Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 31. března 2014

EU podporuje spotřebitele v každodenním životě – za pouhých 5 centů

Za pouhých 5 centů na občana ročně pomáhá spotřebitelský program Evropské unie občanům plně využívat svých práv spotřebitelů a aktivně se účastnit jednotného trhu. Celkový rozpočet programu pro spotřebitele na období 2014–2020 činí 188,8 milionu eur.

Přestože má program malý rozpočet, má na spotřebitele velký dopad. Bude sloužit spotřebitelům ve všech členských státech. Jeho projekty sahají od koordinovaného prosazování práva, spolufinancování evropských spotřebitelských center až po pomoc úřadům členských států při řešení případů, kdy byly porušeny spotřebitelské právní předpisy. Je základním prvkem pro zajištění toho, aby jednotný trh fungoval ku prospěchu spotřebitelů v celé Evropě,“ řekl komisař EU pro spotřebitelskou politiku Neven Mimica.

Řady úspěchů dosáhl již první program pro spotřebitele (2007–2013). V uvedeném období byly podpořeny projekty ke koordinovanému prosazování práv spotřebitelů v celé EU, vzdělávací projekty jako Spotřebitel ve školní lavici (Consumer Classroom) a vytvoření platformy pro on-line řešení sporů.

Nový program pro spotřebitele bude stavět na těchto úspěších a soustředí na čtyři klíčové oblasti:

  • jednotný trh s bezpečnými výrobky ku prospěchu občanů a v zájmu konkurenceschopných podniků a obchodníků,

  • jednotný trh, na němž jsou občané řádně zastoupeni účinnými spotřebitelskými organizacemi schopnými přiměřeně reagovat na problémy současného hospodářského prostředí,

  • usnadnění přístupu k mechanismům nápravy bez nutnosti uchýlit se k soudnímu řízení, jež je zdlouhavé a nákladné pro spotřebitele i veřejný sektor. Snazší náprava zvýší důvěru spotřebitelů na trhu a přispěje k růstu,

  • podpora prosazování práv spotřebitelů a poradenství pro spotřebitele prostřednictvím konkrétní a účinné spolupráce mezi vnitrostátními subjekty.

O podporu z příslušných fondů mohou žádat také státní orgány, veřejné subjekty a organizace spotřebitelů na úrovni členských států i EU.

Podrobnější informace:

http://ec.europa.eu/consumers/strategy-programme/financial-programme/index_en.htm

Odkaz na MEMO/14/250:

Sledujte nás na Twitteru @EU_Consumer


Side Bar