Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 9 kwietnia 2014 r.

Ogłoszono wyniki 5. konkursu UE dla dziennikarzy

Wczoraj wieczorem w Brukseli Tonio Borg, europejski komisarz ds. zdrowia wręczył nagrody zwycięzcom piątego konkursu dla dziennikarzy „Zdrowie UE”. Jury we wszystkich krajach UE wybrały 28 finalistów krajowych spośród ponad 850 artykułów, które zgłoszono do konkursu. Z tego wąskiego grona autorów 28 wyśmienitych publikacji wyłoniono następujących zwycięzców:

1. miejsce: Henk Blanken, dziennikarz holenderskiej gazety Dagblad van het Noorden, za artykuł pt. „Głowa Carela” („Carel’s Head”). Jest to historia młodego mężczyzny cierpiącego na chorobę Parkinsona, od postawienia diagnozy do leczenia, a także szczegółowy, pełen emocji opis pionierskiej operacji, której poddał się Carel.

2. miejsce: Christiane Hawranek i Marco Maurer, piszący dla niemieckiego tygodnika Die Zeit, za przenikliwy artykuł w stylu dokumentalnym pt. „Przemytnicy pacjentów” („The Patient Traffickers”), ujawniający podejrzane praktyki w wymykającym się wszelkim regulacjom obszarze transgranicznej opieki zdrowotnej.

3. miejsce: Mette Dahlgaard, dziennikarka duńskiej gazety Berlingske, za artykuł pt. „Czy ja kogoś zabijam?” („Am I Killing Someone?”). Opowiada w nim o dawcy nasienia, który odkrywa, że jest nosicielem genu wysoce dziedzicznego nowotworu. Kiedy jednak próbuje ostrzec w jakiś sposób swoje ewentualne dzieci, które mogłyby zapaść na tę chorobę, napotyka poważne przeszkody.

Komisarz Borg powiedział: „W minionym roku dziennikarze z całej Europy znów pomagali czytelnikom poznać i zrozumieć ważne zagadnienia z dziedziny zdrowia. Otrzymaliśmy wiele fascynujących artykułów na takie tematy, jak choroba Alzheimera, wykorzystanie robotów do wykonywania operacji, choroby rzadkie i eutanazja. Jury przypadło trudne zadanie wyboru trzech najlepszych artykułów. Wyróżnione publikacje odznaczały się oryginalnością i hipnotyzującą czytelnika siłą przekazu.

Kontekst

Konkurs dla dziennikarzy „Zdrowie UE” jest organizowany od pięciu lat. Jego celem jest zwiększanie świadomości społecznej na temat kwestii zdrowotnych istotnych dla życia ludzi w całej UE, którymi Komisja Europejska zajmuje się w drodze aktów prawnych lub innych inicjatyw. Konkurs ma także stymulować rozwój dziennikarstwa o tematyce zdrowotnej i wyróżniać najlepszych w Europie dziennikarzy poruszających te problemy.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Europa dla pacjentów”, obejmującym takie kwestie, jak transgraniczna opieka zdrowotna, choroby rzadkie, dawstwo i przeszczepianie organów, pracownicy służby zdrowia, bezpieczeństwo pacjentów i zakażenia szpitalne, choroby przewlekłe, szczepienia, racjonalne stosowanie antybiotyków, starzenie się i demencja, aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu, leki i czynniki wpływające na zdrowie – palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, sposób odżywiania i aktywność fizyczna.

Zwycięzców wyłoniono w dwóch etapach. Jury krajowe wybrały finalistów krajowych, a następnie jury na szczeblu UE, w skład którego weszli urzędnicy Komisji Europejskiej, eksperci ds. zdrowia publicznego i dziennikarze zebrani w Brukseli, wybrało trzy najlepsze artykuły.

Za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca przyznano odpowiednio 6,5 tys., 4 tys. i 2,5 tys. euro1.

Więcej informacji o konkursie dla dziennikarzy „Zdrowie UE”

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/index_pl.htm

Wszystkie artykuły można znaleźć w broszurce pod adresem:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/2013/docs/booklet_2013_en.pdf

Polub konkurs na Facebooku:

Czytaj nasze wpisy na Twitterze:: @EU_Health

Kontakt:

Frédéric Vincent (+32 2 298 71 66)

Aikaterini Apostola (+32 2 298 76 24)

Informacje dla obywateli: Europe Direct pod nr tel. 00 800 6 7 8 9 10 11 lub pocztą elektroniczną

1 :

Nagrody ufundowano z budżetu unijnego programu działań w dziedzinie zdrowia.


Side Bar