Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 25. července 2014

Pravidelný Eurobarometr na jaro 2014: Evropské volby přinesly změnu

Dnes byly zveřejněny nejnovější výsledky posledního pravidelného průzkumu Eurobarometr a zároveň prvního celoevropského průzkumu veřejného mínění po volbách do Evropského parlamentu, které proběhly v květnu pod heslem „Tentokrát je to jiné“. Z tohoto průzkumu Eurobarometr vyplývá, že tentokrát to bylo odlišné, protože byl v několika oblastech zaznamenán pozitivní vývoj.

1. Rekordní počet občanů, kteří se domnívají, že jejich hlas má váhu, za posledních 10 let

Po volbách do Evropského parlamentu se počet občanů, kteří se domnívají, že jejich hlas má v EU váhu, zvýšil na 42 % oproti 29 % v listopadu 2013 . Jedná se o nejvyšší úroveň od té doby, kdy byla tato otázka poprvé zařazena do pravidelného průzkumu Eurobarometr před deseti lety (viz přílohy 1 a 2). Kromě toho se 65 % Evropanů cítí být občany EU, oproti 59 % z loňského podzimního průzkumu Eurobarometr.

Maroš Šefčovič, místopředseda pro interinstitucionální vztahy a administrativu, k tomu dodal: „Máme za sebou náročné období, ale situace v Evropě se už mění k lepšímu. Začínají se projevovat výsledky společného úsilí o to, aby se Evropa vydala na cestu hospodářské obnovy. Nejenže se zlepšují ekonomické ukazatele, ale zároveň se zlepšují i postoje občanů k hospodářské situaci. A samozřejmě mnoho diskusí kolem voleb do Evropského parlamentu – v neposlední řadě dialogy s občany a tzv. proces špičkových kandidátů – přiblížily Evropu občanům.

2. Rostoucí optimismus ohledně hospodářské situace a budoucnosti EU

Poprvé od počátku finanční krize před sedmi lety si více Evropanů myslí, že v příštích 12 měsících se hospodářská situace zlepší (viz příloha 3) a téměř tři čtvrtiny lidí neočekávají nepříznivý vývoj. Poprvé za mnoho let převyšuje procento Evropanů, kteří si myslí, že dopad krize na trh práce již dosáhl vrcholu, procento těch, podle nichž nejhorší teprve přijde (viz příloha 4).

Podpora eura stoupá. Zatímco Litva se připravuje na přijetí jednotné evropské měny, počet Litevců, kteří tvrdí, že jsou pro euro, se od minulého podzimu zvýšil o 10 procentních bodů (viz příloha 5). Podobné tendence pozorujeme v celé Evropě: + 10 procentních bodů v Lotyšsku a na Kypru; + 5 procentních bodů v Portugalsku a Řecku.

A konečně, lidé se do budoucnosti EU dívají více optimisticky. Od minulého listopadu se o pět procentních bodů zvýšil počet těch, kteří tvrdí, že jsou optimisté, zatímco počet respondentů uvádějících, že jsou pesimisté, o pět procentních bodů klesl (viz příloha 6). More than half of the people now have an optimistic outlook whilst only two out of five do not entirely share this sentiment.

Souvislosti

Pravidelný Eurobarometr na jaro 2014 byl proveden formou osobních rozhovorů ve dnech 31.května až 14. června 2014. V členských státech a kandidátských zemích bylo osloveno celkem 32 689 osob.

Další informace

Dnes zveřejněná zpráva o prvních výsledcích popisuje, jak Evropané vnímají současnou hospodářskou situaci, čeho se nejvíce obávají a kterým politickým institucím důvěřují.

První zpráva o výsledcích je k dispozici na internetové adrese:

http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb/eb81/eb81_en.htm

Příloha

1. „Můj hlas má v EU váhu“ – nejvíce za 10 let

2. „Můj hlas má v EU váhu“ – výsledky v jednotlivých zemích

3. Ekonomika: Očekávání na příští rok jsou stále pozitivnější

4. Krize zaměstnanosti: Situace v Evropě se obrací k lepšímu

5. Podpora eura roste – změny od listopadu 2013

6. Rostoucí optimismus ohledně budoucnosti EU

Kontaktní osoby:

Antonio Gravili (+32 22954317)

Pro veřejnost: Europe Direct telefonicky 00800 67891011 nebo e­mail


Side Bar