Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 10. aprill 2014

Tervishoid taskus: m-tervise võimaluste avamine

Euroopa Komisjon käivitab täna konsultatsiooni #m-tervise ehk mobiiltervishoiu teemadel, paludes abi võimaluste leidmiseks, kuidas parandada eurooplaste tervist ja heaolu mobiilseadmete, nagu mobiiltelefonide, tahvelarvutite, patsiendi jälgimise seadmete ja muude traadita seadmete abil.

Digitaalarengu eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Neelie Kroes (@NeelieKroesEU) ütles: „M-tervis vähendab kulukaid haiglaskäike, võimaldab kodanikel võtta oma tervise ja heaolu omaenda kätesse ning panna rõhu ravi asemel ennetusele. Ka õitsva äpimajanduse ja ettevõtjate jaoks on see suurepärane võimalus.

Mina isiklikult kannan randmel spordikella, et mõõta, kui aktiivne ma iga päev olen, nii et juba praegu olen ma suur m-tervise pooldaja. Palun saatke meile selle konsultatsiooni käigus oma arvamus ja aidake meil jõuda selles äärmiselt paeluvas valdkonnas maailma juhtivale kohale.”

Euroopa Komisjoni tervishoiuvolinik Tonio Borg (@borgton) lisas: „M-tervis annab inimestele suurepärase võimaluse võtta oma tervis omaenda kätesse, püsida kauem terve, saavutada patsientide hooldamise ja mugavuse alal parem kvaliteet ja aidata tervishoiutöötajaid nende töös. Seetõttu võib m-tervise võimaluste uurimine aidata kaasa moodsate, tõhusate ja jätkusuutlike tervishoiusüsteemide arendamisele.”

Kuidas saab m-tervis aidata?

M-tervise kasutamine on kolmekordne võit: m-tervise teenused:

annavad kontrolli patsiendi kätte, annavad talle suurema iseseisvuse ja aitavad ennetada terviseprobleeme,

muudavad tervishoiusüsteemi tõhusamaks ja võivad anda suurt kokkuhoidu,

pakuvad idufirmadele ja äpimajandusele tohutuid võimalusi uuenduslike teenuste väljaarendamiseks.

Mõned näited m-tervise kohta

rakendus, mis mõõdab teie elutähtsaid näitajaid, näiteks vererõhku

rakendus, mis aitab suhkruhaigele insuliini manustada, edastades mobiilse platvormi kaudu kontrollsignaali insuliinipumpa

rakendus, mis tuletab patsiendile meelde, et ta peab rohtu võtma

rakendus, mis annab soovitusi vormishoiu või toitumise kohta, et parandada kasutaja üldist tervist ja heaolu

Veel pilte m-tervise kohta

Hea uudis

Erinevate platvormide kaudu, nagu iTunes, Google play, Windows Marketplace, BlackBerry World jms, on juba praegu saadaval peaaegu 100 000 m-tervise rakendust (#apps). 20 levinuimat tasuta spordi-, fitnessi- ja terviseäppi on kogu maailmas alla laaditud juba 231 miljonit korda. Aastaks 2017 on 3,4 miljardil inimesel kogu maailmas olemas nutitelefon ja pooled neist kasutavad m-tervise rakendusi. Kui m-tervise pakutavad võimalused täielikult kasutusele võtta, siis võiks see aastaks 2017 anda ELis tervishoiukulutustelt 99 miljardit eurot kokkuhoidu. Ning kuna nn ühendatud Euroopa pakett sai möödunud nädalal Euroopa Parlamendi hääletusel positiivse tulemuse, olemegi sammu võrra lähemal ELi uuenduslike teenuste elluviimisele.

Mida on veel vaja teha?

