Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2014. gada 7. maijā

Audzētas ES — komisāre M. Damanaki atbalsta Eiropas zivju audzētājus jūras velšu izstādē “Expo Global 2014”

Zivkopība ir veselīga un var palīdzēt pārzvejas problēmas atrisināšanā un savvaļas zivju krājumu pasargāšanā. Tā ir vēsts, ar kuru šodien īpaši organizētā pasākumā klajā nāks Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības komisāre Marija Damanaki globālajā jūras velšu izstādē, ko rīko Briselē.

Šajā pasākumā, kas ietilpst Komisijas kampaņā “Nešķirami”, kuras mērķis ir veicināt ilgtspējīgus jūras produktus, komisāre M. Damanaki uzsvērs Eiropas zivju audzēšanas jeb akvakultūras īpašās iezīmes: “Pieaugot iedzīvotāju skaitam, pieaug mūsu pieprasījums pēc zivīm. Bez zivju audzēšanas to vienkārši nepietiktu patēriņam un mūsu savvaļas zivju krājumi būtu apdraudēti. Svaigas, vietējas un veselīgas ES audzētas zivis atbilst augstajiem patērētāju aizsardzības standartiem un garšo lieliski.”

Kopējās zivsaimniecības politikas reformas ietvaros ES ir apņēmusies arī turpmāk atbalstīt akvakultūras nozari. Nesen izklāstītas vadlīnijas iepazīstina ar Eiropas zivju audzēšanas nozares kopējām prioritātēm un vispārējiem mērķiem, tādiem kā uzlabot telpas un ūdeņu pieejamību, saglabāt augstus veselības un vides standartus, samazināt administratīvo slogu un palielināt konkurētspēju. Finansiālo atbalstu šo mērķu sasniegšanai darīs pieejamu, izmantojot jauno Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu, tajā pašā laikā tiks finansēta arī pētniecība par labu Eiropas akvakultūras ilgtspējīgai attīstībai.

Komisārei M. Damanaki pievienosies divi augstākās klases šefpavāri: Džanfranko Visani no Itālijas un Kevins Makdžilivrejs no Apvienotās Karalistes. Vēl šogad projektā, ko ES īstenos desmit valstu skolās, veidos izpratni par izaudzētām zivīm kā īpaši vērtīgu produktu.

Konteksts

Zivju audzēšana, saukta arī par akvakultūru, ir saldūdens un jūras dzīvnieku un augu kultivēšana. To praktizē visā Eiropā. Daudzu sugu zivis, vēžveidīgie, gliemji, adatādaiņi un aļģes tiek audzētas ar dažādām audzēšanas metodēm, ieskaitot tradicionālās, tādas kā troses, tīkli un rezervuāri, un sarežģītākas metodes, tādas kā ūdens recirkulācijas sistēmas.

Aptuveni puse no ES produkcijas ir čaulgliemji (ēdamgliemenes un austeres ir vispopulārākās) un citas sugas, tostarp jūras zivis, piemēram, lasis, jūras karūsa un jūras asaris, un saldūdens zivis, tādas kā foreles un karpas. Stingri ES noteikumi higiēnas un patērētāju aizsardzības jomā vienlīdz attiecas kā uz savvaļā, tā uz saimniecībā audzētām zivīm un nodrošina, ka pie patērētāja nonāk tikai nekaitīgi un veselīgi produkti.

Eiropas Savienībā importējam 68 % no patērētajiem jūras produktiem, un tikai 10 % mūsu patēriņa produktu audzē uz vietas. Uzturā lietojot vietēji audzētas zivis, esam neatkarīgāki no importa no ārvalstīm un mums ir pieejami īpaši svaigi produkti. Eiropas akvakultūrā tieši ir nodarbināti jau vairāk nekā 80 000 cilvēku, un ir sagaidāms, ka to būs vēl vairāk, jo jūras produktu apjoms, ko nodrošina ES zivju audzētāji, arvien pieaug.

Jūras produktu izstāde “Expo Global”, kas norisināsies 6.–8. maijā Briselē, ir pasaulē lielākais gadatirgus, kas pulcina vairāk nekā 1600 dalībniekus no vairāk nekā 70 valstīm. Eiropas Komisijai būs savs stends (7. zāle, 1411. stends). Iedzīvotājiem un presei tā būs iespēja satikt speciālistus un apspriest dažādus jautājumu par zivsaimniecību un jūrlietām.

Papildu informācija

Kampaņa “Nešķirami” – audzētas ES:

http://ec.europa.eu/fisheries/inseparable/en/farmed-eu

MEMO/14/335

Kontaktpersonas:

Helene Banner (+32 2 295 24 07)

Lone Mikkelsen (+32 2 296 05 67)

Sabiedrībai: dienests “Europe Direct” pa tālruni 00 800 6 7 8 9 10 11 vai e-­pastu


Side Bar