Navigation path

Left navigation

Additional tools

Jsou známi vítězové 5. ročníku Novinářské ceny EU

European Commission - IP/14/411   09/04/2014

Other available languages: EN FR DE DA ES NL IT SV PT FI EL ET HU LT LV MT PL SK SL BG RO HR

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 9. dubna 2014

Jsou známi vítězové 5. ročníku Novinářské ceny EU

Tonio Borg, evropský komisař pro zdraví, oznámil včera večer v Bruselu během slavnostního předání cen jména vítězů pátého ročníku Novinářské ceny EU v oblasti zdraví. Poroty v jednotlivých zemích EU vybraly z více než 850 přihlášených článků 28 národních finalistů. Z užšího výběru, do kterého se dostalo 28 vynikajících článků, vzešli tito vítězové:

1. místo: Henk Blanken, píšící pro nizozemský deník Dagblad van het Noorden, za svůj článek „Carelova hlava“, v němž popisuje příběh mladého muže postiženého Parkinsonovou chorobou – od diagnózy až po léčbu – a předkládá podrobné a emocionální svědectví o průkopnické operaci, které se Carel podrobil.

2. místo: Christiane Hawranek a Marco Maurer, autoři německého týdeníku Die Zeit, za svůj ostrý dokumentární článek „Obchodníci s pacienty“, který se věnuje odhalování pochybných praktik v oblasti neregulované přeshraniční zdravotní péče.

3. místo: Mette Dahlgaard, autorka dánského deníku Berlingske, za článek „Zabíjím někoho?“ pojednávající o dárci spermatu, který zjistí, že je nositelem genu vysoce dědičné formy rakoviny, avšak při svých pokusech o nalezení způsobu, jak případné děti varovat, naráží na neprostupnou zeď.

Komisař Borg uvedl: „I v uplynulém roce novináři z celé Evropy přiblížili veřejnosti významná témata týkající se zdraví a přispěli k jejich pochopení. Napsali řadu fascinujících článků věnovaných například Alzheimerově chorobě, nebezpečím spojeným s cukrem, využití robotů k operativním zákrokům, vzácným onemocněním či euthanasii. Tři vítězné články, které po náročném rozhodování vybrala porota EU, vynikají svou hloubkou, originalitou a schopností upoutat čtenáře“.

Souvislosti

Novinářská cena EU v oblasti zdraví se uděluje již pátým rokem. Jejím cílem je zvýšit povědomí o důležitých otázkách souvisejících se zdravím, které mají dopad na životy lidí z celé EU – tedy o otázkách, kterými se Evropská komise zabývá ve svých právních předpisech nebo prostřednictvím jiných iniciativ. Cílem ceny je také podpořit a ocenit vynikající evropskou novinářskou práci zabývající se zdravím a zdravotní péčí.

Hlavní téma tohoto ročníku – „Evropa pro pacienty“ – zahrnovalo následující okruhy: přeshraniční zdravotní péče, vzácná onemocnění, dárcovství a transplantace orgánů, pracovníci ve zdravotnictví, bezpečnost pacientů a nemocniční infekce, chronická onemocnění, očkování, obezřetné používání antibiotik, stárnutí populace a demence, aktivní a zdravé stárnutí, farmaceutické výrobky a konečně zdravotní determinanty: konzumace tabákových výrobků či alkoholu, životospráva a fyzická aktivita.

Vítězné články se vybíraly ve dvou krocích. Národní poroty nejprve vybraly finalisty z jednotlivých zemí a následně porota na úrovni EU složená ze zástupců Evropské komise, odborníků na veřejné zdraví a novinářů zasedla v Bruselu a rozhodla o prvním, druhém a třetím místě.

První místo je oceněno částkou 6 500 eur, druhé místo získává 4 000 eur a třetí v pořadí si odnese 2 500 eur1.

Další informace o Novinářské ceně EU v oblasti zdraví:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/index_en.htm

Všechny články jsou k dispozici v této publikaci:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/2013/docs/booklet_2013_en.pdf

Dejte nám „like“ na Facebooku

Sledujte nás na Twitteru: @EU_Health

Kontaktní osoby:

Frédéric Vincent (+32 22987166)

Aikaterini Apostola (+32 22987624)

Pro veřejnost: Služba Europe Direct, telefon 00 800 6 7 8 9 10 11 nebo e-mail

1 :

Tato novinářská cena je financována z rozpočtu programu EU pro oblast zdraví.


Side Bar

My account

Manage your searches and email notifications


Help us improve our website