Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 9. dubna 2014

Jsou známi vítězové 5. ročníku Novinářské ceny EU

Tonio Borg, evropský komisař pro zdraví, oznámil včera večer v Bruselu během slavnostního předání cen jména vítězů pátého ročníku Novinářské ceny EU v oblasti zdraví. Poroty v jednotlivých zemích EU vybraly z více než 850 přihlášených článků 28 národních finalistů. Z užšího výběru, do kterého se dostalo 28 vynikajících článků, vzešli tito vítězové:

1. místo: Henk Blanken, píšící pro nizozemský deník Dagblad van het Noorden, za svůj článek „Carelova hlava“, v němž popisuje příběh mladého muže postiženého Parkinsonovou chorobou – od diagnózy až po léčbu – a předkládá podrobné a emocionální svědectví o průkopnické operaci, které se Carel podrobil.

2. místo: Christiane Hawranek a Marco Maurer, autoři německého týdeníku Die Zeit, za svůj ostrý dokumentární článek „Obchodníci s pacienty“, který se věnuje odhalování pochybných praktik v oblasti neregulované přeshraniční zdravotní péče.

3. místo: Mette Dahlgaard, autorka dánského deníku Berlingske, za článek „Zabíjím někoho?“ pojednávající o dárci spermatu, který zjistí, že je nositelem genu vysoce dědičné formy rakoviny, avšak při svých pokusech o nalezení způsobu, jak případné děti varovat, naráží na neprostupnou zeď.

Komisař Borg uvedl: „I v uplynulém roce novináři z celé Evropy přiblížili veřejnosti významná témata týkající se zdraví a přispěli k jejich pochopení. Napsali řadu fascinujících článků věnovaných například Alzheimerově chorobě, nebezpečím spojeným s cukrem, využití robotů k operativním zákrokům, vzácným onemocněním či euthanasii. Tři vítězné články, které po náročném rozhodování vybrala porota EU, vynikají svou hloubkou, originalitou a schopností upoutat čtenáře“.

Souvislosti

Novinářská cena EU v oblasti zdraví se uděluje již pátým rokem. Jejím cílem je zvýšit povědomí o důležitých otázkách souvisejících se zdravím, které mají dopad na životy lidí z celé EU – tedy o otázkách, kterými se Evropská komise zabývá ve svých právních předpisech nebo prostřednictvím jiných iniciativ. Cílem ceny je také podpořit a ocenit vynikající evropskou novinářskou práci zabývající se zdravím a zdravotní péčí.

Hlavní téma tohoto ročníku – „Evropa pro pacienty“ – zahrnovalo následující okruhy: přeshraniční zdravotní péče, vzácná onemocnění, dárcovství a transplantace orgánů, pracovníci ve zdravotnictví, bezpečnost pacientů a nemocniční infekce, chronická onemocnění, očkování, obezřetné používání antibiotik, stárnutí populace a demence, aktivní a zdravé stárnutí, farmaceutické výrobky a konečně zdravotní determinanty: konzumace tabákových výrobků či alkoholu, životospráva a fyzická aktivita.

Vítězné články se vybíraly ve dvou krocích. Národní poroty nejprve vybraly finalisty z jednotlivých zemí a následně porota na úrovni EU složená ze zástupců Evropské komise, odborníků na veřejné zdraví a novinářů zasedla v Bruselu a rozhodla o prvním, druhém a třetím místě.

První místo je oceněno částkou 6 500 eur, druhé místo získává 4 000 eur a třetí v pořadí si odnese 2 500 eur1.

Další informace o Novinářské ceně EU v oblasti zdraví:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/index_en.htm

Všechny články jsou k dispozici v této publikaci:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/2013/docs/booklet_2013_en.pdf

Dejte nám „like“ na Facebooku

Sledujte nás na Twitteru: @EU_Health

Kontaktní osoby:

Frédéric Vincent (+32 22987166)

Aikaterini Apostola (+32 22987624)

Pro veřejnost: Služba Europe Direct, telefon 00 800 6 7 8 9 10 11 nebo e-mail

1 :

Tato novinářská cena je financována z rozpočtu programu EU pro oblast zdraví.


Side Bar