Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 10. aprill 2014. a.

Lennundus: Euroopa Komisjon ajakohastab lennuettevõtjate musta nimekirja

Euroopa Komisjon ajakohastas 23. korda nimekirja lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse ELis tegevuskeeldu või -piiranguid (nn must nimekiri). Toetudes erinevatest allikatest saadud ohutusteabele ja ELi lennuohutuskomitee ärakuulamisele, otsustas Euroopa Komisjon kõik Svaasimaa lennuettevõtjad ELi mustast nimekirjast välja jätta. Samuti on häid uudiseid Filipiinide puhul, kust Cebu Pacific Air võib teha lende ELi, ja Kasahstani puhul, kelle riiklikul lennuettevõtjal Air Astanal on lubatud suurendada ELi suunduvate lendude arvu.

Liikuvuse- ja transpordiküsimuste eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas ütles: „Kui riigid täidavad lennuohutuse tagamiseks vajalikud nõuded, on oluline, et EL tunnustab nende jõupingutusi. Tõestuseks on Aafrikas lennuohutuses tehtud edusammud. Svaasimaa on Mauritaania järel teine riik, mis jäetakse ELi mustast nimekirjast välja. Paljulubavaid edusamme täheldati nii Sambias, Mosambiigis, Sudaanis, Liibüas kui ka Filipiinidel ja Kasahstanis.”

Uus ajakohastatud nimekiri asendab eelmist, mis võeti vastu 2013. aasta detsembris. Uue nimekirjaga saab tutvuda komisjoni veebilehel (1). Tänasest saab nimekirjaga hõlpsasti tutvuda uue internetipõhise otsingumootori abil (2).

Lisaks Svaasimaa lennuettevõtjatele eemaldati nimekirjast ka Filipiinide ettevõtja Cebu Pacific Air. Pärast seda, kui lennuettevõtja Philippine Airlines eelmisel aastal mustast nimekirjast välja jäeti, on see täiendavaks tõestuseks lennuohutuse järk-järgulisest paranemisest Filipiinidel. Alates 2009. aastast Kasahstani lennuettevõtja Air Astana ELi tehtavate lendude arvule kehtinud piirangud tühistati. Kasahstani kõigi ülejäänud lennuettevõtjate jaoks on ELi lennud endiselt keelatud, kuni Kasahstani ametivõimud seavad sisse jätkusuutliku süsteemi, mille abil nende ohutust tõhusalt kontrollida. Edusamme märgati Liibüas, kus jäävad alles Liibüa revolutsioonist alates kehtinud vabatahtlikud piirangud, mille kohaselt on lennud ELi keelatud, ning mitmes teises riigis, kelle lennuettevõtjad on mustas nimekirjas, näiteks Sudaanis, Mosambiigis ja Sambias. Loodetakse, et jätkuv areng võib tulevikus viia positiivsete otsusteni.

Komisjoni otsus põhineb 25.–27. märtsil 2014 kohtunud ELi lennuohutuskomitee üksmeelsel arvamusel. ELi lennuohutuskomitee koosneb komisjoni ja 28 ELi liikmesriigi ning Norra, Islandi, Šveitsi ja Euroopa Lennundusohutusameti lennuohutusekspertidest. Euroopa Parlament ja nõukogu on komisjoni otsuse juba heaks kiitnud.

Taustteave

Ajakohastatud nimekirjas on 20 riigi 294 sertifitseeritud lennuettevõtjat, kellele ELi õhuruum on täielikult suletud. Need riigid on Afganistan, Angola, Benin, Djibouti, Ekvatoriaal-Guinea, Eritrea, Filipiinid (v.a kaks lennuettevõtjat), Gabon (v.a kolm lennuettevõtjat, kelle tegevusele on kehtestatud piirangud ja tingimused), Indoneesia (v.a viis lennuettevõtjat), Kasahstan (v.a üks lennuettevõtja, kelle tegevusele on kehtestatud piirangud ja tingimused), Kõrgõzstan, Kongo Demokraatlik Vabariik, Kongo Vabariik, Libeeria, Mosambiik, Nepal, Sambia, São Tomé ja Príncipe, Sierra Leone ja Sudaan. Nimekiri sisaldab ka kahe lennuettevõtja nime: Blue Wing Airlines (Suriname) ja Meridian Airways (Ghana) – hõlmab kokku 296 lennuliini.

Lisaks sellele on nimekirja kantud 10 lennuettevõtjat, kelle suhtes kehtivad tegevuspiirangud ning kellel on seega lubatud teha lende ELi rangete tingimuste alusel. Need lennuettevõtjad on Air Astana (Kasahstan), Afrijet, Gabon Airlines ja SN2AG (Gabon), Air Koryo (Korea Rahvademokraatlik Vabariik), Airlift International (Ghana), Air Service Comores (Komoorid), Iran Air (Iraan), TAAG Angolan Airlines (Angola) ja Air Madagascar (Madagaskar).

Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas Twitteris

Kontaktisikud:

Helen Kearns (+32 2 298 76 38)

Dale Kidd (+32 2 295 74 61)

Kodanikule: Europe Direct tel 00 800 6 7 8 9 10 11 või e-post

2 :

Lühikese katseaja jooksul on see vaid inglise keeles ja tehakse seejärel kättesaadavaks kõigis ELi ametlikes keeltes.


Side Bar