować dzieła stanowiące m.in. wyraz różnorodności językowej. W ramach programu „Fale Energii” (Olas de energía) finansowane będą projekty kulturalne proponowane przez cały rok przez samych obywateli i przez nich oceniane.

Kontekst

Zainicjowany w 1985 r. przez ówczesną grecką minister kultury Melinę Mercouri projekt Europejska Stolica Kultury jest jedną z najbardziej znanych inicjatyw kulturalnych w Europie. Tytuł ten przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego o silnym europejskim wymiarze, który wspiera uczestnictwo i aktywne zaangażowanie szerokiego kręgu mieszkańców danego miasta oraz przyczynia się do jego długotrwałego rozwoju.

Jest to także wspaniała możliwość zmiany wizerunku tych miast, zaistnienia w świadomości międzynarodowej, przyciągnięcia większej liczby turystów i przedefiniowania własnego rozwoju poprzez działania kulturalne.

Wybór miasta na Europejską Stolicę Kultury ma długotrwały wpływ nie tylko na kulturę, ale także na sytuację społeczną i gospodarczą zarówno samego miasta, jak i całego regionu. Z jednej z analiz wynika na przykład, że liczba turystów zatrzymujących w wybranym mieście na co najmniej jedną noc wzrosła średnio o 12 proc. w porównaniu z rokiem poprzedzającym uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Obowiązujące zasady i warunki wyboru na Europejską Stolicę Kultury zawarto w decyzji 1622/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 2006 r.

Po San Sebastián i Wrocławiu w 2016 r. kolejnymi Europejskimi Stolicami Kultury będą Aarhus (Dania) i Pafos (Cypr) w 2017 r.; Valetta (Malta) i Leeuwarden (Holandia) w 2018 r. oraz Płowdiw (Bułgaria) i Matera (Włochy) w 2019 r.

Dodatkowe informacje

Wroclaw 2016 – Europejska Stolica Kultury

Donostia San Sebastian 2016 – Europejska Stolica Kultury

Broszura „Europejskie Stolice Kultury – trzydzieści lat osiągnięć” brochure

Zestaw informacji na temat Europejskich Stolic Kultury factsheet

IP/15/6399

Kontakty z mediami:

Zapytania od obywateli: Serwis Europe Direct – tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail


Side Bar