Veel on vaja tegelda selliste küsimustega nagu m-tervise rakenduste turvalisus, probleemid nende andmekasutusega, koostalitlusvõime puudumine olemasolevate lahenduste vahel ja sidusrühmade teadmatus elustiili- ja heaolurakenduste suhtes kehtivatest juriidilistest nõuetest, nagu näiteks andmekaitse-eeskirjade järgimine või küsimus, kas nende rakenduste näol on tegemist meditsiiniseadmega, millisel juhul nad vajavad CE-vastavusmärgist. Samuti on oluline saavutada usaldus tervishoiutöötajate ja kodanike hulgas ning aidata inimestel m-tervise teenuseid edukalt kasutada.

Milliseid küsimusi konsultatsioonil küsitakse?

Tarbijate ja patsientide esindusorganisatsioone, tervishoiutöötajaid ja tervishoiuorganisatsioone, riigiasutusi, äpiarendajaid, telekommunikatsiooniteenuste pakkujaid, mobiilseadmete tootjaid, üksikisikuid ja kõiki huvitatud osalisi kutsutakse vastama konsultatsiooni küsimustele 3. juuliks 2014. Küsitakse näiteks niisuguseid küsimusi:

Millised ohutus- ja toimivusnõuded peaksid kehtima elustiili- ja heaolurakenduste suhtes?

Millised turvameetmed peaksid tagama, et terviseandmed oleksid m-tervise kontekstis kaitstud?

Kuidas oleks kõige parem edendada m-tervise alast ettevõtlust Euroopas?

EL rahastab ka m-tervise alaseid teadusuuringuid. Näiteks neerupuudulikkusega haigetel avaneb peagi võimalus jälgida dialüüsi oma nutitelefonilt; juba on olemas rakendused, mis aitavad ohjeldada stressi; Austrias Grazis on meditsiinitöötajad uue mobiilisüsteemi abil oma töökorraldust oluliselt parandanud. Lisateave: MEMO/14/266.

Taust

M-tervis on kujunemisjärgus osa e-tervisest (#eHealth, @EU_eHealth), kus tervishoiutoodete, -teenuste ja -protsesside täiustamiseks kasutatakse info- ja kommunikatsioonitehnoloogiat. See on paljulubav valdkond, mis täiendab traditsioonilist tervishoidu, kuid ei asenda seda täielikult.

2012. aastal avaldatud komisjoni e-tervise 2012.–2020. aasta tegevuskavas toodi esile tervisealaste mobiilirakenduste praegused ja võimalikud eelised ning võimalikud nendega soetud riskid; samuti kuulutati seal välja m-tervise rohelise raamatu koostamine.

Rohelisele raamatule on lisatud komisjoni talituste töödokument, millega tahetakse tõsta sidusrühmade teadlikkust ELi andmekaitse ja meditsiiniseadmete eeskirjadest (mis aitaks neil otsustada, kas need õigusnormid kehtivad nende tehtud äppide suhtes või mitte) ning tarbijakaitse direktiividest.

Vastake 3. juuliks 2014 siin, e-posti või kirja teel aadressil:

European Commission, DG Communications Networks, Content & Technology

Unit H1, Health & Well-being

Avenue de Beaulieu/Beaulieulaan 31, Bruxelles/Brussel 1049 - Belgique/België.

Komisjon avaldab vastuste kokkuvõte 2014. aasta neljandas kvartalis. Võimalikke poliitilisi meetmeid on oodata 2015. aastal.

Kasulikud lingid

M-tervise roheline raamat

Vastake konsultatsiooni küsimustele

Komisjoni talituste töödokument ELi olemasoleva õigusraamistiku kohta elustiili- ja heaolurakenduste valdkonnas

E-tervis digitaalarengu tegevuskavas

MEMO/14/266 Mis kasu on m-tervisest

Komisjoni asepresident Neelie Kroes

Tervishoiuvolinik Tonio Borg

Kontaktandmed

E-post: comm-kroes@ec.europa.eu Tel: +32 229 57361 Twitter: @RyanHeathEU


Side Bar