Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE ES IT

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 18 sierpnia 2014 r.

Komisja Europejska ogłasza nadzwyczajne środki wspierające unijnych producentów łatwo psujących się owoców i warzyw

W kontekście rosyjskich ograniczeń importu unijnych produktów rolnych i w wyniku dyskusji na temat sytuacji na rynku podczas zeszłotygodniowego posiedzenia komitetu zarządzającego, Komisja Europejska od dziś wprowadza środki wspierające producentów niektórych łatwo psujących się owoców i warzyw.

Komentując tę decyzję komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Dacian Cioloș, stwierdził: „Biorąc pod uwagę sytuację na rynku po ograniczeniu przez Rosję importu produktów rolnych z UE, z dniem dzisiejszym wprowadzam środki nadzwyczajne w ramach wspólnej polityki rolnej, które zmniejszą ogólną podaż szeregu warzyw i owoców na rynku europejskim, jeżeli presje cenowe okażą się zbyt wielkie w nadchodzących miesiącach. Z tych środków wsparcia rynku będą mogli skorzystać według własnego uznania wszyscy rolnicy uprawiający takie owoce i warzywa, niezależnie od tego, czy są zrzeszeni w organizacjach producentów, czy też nie. Podjęcie działań na wczesnym etapie zapewni skuteczne wsparcie cen wypłacanych producentom na rynku wewnętrznym, ułatwi dostosowanie rynku i będzie opłacalne.”

Kontekst

Produkty, których dotyczą ogłoszone dzisiaj środki, obejmują: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę, kalafiory, ogórki i korniszony, grzyby, jabłka, gruszki, owoce miękkie, winogrona stołowe oraz kiwi. Na rynkach tych produktów trwa pełny sezon, a w przypadków większości produktów nie ma możliwości ich przechowywania i brakuje natychmiast dostępnego rynku alternatywnego.

Ogłoszone dziś środki nadzwyczajne będą obejmować wycofywanie z rynku, w szczególności w celu bezpłatnej dystrybucji, odszkodowania z tytułu niezebrania plonów i zielonych zbiorów. Pomoc finansowa obejmie wszystkich producentów, niezależnie od tego, czy są zrzeszeni w organizacjach producentów, czy też nie. Środki te będą obowiązywać z mocą wsteczną od 18 sierpnia. Innymi słowy, wszelkie ilości wycofane od dnia dzisiejszego (lub objęte zielonymi zbiorami lub innymi środkami) będą już objęte tymi dodatkowymi środkami, z zastrzeżeniem niezbędnych kontroli. Środki te będą obowiązywać do końca listopada i przewidziano na nie budżet wynoszący 125 mln euro.

Obecna sytuacja na rynku w odniesieniu do wszystkich produktów zostanie omówiona podczas kolejnego spotkania z ekspertami z państw członkowskich i ekspertami z Parlamentu Europejskiego, które ma się odbyć w piątek w Brukseli.

Komisja Europejska będzie nadal śledzić rozwój rynków dla wszystkich sektorów objętych rosyjskim embargiem na produkty rolne i spożywcze w ścisłym kontakcie z państwami członkowskimi i w razie konieczności jest gotowa wesprzeć inne sektory silnie uzależnione od eksportu do Rosji lub dostosować środki już ogłoszone.

Kontakt:

Roger Waite (+32 2 296 14 04)

Informacje dla ogółu obywateli: Europe Direct pod nr tel. 00 800 6 7 8 9 10 11 lub pocztą elektroniczną


Side Bar