Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2014. gada 10. aprīlī

Veselības aprūpe kabatā: m-veselība paver iespējas

Eiropas Komisija šodien sāk apspriešanās procesu par m-veselību (#mHealth) jeb mobilo veselību, aicinot palīdzēt izdomāt, kā eiropiešiem uzlabot veselību un palīdzēt justies labāk, ņemot talkā mobilās ierīces, piemēram, mobilos telefonus, planšetdatorus, pacientu monitorēšanas ierīces un citas bezvadu ierīces.

Tā par Digitālo programmu atbildīgā Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa (@NeelieKroesEU): "M-veselība mazinās dārgas hospitalizācijas apjomu, palīdzēs iedzīvotājiem uzņemties atbildību par savu veselību un labsajūtu un virzīs vairāk uz profilaksi, nevis uz ārstēšanu. Tā ir arī lieliska iespēja ekonomikas plaukstošajam lietotņu sektoram un uzņēmējiem.

Es pati ap roku nēsāju sporta aproci, lai mērītu, cik aktīva esmu ikdienā, tātad jau esmu liela m-veselības atbalstītāja. Lūdzu, piedalieties apspriešanā un palīdziet mums šajā aizraujošajā jomā ieņemt pasaulē vadošo lomu."

Tā Eiropas veselības komisārs Tonio Bordžs (@borgton): "M-veselība var lielā mērā dot spēju iedzīvotājiem pašiem rūpēties par savu veselību un ilgāk to saglabāt, vadīt uz kvalitatīvāku aprūpi un lielākām ērtībām pacientiem un palīdzēt darbā veselības aprūpes speciālistiem. Ar m-veselības risinājumiem var veiksmīgāk veidot modernas, efektīvas un ilgtspējīgas veselības aizsardzības sistēmas."

Kādu labumu var dot m-veselība?

M-veselība ir trīskāršs ieguvums! M-veselības pakalpojumi:

vadību nodod pacienta rokās, dāvājot lielāku patstāvību un palīdzot novērst veselības problēmas;

veido efektīvāku veselības aprūpes sistēmu ar milzīgām izmaksu taupīšanas iespējām;

paver milzīgas iespējas inovatīviem pakalpojumiem, jaunradītiem uzņēmumiem un lietotņu sektoram ekonomikā.

Daži m-veselības piemēri

Lietotne, kas mēra jūsu vitālos rādītājus, piemēram, asinsspiedienu

Lietotne, kas no mobilas platformas uz sūkni nosūta vadības signālus, palīdzot diabētiķim ievadīt insulīnu

Lietotne, kas pacientam atgādina ieņemt zāles

Lietotne, kas sniedz ieteikumus par kustību vai uztura režīmu, uzlabojot lietotāja veselību un labsajūtu

Papildu attēli par m-veselību

Labās ziņas

Daudzās platformās, piemēram, iTunes, Google Play, Windows Marketplace un BlackBerry World jau ir pieejamas gandrīz 100 000 m-veselības lietotnes (#apps) Divdesmit populārākās bezmaksas sporta, fitnesa un veselības lietotnes pasaulē lejuplādētas jau 231 miljonu reižu. Līdz 2017. gadam 3,4 miljardiem cilvēku pasaulē piederēs viedtālrunis un puse no tiem izmantos m-veselības lietotnes. Ja šis potenciāls tiks pilnīgi izmantots, iespējams, ka 2017. gadā m-veselība visā Eiropas Savienībā ietaupīs 99 miljardus eiro veselības aprūpes izmaksu. Un pēc Eiropas Parlamenta pagājušās nedēļas pozitīvā balsojuma par paketi "Savienotais kontinents", mēs Eiropas Savienībā esam izdarījuši vēl mazliet, lai pakalpojumu sektoru saglabātu inovatīvu.

Kādām vajadzībām jāpievēršas?

