Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2014. gada 30. janvārī

Ēd gudri – dzīvo vesels! Komisija ierosina saliedēt programmas "Skolas piens" un "Skolas auglis"

Šodien Eiropas Komisija publicēja priekšlikumu par līdzšinējo programmu "Skolas auglis" un "Skolas piens" apvienošanu vienā skolu apgādes programmā. Augļu, dārzeņu un piena īpatsvars bērnu uzturā turpina samazināties, un priekšlikuma mērķis ir sekmīgāk risināt nepilnvērtīga uztura problēmu, nostiprināt programmu izglītojošos elementus un palīdzēt cīņā pret aptaukošanos. Jaunās programmas devīze ir "Ēd gudri – dzīvo vesels!", tās darbalauks – "no lauku saimniecības līdz skolai" un svarīgs darba virziens – vairāk izglītojošo pasākumu, lai uzlabotu bērnu zināšanas par veselīgas ēšanas paradumiem, lauku saimniecību produkcijas klāstu, kā arī par ilgtspējības, vides un pārtikas atkritumu lietām.

Lauksaimniecības un lauku attīstības komisāra Dačana Čološa komentārs ir šāds: "Šodienas priekšlikums būtībā ir par to, lai, pamatojoties uz abu līdzšinējo programmu iestrādēm, atveseļotu patēriņu un palielinātu bērnu informētību par to, kādā veidā šie produkti var būt noderīgi. Tas ir svarīgi, lai bērni varētu noturīgā veidā izmainīt ēšanas paradumus un lai mēs visi labāk apzinātos, kādi jautājumi sabiedrībai drīzumā būs jārisina. Es ceru arī, ka šī būs lieliska iespēja stiprināt lauksaimnieku saikni ar bērniem, vecākiem un skolotājiem, jo īpaši pilsētās."

Jaunā programma darbosies vienotā tiesiskajā un finanšu regulējumā, kas uzlabos un racionalizēs abu līdzšinējo programmu administratīvās prasības. Vienotais regulējums samazinās pārvaldības un organizatorisko slogu valsts iestādēm, skolām un piegādātājiem un uzlabos programmas efektivitāti. Dalībvalstu iesaistīšanās programmā ir brīvprātīga, un tām ir iespēja izvēlēties skolām piegādājamos produktus.

Kā jau ieplānots, pērngad vienojoties par turpmākajiem ES izdevumiem, jaunās programmas budžets, kad to apstiprinās, būs 230 miljoni eiro vienā mācību gadā (150 miljoni eiro par augļiem un dārzeņiem un 80 miljoni eiro par pienu). Tas ir salīdzināms ar 2014. gadā iedalīto 197 miljonu eiro lielo budžetu (attiecīgi 122 un 75 miljoni eiro). Komisijas priekšlikuma pamatā ir līdzšinējo programmu izvērtēšanas secinājumi un sabiedriskā apspriešana, kas 2013. gadā tika organizēta saistībā ar ietekmes novērtējuma procesu. Tagad priekšlikumu iesniegs izskatīšanai Eiropas Parlamentā un Padomē.

Pamatinformācija

Programmu skolu apgādei ar pienu ("Skolas piens") izveidoja 1977. gadā, bet programmu skolu apgādei ar augļiem ("Skolas auglis") 2009. gadā. Abās programmās tiešie ieguvēji ik gadu ir teju 30 miljoni bērnu (vairāk nekā 20 miljoni piena programmā un 8,5 miljoni augļu programmā). Ņemot vērā augļu un dārzeņu un piena patēriņa samazināšanās tendenci, kas novērojama vidējā termiņā, un uztura jomā aktuālo problemātiku, šīs programmas patlaban ir kļuvušas vajadzīgākas nekā jebkad agrāk. Lielākajā daļā valstu bērni ēd aizvien mazāk augļu un dārzeņu – mazāk par ieteicamo dienas devu. Arī dzeramā piena patēriņš samazinās, un aizvien biežāk bērni izvēlas intensīvi pārstrādātus produktus. Liekais svars un aptaukošanās ir reāla problēma: Pasaules Veselības organizācijas vērtējumā aptuveni 1 no 3 bērniem 6–9 gadu vecumā ES 2010. gadā cieta no liekā svara vai aptaukošanās (2008 gadā – 1 no 4 bērniem). Šī tendence ir bīstami strauja.

Sīkākas ziņas

MEMO/14/69

Programma skolu apgādei ar augļiem

Programma skolu apgādei ar pienu

Kontaktpersonas:

Roger Waite (+32 2 296 14 04)

Fanny Dabertrand (+32 2 299 06 25)

Rakstiet Europe Direct, zvaniet 00 800 6 7 8 9 10 11 vai sūtiet e­pastu


Side Bar