Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE LV

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2014 m. sausio 6 d.

Sklandus euro įvedimas Latvijoje: jau du trečdaliai atsiskaitymų atliekama eurais

Sausio 1 d. Latvija įsivedė eurą ir tapo 18-a euro zonos nare. Euro įvedimas vyksta pagal planą.

Naujausios Komisijos atliktos apklausos1 duomenimis, ketvirtą dieną nuo euro įvedimo (šeštadienį, sausio 4 d.) net du trečdaliai atsiskaitymų parduotuvėse buvo atliekama eurais. Beveik visi pirkėjai (95 %) grąžą gavo eurais. Daugiau kaip trečdalis apklaustų gyventojų sakė piniginėse turį tik eurų (35 % tik eurų banknotų ir 34 % – tik eurų monetų). Eurų monetų latviai galėjo įsigyti jau gruodį – buvo parduodami pradiniai eurų monetų rinkiniai. Apie 584 000 tokių rinkinių ir 70 000 specialių mažmenininkams skirtų rinkinių parduota iki 2013 m. gruodžio 31 d.

Mažmeninės prekybos sektorius problemų dėl euro įvedimo ar dėl to, kad tuo pat metu tenka dirbti su dviem valiutomis, iš esmės nepatyrė. Nepranešta apie jokias didesnes problemas dėl eilių ar apie problemas prie kasų. Kai kurioms nedidelėms parduotuvėms kaimo vietovėse, kur netoliese nėra banko ar pašto skyriaus, kyla problemų, nes gyventojai ateina į jas kaip į de facto valiutos keitimo punktus.

Bankomatai veikia be sutrikimų. Eurų pasiėmimo dažnumas ir sumos, palyginti su latų cirkuliavimo laikotarpiu, nepakito. Kad perėjimas prie euro būtų sklandesnis, pašto skyriai, kurie paprastai šeštadieniais būna uždaryti, sausio 4 d., šeštadienį, veikė.

Latvijos vartotojų teisių apsaugos centras toliau kasdien tikrina įmones ir stebi, ar jos laikosi valiutos keitimo taisyklių, ar kainos yra tinkamai konvertuojamos pagal oficialų keitimo kursą – 0,702804 Latvijos lato už vieną eurą. Gyventojai klausimus apie euro įvedimą ir skundus gali teikti specialiąja „Euro-Info“ linija ir Latvijos vartotojų teisių apsaugos centrui. Visus klausimus ir skundus kruopščiai sprendžia kompetentingos institucijos.

Daugiau informacijos apie euro įvedimą Latvijoje

http://ec.europa.eu/economy_finance/articles/euro/2013-12-06-latvia-getting-ready-euro_en.htm.

Nacionalinė euro įvedimo Latvijoje svetainė

Http://www.eiro.lv/en/what-are-euros-/security-features/latvia-s-national-euro-changeover-plan.

Daugiau informacijos apie eurą

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/index_en.htm.

Asmenys ryšiams:

Simon O'Connor, +32 2 296 73 59

Audrey Augier, +32 2 297 16 07

Vandna Kalia, +32 2 299 58 24

Visuomenei: „Europe Direct“ telefonu 00 800 6 7 8 9 10 11 arba e. paštu

1 :

Greitoji „Eurobarometro“ apklausa Nr. 391. Klausimai užduoti 2014 m. sausio 4 d.


Side Bar