Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 24 czerwca 2014 r.

Kupowanie leków w internecie: Komisja wprowadza logo, które zapewni konsumentom bezpieczeństwo

Europejczycy coraz częściej kupują lekarstwa w internecie. Jak można upewnić się, że dana apteka internetowa jest prawdziwa i bezpieczna? Komisja przyjęła dziś rozporządzenie wykonawcze do dyrektywy w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych (2011/62/UE), ustanawiając wspólne logo dla aptek internetowych i wymogi techniczne zapewniające jego autentyczność. Logo będzie w pełni działać w drugiej połowie 2015 r.

Europejski komisarz ds. zdrowia Tonio Borg powiedział: „Kupując leki w internecie, konsumenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że narażają się na zakup sfałszowanych lekarstw, chyba że zaopatrują się u legalnie działających internetowych dostawców. Sfałszowane lekarstwa mogą być nie tylko nieskuteczne, ale i szkodliwe, nawet ze skutkiem śmiertelnym. Aby konsumenci mogli czuć się bezpiecznie, Komisja wprowadziła wspólne logo dla internetowych aptek”.

Jak wygląda logo?

Oto logo, które powinno znajdować się na stronie głównej internetowej apteki. W prostokącie w środkowej, lewej części logo będzie umieszczona flaga państwa UE, w którym internetowa apteka ma swoją siedzibę, a tekst będzie przetłumaczony na język urzędowy (języki urzędowe) tego państwa. Jak działa logo?

Po pierwsze, na stronie, na której chcemy kupić leki, powinniśmy znaleźć logo i je kliknąć. Powinno nas to odesłać do strony internetowej krajowego organu regulacyjnego, na której znajduje się lista wszystkich legalnie działających internetowych aptek i innych podmiotów posiadających zezwolenie na detaliczną sprzedaż leków. Sprawdzamy, czy nasza apteka jest na liście, i możemy kontynuować zakupy. Jeżeli nie znajdziemy danej strony na liście, nie powinniśmy kupować na niej leków. Lepiej skorzystać z usług sprzedawców wymienionych na stronie internetowej krajowego organu regulacyjnego.

Kiedy logo pojawi się na stronach aptek?

Rozporządzenie powinno wejść w życie w ciągu następnych czterech do sześciu tygodni. Państwa członkowskie będą miały rok na przygotowanie się do jego stosowania. Komisja Europejska przekazuje organom krajowym zestaw narzędzi komunikacyjnych, które pomogą im w przygotowaniu krajowych kampanii informacyjnych. Do przeprowadzenia takich kampanii zobowiązuje dyrektywa w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych.

Zestaw narzędzi i więcej informacji na temat sfałszowanych leków można znaleźć na stronie:

http://ec.europa.eu/health/human-use/falsified_medicines/index_en.htm

Strona internetowa komisarza Borga:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/borg/index_en.htm

Czytaj nasze wpisy na Twitterze: @EU_Health

Kontakt:

Frédéric Vincent (+32 2 298 71 66)

Aikaterini Apostola (+32 2 298 76 24)

Informacje dla ogółu obywateli: Europe Direct pod nr tel. 00 800 6 7 8 9 10 11 lub pocztą elektroniczną


Side Bar