Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 10 czerwca 2014 r.

Ważna data: Europejski Tydzień Kodowania, 11–17 października 2014 r. Zrealizuj swoje pomysły dzięki #kodowaniu

Druga edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania odbędzie się w dniach 11–17 października 2014 r.

Miliony dzieci, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców i decydentów spotkają się na ogólnodostępnych imprezach i w klasach szkolnych, aby uczyć się programowania i podobnych umiejętności.

Chodzi o to, by zwrócić uwagę na programowanie, pokazać, że nie jest to żadna magiczna wiedza, i zaoferować zmotywowanym ludziom wspólne zajęcia z programowania.

Na tej stronie http://codeweek.eu można dowiedzieć się więcej i znaleźć najbliższe wydarzenie

Ta spontaniczna inicjatywa młodych doradców komisarz Neelie Kroes zyskała poparcie ruchów promujących umiejętności programowania i edukację, jakimi są CoderDojo i RailsGirls, a także dużych firm technologicznych oraz informatycznych, które zajmują się przybliżaniem milionom dzieci programowania, oferując na przykład kursy programowania, opracowując moduły kształcenia i pomagając szkolić nauczycieli. Europejski Tydzień Kodowania popierają firmy jak: Rovio (Angry Birds), Microsoft, Google, Telefonica, Liberty Global i Facebook. Wiele z nich robi to w ramach zaangażowania się w wielką koalicję na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała:Nasze życie jest teraz «cyfrowe», dlatego głównie młodsze pokolenia potrzebują umiejętności cyfrowych, do jakich należy programowanie. W niedalekiej przyszłości będą one niezbędne do zdobycia dobrego miejsca pracy i rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Alja Isakovic ze Słowenii, współorganizatorka Europejskiego Tygodnia Kodowania stwierdziła: „Technologie kształtują nasze życie i nie możemy dopuścić, aby o tym, do czego i jak ich używamy, decydowała mniejszość. Każdy z nas może zrobić więcej, aniżeli tylko dzielić się treściami lub je polecać. Dzięki programowaniu można realizować własne pomysły i robić rzeczy, które będą cieszyć innych”.

Jak wziąć udział w Europejskim Tygodniu Kodowania?

Dzieci/młodzież/dorośli mogą uczestniczyć w wydarzeniach związanych z programowaniem.

Programiści mogą zorganizować warsztaty w lokalnych szkołach, klubach informatycznych czy domach kultury.

Nauczyciele znający się na programowaniu mogą poprowadzić lekcje programowania, podzielić się z innymi swoim konspektami lekcji, zorganizować warsztaty dla kolegów.

Nauczyciele, którzy nie znają się na programowaniu, mogą zorganizować konferencje albo zachęcić rodziców lub uczniów, by nawzajem uczyli się od siebie programowania.

Rodzice mogą zachęcić dzieci do udziału w warsztatach z programowania.

Przedsiębiorstwa i organizacje nienastawione na zysk mogą zorganizować warsztaty poświęcone programowaniu, udostępnić swoich pracowników jako szkoleniowców w ramach akcji „powrót do szkolenia”, zorganizować w formie zabawy zawody w programowaniu albo sponsorować imprezy, które tę umiejętność popularyzują.

Każdy, kto weźmie udział w akcji związanej z programowaniem, będzie mógł opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach i zainspirować innych.

Dlaczego kodowanie jest tak ważne?

Każdą interakcją między człowiekiem a komputerem rządzi kod. Kiedy na przykład tworzymy aplikację internetową albo podczas jazdy korzystamy z systemu GPS, czy też chcemy zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie ze sobą komunikują – programowanie jest wszechobecne i niezbędne dla zrozumienia hiperpołączonego świata.

W niedalekiej przyszłości podstawowe umiejętności programowania będą również wymagane na wielu stanowiskach pracy. Obecnie ponad 90 proc. zawodów wykonywanych na świecie wymaga umiejętności cyfrowych. Specjaliści od technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) stanowią trzon nowoczesnej siły roboczej we wszystkich sektorach europejskiej gospodarki. Choć zapotrzebowanie na takich fachowców wzrasta o 3 proc. rocznie, absolwentów informatyki nadal jest zbyt mało. W rezultacie wiele wakatów dla specjalistów ICT pozostaje nieobsadzonych pomimo wysokiego poziomu bezrobocia w Europie. Jeśli nie rozwiążemy tego problemu na szczeblu europejskim i krajowym, do 2020 r. może nam zabraknąć aż 900 tys. specjalistów w sektorze cyfrowym.

Zwiększenie atrakcyjności ścieżki kariery w dziedzinie ICT jest jednym z celów europejskiej inicjatywy, jaką jest wielka koalicja na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym. Oznacza ona europejskie wielostronne partnerstwo, które ma służyć ułatwianiu współpracy między przedsiębiorstwami, placówkami edukacyjnymi, podmiotami publicznymi i prywatnymi, aby dopasować podaż umiejętności cyfrowych do popytu na nie na europejskim rynku pracy, również poprzez modernizację systemów kształcenia.

Przydatne linki

Strona internetowa Europejskiego Tygodnia Kodowania

Twitter: @codeWeekEU Hashtag: #codeEU

Facebook: codeEU

Strona internetowa Neelie Kroes

Neelie Kroes na Twitterze

Kontakt

E-mail: comm-kroes@ec.europa.eu Tel: +32.229.57361 Twitter: @RyanHeathEU


Side Bar