Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2014 m. gegužės 7 d.

„Užauginta ES“. 2014 m. pasaulinėje jūros gėrybių parodoje „Seafood Expo Global“ Komisijos narė M. Damanaki palaikys Europos akvakultūros ūkininkus

Žuvivaisos veikla yra naudinga ir gali padėti spręsti peržvejojimo problemas bei apsaugoti laukinių žuvų išteklius. Tokią žinią šiandien per Briuselyje vykstančią Pasaulinę jūros gėrybių parodą specialiai organizuojamame renginyje ketina perduoti už jūrų reikalus ir žuvininkystę atsakinga Europos Komisijos narė Maria Damanaki.

Šiame renginyje, kuris yra Komisijos tausiam jūros gėrybių vartojimui skatinti skirtos kampanijos „Neišskiriami“ dalis, M. Damanaki pabrėš išskirtines Europos žuvivaisos (akvakultūros) sektoriaus savybes: „Didėjant gyventojų skaičiui auga ir žuvies paklausa. Jei nebūtų žuvivaisos, mums paprasčiausiai neužtektų žuvies maistui ir kiltų pavojus ilgalaikiam laukinių žuvų išteklių tvarumui. ES vietos akvakultūros ūkininkų užauginta žuvis būna šviežia, sveika ir skani. Be to, ji atitinka aukštus vartotojų apsaugos standartus.“

Įgyvendindama bendrą žuvininkystės politiką ES yra įsipareigojusi toliau remti akvakultūros sektorių. Neseniai parengtose gairėse pateikiami bendri Europos žuvivaisos sektoriaus prioritetai ir bendrieji tikslai, kaip antai: gerinti prieigos prie sausumos ir vandens teritorijų galimybes, išlaikyti aukštus sveikatos ir aplinkosaugos standartus, mažinti administracinę naštą ir didinti konkurencingumą. Finansinė parama šiems tikslams įgyvendinti bus skiriama iš naujai sukurto Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondo. Be to, bus finansuojami tvariai Europos akvakultūros plėtrai skirti moksliniai tyrimai.

Renginyje M. Damanaki susitiks su dviem geriausiais virtuvės meistrais: Gianfranco Vissani (Italija) ir Kevinu MacGillivray'umi (Jungtinė Karalystė). Vėliau šiais metais dešimties šalių mokyklose vyks ES organizuojamas projektas, per kurį bus plačiau informuojama apie žuvivaisos ūkiuose užaugintų žuvų vartojimo naudą.

Pagrindiniai faktai

Žuvivaisa (dar vadinama akvakultūra) – tai gėlojo vandens bei jūros gyvūnų ir augalų auginimas. Šia veikla verčiamasi visoje Europoje. Naudojant įvairiausius auginimo metodus nuo tradicinių (pvz., lynų, tinklų ir rezervuarų) iki labai modernių (pvz., vandens recirkuliacijos sistemų) užauginama daugelis rūšių žuvų, kiaukutinių, vėžiagyvių ir dumblių.

Apie pusę ES užaugintų vandens gyvūnų sudaro kiaukutiniai (populiariausios – midijos ir austrės) ir kitų rūšių gyvūnai, įskaitant jūros žuvis, pvz., lašišas, doradas ir vilkešerius, ir gėlojo vandens žuvis, pvz., upėtakius ir karpius. Griežtomis ES higienos ir vartotojų apsaugos taisyklėmis, kurios vienodai taikomos laukinėms ir užaugintoms žuvims, užtikrinama, kad ant mūsų stalo patektų tik saugūs ir sveiki maisto produktai.

Į ES importuojama 68 proc. visų joje suvartojamų jūros gėrybių ir tik 10 proc. yra užauginama vietoje. Vartodami daugiau vietoje užaugintų žuvų mažiau priklausome nuo importo iš užsienio ir galime rinktis ypač šviežius produktus. Jau dabar Europos akvakultūros sektoriuje tiesiogiai dirba daugiau kaip 80 000 žmonių. Šis skaičius turėtų didėti, nes vis daugiau jūros gėrybių mums tiekia ES akvakultūros ūkininkai.

Gegužės 6–8 d. Heizelio parodų parke (Briuselis) vykstanti Pasaulinė jūros gėrybių paroda – didžiausia pasaulyje prekybos jūros gėrybėmis mugė, suburianti per 1 600 dalyvių iš daugiau kaip 70 šalių. Joje savo stendą turės ir Europos Komisija (7 salė, stendas Nr. 1411). Čia visuomenės ir spaudos atstovai turės galimybę susitikti su ekspertais ir aptarti įvairiausius su žuvininkyste ir jūrų reikalais susijusius klausimus.

Daugiau informacijos

Kampanija „Neišskiriami“ – „Pagaminta ES“:

http://ec.europa.eu/fisheries/inseparable/en/farmed-eu

MEMO/14/335

Asmenys ryšiams:

Helene Banner, tel. +32 22952407 - Lone Mikkelsen, tel. +32 22960567

Visuomenei: Europe Direct, tel. 00 800 6 7 8 9 10 11, e. paštas


Side Bar