Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos - pranešimas spaudai

Antimonopolinė politika. Komisija įmonei „Google“ nusiunčia prieštaravimo pareiškimą dėl kainų palyginimo paslaugos ir pradeda atskirą oficialų tyrimą dėl operacinės sistemos „Android“

Briuselis, 15 Balandžio 2015

Europos Komisija įmonei „Google“ nusiuntė prieštaravimo pareiškimą, kuriame tvirtinama, kad įmonė piktnaudžiauja dominuojančia padėtimi Europos ekonominės erdvės (EEE) bendrosios internetinės paieškos paslaugų rinkose, nes savo bendrosios paieškos rezultatų puslapiuose sistemingai teikia pirmenybę savo pačios kainų palyginimo priemonei. Komisijos preliminaria nuomone, toks elgesys pažeidžia ES antimonopolines taisykles, nes slopina konkurenciją ir kenkia vartotojams. Tai, kad išsiųstas prieštaravimo pareiškimas, nereiškia, kad tyrimo rezultatas jau yra aiškus.

Komisija taip pat oficialiai pradėjo atskirą antimonopolinį tyrimą dėl įmonės „Google“ elgesio, susijusio su mobiliąja operacine sistema „Android“. Vykdant tyrimą pirmiausia bus stengiamasi išsiaiškinti, ar įmonė „Google“ sudarė konkurenciją ribojančius susitarimus arba piktnaudžiavo galima dominuojančia padėtimi išmaniesiems mobiliesiems įrenginiams skirtų operacinių sistemų, prietaikų ir paslaugų srityje.

Už konkurencijos politiką atsakinga ES Komisijos narė Margrethe Vestager sakė: „Taikydama ES antimonopolines taisykles Komisija siekia užtikrinti, kad Europoje veiklą vykdančios įmonės, kad ir kur jos būtų įsisteigusios, dirbtinai netrukdytų Europos vartotojams naudotis kuo didesne pasiūla ar neslopintų inovacijų.

Susirūpinti verčia tai, kad įmonė „Google“ galbūt suteikė nesąžiningą pranašumą savo pačios kainų palyginimo paslaugai ir taip pažeidė ES antimonopolines taisykles. Dabar įmonė „Google“ turi progą įtikinti Komisiją, kad taip nėra. Vis dėlto, jeigu tyrimas patvirtintų, kad mūsų įtarimas pagrįstas, įmonei „Google“ kiltų teisinių pasekmių ir ji turėtų pakeisti savo verslo vykdymo Europoje būdą.

Be to, pradėjau oficialų antimonopolinį įmonės „Google“ elgesio, susijusio su mobiliosiomis operacinėmis sistemomis, prietaikomis ir paslaugomis, tyrimą. Išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai ir panašūs įrenginiai darosi vis svarbesni daugelio žmonių kasdieniame gyvenime, todėl noriu įsitikinti, kad šios srities rinkos galėtų klestėti ir jokia įmonė negalėtų varžyti konkurencijos jose.“

Kainų palyginimas

Kainų palyginimo priemonės vartotojams suteikia galimybę ieškoti produktų elektroninėse parduotuvėse ir palyginti skirtingų pardavėjų siūlomas kainas. Preliminariose Komisijos tyrimo, pradėto 2010 m. lapkričio mėn., išvadose teigiama, kad įmonė „Google“ savo bendrosios paieškos rezultatų puslapiuose sistemingai teikia pirmenybę savo pačios kainų palyginimo priemonei (šiuo metu vadinamai „Google Shopping“), pvz., ekrane „Google Shopping“ yra išryškinama. Todėl ji gali dirbtinai nukreipti interneto naudotojų srautus nuo konkurentų teikiamų kainų palyginimo paslaugų ir trukdyti toms paslaugoms konkuruoti rinkoje. Komisija yra susirūpinusi, kad vartotojams gali būti pateikiami ne patys tinkamiausi užklausų rezultatai – taip kenkiama vartotojams ir slopinamos inovacijos. Komisijos preliminaria nuomone, kad pasitaisytų, įmonė „Google“ savo kainų palyginimo paslaugai ir identiškoms konkurentų paslaugoms turėtų taikyti vienodas sąlygas. Dabar įmonė „Google“ per dešimt savaičių gali atsakyti į Komisijos kaltinimus ir paskui siekti, kad būtų surengtas oficialus nagrinėjimas. Komisija mano, kad anksčiau įmonės „Google“ pasiūlyti įsipareigojimai apskritai buvo nepakankami, kad būtų išspręstos konkurencijos problemos.

Daugiau informacijos apie Komisijos prieštaravimo pareiškimą dėl kainų palyginimo galima rasti čia.

Operacinė sistema „Android“

Nuo 2005 m. įmonė „Google“ yra mobiliosios operacinės sistemos „Android“ plėtojimo lyderė. „Android“ yra atviro kodo sistema, vadinasi, ją gali laisvai naudoti ir plėtoti bet kas. Dauguma išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių gamintojų naudoja operacinę sistemą „Android“ kartu su įvairiomis nuosavybinėmis „Google“ prietaikomis ir paslaugomis. Tie gamintojai su įmone „Google“ sudaro susitarimus, kad gautų teisę „Google“ prietaikas įdiegti savo „Android“ įrenginiuose. Vykdydama nuodugnų tyrimą Komisija išsiaiškins, ar trukdydama konkurentams plėtoti ir rinkai siūlyti mobiliąsias operacinės sistemas, prietaikas ir paslaugas įmonė „Google“ pažeidė ES antimonopolines taisykles ir taip pakenkė vartotojams, inovacinių paslaugų ir produktų kūrėjams.

Daugiau informacijos apie Komisijos oficialų „Google“ tyrimą dėl mobiliosios operacinės sistemos „Android“ galima rasti čia.

Pagrindiniai faktai

Komisija pagal ES antimonopolines taisykles tęsia kitų įmonės „Google“ elgesio EEE aspektų oficialų tyrimą, be kita ko, dėl „Google“ bendrosios paieškos rezultatuose teikiamos pirmenybės kitoms specializuotos paieškos paslaugoms, taip pat dėl konkurentų interneto turinio kopijavimo (angl. „scraping“), dėl išimtinių reklamos sąlygų ir reklamuotojams nustatytų nederamų apribojimų.

IP/15/4780

Žiniasklaidai

Visuomenei:


Side Bar