Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 10 kwietnia 2014 r.

Opieka zdrowotna w zasięgu ręki: uwolnienie potencjału mobilnego zdrowia

Komisja rozpoczyna dzisiaj konsultacje w sprawie #m-zdrowia (mobilnego zdrowia) i zwraca się o pomoc w znalezieniu sposobów na poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia Europejczyków z wykorzystaniem urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, tablety, urządzenia monitorujące pacjenta i inne urządzenia bezprzewodowe.

Neelie Kroes (@NeelieKroesEU), wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za agendę cyfrową, powiedziała: M-zdrowie pomoże ograniczyć kosztowne wizyty w szpitalu, umożliwi obywatelom samodzielne dbanie o ich własne zdrowie i dobre samopoczucie oraz pozwoli na działanie w kierunku zapobiegania, a nie leczenia. Jest to również świetna okazja dla dynamicznie rozwijającej się branży aplikacji i dla przedsiębiorców.

Sama noszę opaskę sportową na nadgarstku, aby mierzyć poziom swojej aktywności z dnia na dzień, tak że już jestem wielką zwolenniczką m-zdrowia. Prosimy o przesyłanie odpowiedzi w ramach tych konsultacji, aby pomóc nam stać się światowym liderem w tej fascynującej dziedzinie".

Tonio Borg (@borgton), europejski komisarz ds. zdrowia, powiedział: „M-zdrowie ma wielki potencjał, aby umożliwić obywatelom zarządzanie własnym zdrowiem, pozwolić im dłużej cieszyć się zdrowiem, a także aby poprawić jakość opieki i komfort pacjentów i wspomóc pracowników służby zdrowia w ich codziennej pracy. Wykorzystanie potencjału rozwiązań m-zdrowia może przyczynić się do unowocześnienia systemów opieki zdrowotnej, zwiększenia ich efektywności i stabilności”.

Co może nam dać m-zdrowie?

Korzystanie z m-zdrowia daje potrójną korzyść! Usługi m-zdrowia:

pozwalają pacjentowi przejąć kontrolę, co daje mu większą niezależność i pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym

przyczyniają się do poprawy efektywności systemu opieki zdrowotnej, mają bowiem znaczny potencjał oszczędności kosztów

stwarzają ogromne możliwości dla innowacyjnych usług, nowo powstających przedsiębiorstw i branży aplikacji.

Kilka przykładów m-zdrowia

aplikacja służąca do pomiaru funkcji życiowych, takich jak ciśnienie krwi

aplikacja służąca do podawania insuliny osobom chorym na cukrzycę poprzez transmisję sygnałów sterujących z platformy mobilnej do pompy

aplikacja służąca do przypominania pacjentom o potrzebie zażycia leku

aplikacja oferująca zalecenia związane z dietą i sprawnością fizyczną służące poprawie ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników

Więcej ilustracji m-zdrowia

Dobra wiadomość

Na różnych platformach, takich jak iTunes, Google Play, Windows Marketplace, Blackberry World istnieje prawie 100 000 #aplikacji m-zdrowia. 20 najbardziej popularnych darmowych aplikacji związanych ze sportem, sprawnością fizyczną i zdrowiem liczy sobie już 231 mln pobrań na całym świecie. Ponadto prognozuje się, że do 2017 r. 3,4 mld ludzi na całym świecie będzie posiadało smartfony, a połowa z nich będzie korzystać z aplikacji m-zdrowia. Jeżeli potencjał ten zostanie w pełni wykorzystany, w 2017 r.m-zdrowie mogłoby przynieść oszczędności rzędu 99 mld euro w odniesieniu do kosztów opieki zdrowotnej w UE. W związku z ubiegłotygodniowym przegłosowaniem pakietu „Łączność na całym kontynencie” w Parlamencie Europejskim jesteśmy o krok bliżej do zabezpieczenia innowacyjnych usług w UE.

Jakie działania należy podjąć?

