Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE LT

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2014. gada 6. janvārī

Pāreja uz eiro Latvijā norit raiti. Jau divas trešdaļas skaidrās naudas maksājumu tiek veikti eiro

Latvija 1. janvārī ir ieviesusi eiro, kļūstot par 18. eirozonas dalībvalsti. Pāreja norit saskaņā ar plānu.

Komisijas jaunākajā apsekojumā1 konstatēts, ka ceturtajā dienā pēc pārejas uz eiro divas trešdaļas skaidrās naudas maksājumu veikalos veikti eiro (sestdienā, 4. janvārī). Gandrīz visi pircēji (95 %) arī atlikumu saņēmuši eiro. Vairāk nekā trešdaļa aptaujāto atbildēja, ka viņu makos ir tikai eiro (35 % bija tikai eiro banknotes un 34 % tikai eiro monētas). Pateicoties eiro monētu sākuma komplektiem, eiro monētas Latvijas iedzīvotājiem bija pieejamas jau decembrī. Līdz 2013. gada 31. decembrim pārdoti aptuveni 584 000 komplekti, no kuriem 70 000 bija īpaši sākuma komplekti mazumtirgotājiem.

Mazumtirdzniecības nozare ir veiksmīgi darbojusies pārejas procesā, vienlaikus rīkojoties ar divām valūtām. Nav ziņots, ka pie kasēm būtu lielākas rindas. Daži mazie veikali laukos, kuru tuvumā nav banku filiāļu vai pasta nodaļu, tomēr ir saskārušies ar problēmām, jo faktiski ir kļuvuši par valūtas maiņas punktiem.

Bankas automāti ar eiro darbojas bez problēmām. Izmaksu skaits un naudas daudzums ir saglabājies tādā pašā līmenī kā pirms pārejas, kad apgrozībā bija lati. Lai atvieglotu pāreju uz eiro, pasta nodaļas, kas parasti ir slēgtas sestdienās, sestdien, 4. Janvārī, bija atvērtas.

Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) turpina veikt ikdienas pārbaudes, lai nodrošinātu, ka uzņēmumi ievēro pārejas noteikumus un cenas tiek pienācīgi konvertētas saskaņā ar oficiālo pārejas kursu, kas ir 0,702804 Latvijas lati pret vienu eiro. Iedzīvotāji uzdevuši jautājumus par pāreju un iesnieguši sūdzības šim mērķim izveidotajā uzziņu dienestā “Euro-Info” un Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. Atbildīgās iestādes rūpīgi izskata visus jautājumus un sūdzības.

Plašāka informācija par Latvijas pāreju uz eiro:

http://ec.europa.eu/economy_finance/articles/euro/2013-12-06-latvia-getting-ready-euro_en.htm

Latvijas nacionālā tīmekļa vietne par eiro ieviešanu:

Http://www.eiro.lv/en/what-are-euros-/security-features/latvia-s-national-euro-changeover-plan

Plašāka informācija par eiro:

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/index_lv.htm

Kontaktpersonas:

Simon O'Connor (+32 2 296 73 59)

Audrey Augier (+32 2 297 16 07)

Vandna Kalia (+32 2 299 58 24)

Publiski pieejams “Europe Direct” tālrunis: 00 800 6 7 8 9 10 11, e–pasts

1 :

Flash Eurobarometer Nr. 391. Jautājumi uzdoti 2014. gada 4. janvārī.


Side Bar