Mums joprojām jārisina jautājumi, kas saistās ar m-veselības lietotņu drošumu, ar lietotņu datiem saistīto noteikumu ievērošanu un pieejamo risinājumu sadarbspējas nepietiekamību. Turklāt ieinteresētās personas nezina, kādas juridiskās prasības attiecas uz dzīvesveida un labsajūtas lietotnēm, piemēram, datu aizsardzības noteikumu ievērošana vai šīm lietotnēm piemērojams medicīniskas ierīces statuss, no kura savukārt izriet nepieciešamība iegūt CE zīmi. Ir svarīgi arī, lai mēs iedibinātu uzticēšanos veselības aprūpes speciālistu un pilsoņu vidū un palīdzētu iedzīvotājiem lietderīgi izmantot m-veselības pakalpojumus.

Kādi jautājumi ir uzdoti apspriešanā?

Patērētāju un pacientu organizācijas, veselības aprūpes speciālisti un organizācijas, publiskās iestādes, lietotņu izstrādātāji, telekomunikāciju pakalpojumu sniedzēji, mobilo ierīču ražotāji, privātpersonas un visas ieinteresētās puses ir aicinātas uz apspriešanas jautājumiem atbildēt līdz 2014. gada 3. jūlijam. Ir uzdoti, piemēram, šādi jautājumi:

Kādas drošuma un veiktspējas prasības būtu jāattiecina uz dzīvesveida un labsajūtas lietotnēm?

Ar kādiem drošības pasākumiem varētu nodrošināt veselības datu drošību m-veselības kontekstā?

Kā Eiropā vislabāk sekmēt uzņēmējdarbību m-veselībā?

ES arī finansē m-veselības pētniecību. Piemēram, pacienti ar nieru mazspēju dialīzi drīz varēs monitorēt viedtālrunī, ir kļuvušas pieejamas lietotnes stresa mazināšanai un Grācā (Austrija) medicīnas darbiniekiem ar jaunas mobilas sistēmas palīdzību izdevies krietni pilnveidot iekšējo darbplūsmu. Papildu informācija: MEMO/14/266.

Vispārīga informācija

M-veselība ir jauns elements e-veselībā (#e-health @EU_eHealth) un ir saistīta ar to, ka veselības produktus, pakalpojumus un procesus pilnveido ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijām. Šādā daudzsološā veidā var papildināt, nevis aizstāt tradicionālos veselības pakalpojumus.

2012. gadā publiskoja Komisijas E-veselības rīcības plānu 2012.–2020. gadam, kurā atzīti līdzšinējie un iespējamie ieguvumi, ko dod mobilās veselības lietotnes, kā arī iespējamie ar tām saistītie riski, un pieteikta nule publiskotā zaļā grāmata par m-veselību.

Šai zaļajai grāmatai ir pievienots Komisijas dienestu darba dokuments, kura nolūks ir ieinteresētās personas labāk informēt par noteikumiem, kas Eiropas Savienībā reglamentē datu aizsardzību un medicīniskās ierīces (minētajām personām palīdzot lemt, vai šie tiesību akti attiecas uz to lietotnēm), un par patērētāju tiesību aizsardzības direktīvām.

Atbildi līdz 2014. gada 3. jūlijam iesniedziet šeit, nosūtiet pa e-pastu vai pastu, adrese:

European Commission, DG Communications Networks, Content & Technology

Unit H1, Health & Well-being

Avenue de Beaulieu/Beaulieulaan 31, Brussels 1049 - Belgium.

Atbilžu kopsavilkumu Komisija publiskos 2014. gada ceturtajā ceturksnī; 2015. gadā ir gaidāmi rīcībpolitiski pasākumi.

Noderīgas saites

Zaļā grāmata par m-veselību

Piedalies apspriešanā

Komisijas dienestu darba dokuments par līdzšinējo ES tiesisko regulējumu, ko piemēro dzīvesveida un labsajūtas lietotnēm

E–veselība Digitālajā programmā

MEMO/14/266 "Kā jums var palīdzēt m-veselība"

Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa

Veselības komisārs Tonio Bordžs

Kontaktinformācija

E-pasts: comm-kroes@ec.europa.eu Tālr. nr.: +32.229.57361 Tviterī: @RyanHeathEU


Side Bar