Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2014 m. balandžio 22 d.

Renginys „Išvalykime Europą“ gegužės 10 d.

Kasmet į Europos gatves, taip pat į vandenynus, paplūdimius, miškus ir kitas gamtines zonas išmetama milijonai tonų šiukšlių, ir milijonai europiečių savo apylinkėse imasi savanoriškų aplinkos valymo veiksmų. Iniciatyva „Išvalykime Europą“ siekiama skatinti imtis daugiau tokių veiksmų, labiau informuoti visuomenę apie tai, kiek daug šiukšlių ir atliekų patenka į aplinką, ir paskatinti žmones keisti savo elgesį. Šį renginį koordinuoja Europos atliekų mažinimo savaitės rengėjai.

Už aplinką atsakingas Komisijos narys Janezas Potočnikas sakė: „Žmonės visoje Europoje vis aktyviau imasi valyti aplinką, taigi norime juos suburti į vieną europinį renginį. Siekdami informuoti apie tai, kas vyksta aplink, ir kaip žmonės gali padėti, sukūrėme tinklą, kuris jungia 21-oje šalyje veikiančius nacionalinius informacijos centrus. Tad aukimės batus, maukimės pirštines ir prisidėkime prie šios iniciatyvos! Visi drauge valykime Europą – juk trokštame, kad mus suptų švari aplinka.“

Pastaraisiais metais Europoje surengta įvairių valymo kampanijų – taip siekiama išspręsti šiukšlinimo problemą. Per visoje Europoje tą pačią dieną vyksiantį renginį „Išvalykime Europą“ bus įgyvendinamos visos tokios iniciatyvos ir siekiama, kad prie jų prisidėtų kuo daugiau piliečių.

„Išvalykime Europą!“ iš tiesų yra visuomenei skirtas renginys, kuriuo siekiama informuoti ir suburti žmones, kad jie valytų savo aplinką. Patirtis rodo, kad žmonės dažnai nustemba pamatę, kiek daug yra šiukšlinama. Tačiau šiukšlės gali būti naudingos. Surinktą popierių, stiklą, metalą ir plastiką galima vėl panaudoti arba perdirbti. Tokiu būdu mažinamas poveikis aplinkai, kuriamos ekonominės galimybės ir darbo vietos ir kartu padedama Europai sparčiau pereiti prie žiedinės ekonomikos. 

Renginį populiarina Komisija, tačiau piliečių iniciatyva vykdomi vietos valymo veiksmai yra nepriklausomi. Daugeliu atvejų į tuos veiksmus įsitrauks arba juos koordinuos vietos institucijos, nevyriausybinės organizacijos, verslo subjektai ir mokyklos. Tokie renginiai vyksta 15-oje ES valstybių narių, Andoroje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Norvegijoje, Serbijoje ir Turkijoje. Svetainėje „Nacionalinis rengėjas“ galima rasti informacijos apie vietos veiksmus įvairiose valstybėse narėse.

Pagrindiniai faktai

Projektas „Išvalykime Europą“ vykdomas pagal programą LIFE. Jį koordinuoja Miestų ir regionų atliekų perdirbimo ir tvaraus išteklių valdymo asociacija, kuri organizuoja ir Europos atliekų mažinimo savaitės renginius. Renginio organizatoriai dalyviams sukūrė ryšio priemonių, kuriomis naudotis padės koordinatoriai.

2012 m. vyko pasaulinis švaros renginys „Darom!“, kuris buvo koordinuojamas Estijoje ir per kurį 84-iuose tą pačią dieną Azijoje, Afrikoje, Šiaurės Amerikoje, Pietų Amerikoje ir Europoje vykusiuose vietos renginiuose dalyvavo 7 mln. savanorių. Panašūs renginiai vyko ir 2013 m. Tokios iniciatyvos įgyvendinamos visų pirma per socialinius tinklus suburiant savanorius, taip pat renkant lėšas ir ieškant rėmėjų.

Organizacijos „Surfrider Foundation Europe“ (http://www.surfrider.eu/en/presentation/our-story.html), kuriai priklauso 10 000 narių ir 40 vietos padalinių, veikloje dalyvauja 1 500 savanorių, ją palaiko daugiau kaip 40 000 asmenų. Nuo šiol ji organizuoja ne tik paplūdimių, bet ir ežerų bei upių valymo veiksmus. Siekdami apsaugoti mėgstamus paplūdimius nuo šiukšlių, šį judėjimą 1984 m. pradėjo Malibu (Kalifornija) banglentininkai. Europoje ši organizacija veikia nuo 1990 m. Europos Komisijos nuomone, norint pasiekti Europos Sąjungos atliekų teisės aktų tikslus, svarbu labiau informuoti visuomenę ir pakeisti jos požiūrį į atliekas. 2014 m. Europos Komisija nemažai dėmesio skirs atliekų prevencijai ir tvarkymui, todėl, taikydama platesnį perėjimo prie žiedinės ekonomikos priemonių rinkinį, šią vasarą ji persvarstys atliekų perdirbimo ir šalinimo sąvartynuose tikslus.

Daugiau informacijos

Iniciatyva „Išvalykime Europą“

http://www.letscleanupeurope.eu/

Išsami informacija apie renginį

http://www.ewwr.eu/sites/default/files/Factsheet%20-%20Let%27s%20Clean%20Up%20Europe.pdf

Jūrų šiukšlinimo prevencijai skirta Europos aplinkos agentūros taikomoji programa, kurią galima parsisiųsti iš „Google Play“, http://www.eea.europa.eu/themes/coast_sea/marine-litterwatch

Daugiau informacijos apie ES atliekų teisės aktus

http://ec.europa.eu/environment/waste/index.htm

Asmenys ryšiams:

Žiniasklaidai:

Joe Hennon, tel. +32 2 295 35 93

Andreja Skerl, tel. +32 2 295 14 45

Visuomenei: Europe Direct, tel. 00 800 6 7 8 9 10 11 arba e. paštas


Side Bar