Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

Předseda Juncker jmenuje Michela Barniera zvláštním poradcem pro evropskou obrannou a bezpečnostní politiku

Brusel, 17 únor 2015

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes jmenoval Michela Barniera zvláštním poradcem pro evropskou obrannou a bezpečnostní politiku.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl: „Když se tato Komise ujala úřadu, řekl jsem, že potřebujeme pracovat na posílení Evropy, jedná-li se o otázky bezpečnosti a obrany. Ano, Evropa je hlavně „klidnou mocností“. Ale ani ty největší klidné mocnosti se dlouhodobě neobejdou bez alespoň minimálních integrovaných obranných kapacit. Michel Barnier má v oblasti obrany a bezpečnosti rozsáhlé zkušenosti a je tím správným člověkem, jenž mně a vysoké představitelce Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, místopředsedkyni Komise Federice Mogheriniové bude radit v těchto otázkách, jež jsou pro budoucnost Evropy důležité.“

Michel Barnier pracoval jako komisař v letech 1999–2004 v Komisi pod vedením Romana Prodiho a v letech 2010–2014 v Komisi, jíž ve svém druhém funkčním období předsedal J.M. Barroso. V roce 2001 předsedal jako člen prezídia Konventu o budoucnosti Evropy pracovní skupině pro evropskou obranu. V letech 2004–2005 působil jako ministr zahraničních věcí ve francouzské vládě. Michel Barnier v roce 2006 jako zvláštní poradce tehdejšího předsedy Komise José Manuela Barrosa předložil Evropské radě zprávu, v níž navrhoval vytvoření evropských sil civilní ochrany. Ve druhé Komisi José Manuela Barrosa se podílel na vedení pracovní skupiny pro obranu a koordinoval práci na sdělení Evropské komise o evropských trzích v oblasti obrany, jež bylo Evropské radě předloženo v prosince 2013.

V nové funkci bude hlavním úkolem Michela Barniera zejména napomáhat při přípravě námětů, jimiž bude předseda Evropské komise přispívat k práci Evropské rady týkající se evropské obranné politiky.

Souvislosti

Zvláštní poradci poskytují přímou pomoc členům Komise. Komise může využívat služeb zvláštních poradců při poskytování pomoci některému z orgánů Unie buď pravidelně, nebo po stanovenou dobu Tuto pomoc poradci poskytují na základě své odborné kvalifikace a bez ohledu na jinou výdělečnou činnost. Funkci bude Michel Barnier pro předsedu Junckera vykonávat na částečný úvazek a nebude za ni pobírat žádnou odměnu.

Další informace

Politické směry předsedy Junckera: silný hráč na globálním hřišti

Pravidla pro zvláštní poradce

IP/15/4437

Kontaktní osoby

Pro veřejnost:


Side Bar