Należy jeszcze uwzględnić kwestie takie jak bezpieczeństwo aplikacji m-zdrowia, obawy związane z wykorzystaniem danych, brak interoperacyjności dostępnych rozwiązań oraz brak wiedzy stron zainteresowanych na temat wymogów prawnych dla aplikacji związanych ze stylem życia i dobrym samopoczuciem, np. czy aplikacje te są zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony danych oraz czy są one urządzeniami medycznymi i muszą posiadać oznakowanie CE. Ważne jest również budowanie zaufania wśród pracowników służby zdrowia i obywateli oraz pomaganie ludziom efektywnie korzystać z usług m-zdrowia.

Jakie pytania obejmują konsultacje?

Organizacje konsumentów i pacjentów, pracowników służby zdrowia i inne organizacje działające w sektorze zdrowia, władze publiczne, a także programistów aplikacji, dostawców usług telekomunikacyjnych, producentów urządzeń mobilnych, osoby prywatne i wszystkie zainteresowane strony zachęca się do przesyłania odpowiedzi w ramach konsultacji do 3 lipca 2014 r. Przykłady zadawanych pytań:

Jakie wymogi dotyczące bezpieczeństwa i efektywności powinny spełniać aplikacje związane ze stylem życia i dobrym samopoczuciem?

Jakie zabezpieczenia mogą zagwarantować, że dane dotyczące zdrowia są bezpieczne w kontekście m-zdrowia?

Jaki jest najlepszy sposób wspierania przedsiębiorczości m-zdrowia w Europie?

UE finansuje również badania w zakresie m-zdrowia. Przykładowo pacjenci z niewydolnością nerek będą wkrótce mogli monitorować swoje dializy na smartfonach, istnieją już aplikacje pozwalające radzić sobie ze stresem, a personel medyczny w Grazu (Austria), znacznie usprawnił swoją organizację pracy dzięki zastosowaniu nowego systemu mobilnego. Więcej informacji w MEMO/14/266.

Kontekst

M-zdrowie jest nowym elementem e-zdrowia (#eHealth @EU_eHealth), które wykorzystuje ICT do ulepszania produktów, usług i procesów związanych z ochroną zdrowia. Jest to obiecujący obszar, który raczej uzupełnia, a nie zastępuje tradycyjne świadczenie opieki zdrowotnej.

W opublikowanym w 2012 r. planie działania w dziedzinie e-zdrowia na lata 2012-2020 Komisja opisała obecne i przyszłe korzyści a także potencjalne zagrożenia wynikające z mobilnych aplikacji związanych ze zdrowiem oraz zapowiedziała zieloną księgę w sprawie m-zdrowia.

Do zielonej księgi dołączony jest dokument roboczy służb Komisji, którego celem jest zapoznanie stron zainteresowanych z przepisami UE dotyczącymi ochrony danych i wyrobów medycznych (co pomoże ustalić, czy przepisy te mają zastosowanie do ich aplikacji) oraz z dyrektywami dotyczącymi konsumentów.

Odpowiedzi należy przesyłać do 3 lipca 2014 tutaj, pocztą elektroniczną lub pocztą na adres:

European Commission, DG Communication networks, content & technology

Unit H1, Health & Well-Being

Avenue Beaulieu/Beaulieulaan 31, Brussels 1049 - Belgium.

Komisja opublikuje podsumowanie odpowiedzi w czwartym kwartale 2014 roku; ewentualnych działań politycznych można spodziewać się w 2015 r.

Przydatne linki

Zielona księga w sprawie m-zdrowia

Prześlij odpowiedź w ramach konsultacji

Dokument roboczy służb Komisji na temat istniejących ram prawnych UE dotyczących aplikacji związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem

e-zdrowie w agendzie cyfrowej

MEMO/14/266 Jak można skorzystać na m-zdrowiu?

Wiceprzewodnicząca Komisji Neelie Kroes

Komisarz ds. zdrowia Tonio Borg

Kontakt

E-mail: comm-kroes@ec.europa.eu Tel.: +32 229 57361 Twitter: @RyanHeathEU


Side Bar