Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 9. apríla 2014

Vyhlásenie víťazov piateho ročníka Novinárskej ceny EÚ

Na slávnostnom udeľovaní cien v Bruseli včera večer európsky komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Tonio Borg vyhlásil mená výhercov piateho ročníka Novinárskej ceny EÚ za zdravie. Poroty vo všetkých členských štátoch EÚ vybrali 28 národných finalistov z celkového počtu vyše 850 článkov, ktoré boli prihlásené do súťaže. Spomedzi tohto užšieho zoznamu 28 vynikajúcich článkov boli vybraní títo víťazi:

1. cena: Henk Blanken píšuci pre denník Dagblad van het Noorden (Holandsko) za článok „Carelova hlava“ („Carels hoofd“), ktorý sleduje príbeh mladého muža trpiaceho Parkinsonovou chorobou od diagnózy po liečbu a poskytuje podrobné a emotívne zhrnutie priekopníckej operácie, ktorej sa pacient podrobil.

2. cena: Christiane Hawranek a Marco Maurer píšuci pre týždenník Die Zeit (Nemecko) za ostrý článok v dokumentárnom štýle „Pašeráci pacientov“ („Die Krankenschlepper“), v ktorom upozorňujú na pochybné praktiky v neregulovanej cezhraničnej zdravotnej starostlivosti.

3. cena: Mette Dahlgaard píšuca pre denník Berlingske (Dánsko) za článok „Zabíjam niekoho?“ („Slår jeg nogen ihjel?“), príbeh darcu spermy, ktorý zistí, že prenáša gén vysoko dedičnej formy rakoviny, no pri hľadaní spôsobu, ako varovať potenciálne deti, ktoré by mohli byť postihnuté, naráža na múr.

Komisár Borg k cene uviedol: „Novinári z celej Európy opäť prispeli k verejnej informovanosti a pochopeniu dôležitých otázok zdravia. Zaslali mnoho zaujímavých článkov na témy ako Alzheimerova choroba, nebezpečenstvá cukru, využívanie robotov na vykonávanie operácií, zriedkavé choroby či eutanázia. Uvedené tri najlepšie články, ktorých výber bol pre EÚ naozaj veľmi ťažkou prácou, vynikajú intenzitou, originalitou a schopnosťou uchvátiť čitateľa“.

Súvislosti

Novinárska cena EÚ za zdravie sa udeľuje už päť rokov. Jej cieľom je zvýšiť informovanosť o dôležitých otázkach v oblasti zdravia, ktoré majú vplyv na zdravie ľudí v celej EÚ. Ide o otázky, ktoré Európska komisia rieši prostredníctvom právnych predpisov a iných iniciatív. Okrem toho je jej cieľom podporiť a oceniť vynikajúcu žurnalistiku v oblasti zdravia v celej Európe.

Hlavnou témou tohto ročníka ceny bola „ Európa pre pacientov“, v ktorej sú zahrnuté tieto témy: cezhraničná zdravotná starostlivosť, zriedkavé choroby, darcovstvo a transplantácia orgánov, zdravotnícky personál, bezpečnosť pacientov a nemocničné nákazy, chronické choroby, očkovanie, obozretné používanie antibiotík, starnutie a demencia, aktívne a zdravé starnutie, lieky a determinanty zdravia – tabak, alkohol, výživa a fyzická aktivita.

Výber víťazov sa uskutočnil v dvoch fázach. Národné poroty vybrali národného finalistu a potom sa v Bruseli zišla porota na úrovni EÚ, pozostávajúca z úradníkov Európskej komisie, expertov z oblasti verejného zdravia a novinárov, a vybrala výhercov prvej, druhej a tretej ceny.

Odmena za prvú cenu predstavovala 6 500 EUR, za druhú cenu 4 000 EUR a za tretiu cenu 2 500 EUR1.

Ďalšie informácie o Novinárskej cene EÚ za zdravie:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/index_en.htm

Všetky články v tejto brožúre:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/2013/docs/booklet_2013_en.pdf

Pridajte si nás na Facebooku

Sledujte nás na Twitteri: @EU_Health

Kontaktné osoby:

Frédéric Vincent (+32 2 298 7166)

Aikaterini Apostola (+32 2 298 7624)

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky 00 800 6 7 8 9 10 11 alebo e­mailom

1 :

Cena je financovaná z rozpočtu programu EÚ v oblasti zdravia.


Side Bar